2017. május 28., vasárnap

Kingfisher

Ez a legnépszerűbb indiai sörmárka, amely a Lidl révén jutott el hozzá(m)nk. Helyes kis üvegbe van palackozva a habos nedű, pofás a címkéje is, és ezzel azt hiszem, hogy kimerítettem a pozitívumokat... A Kingfishert még középszerű seritalnak sem mondanám, ezért én csak a rosszabb sörök közé sorolom. A jó illat mellé roppant gyenge íz társult, az alkoholtartalom öt százalék alatt van, és úgy érzem, hogy a Székely Sör után ez is megbukott nálam!


Gyártja: Kingfisher Beer Europe Ltd., Heineken UK Ltd. (licenc alapján)/Egyesült Királyság
Származási hely: India
Itt vettem: Lidl
Alkoholtartalom: 4,8%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, komlókivonat
Típus: euro pale lager
Színe: aranybarna
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 330 ml
Ára: 2,99 lej
A sör pontszáma: 4/10
Újra vennék (innék)?: nem
Megérte megkóstolni?: egyszer mindent meg lehet ízlelni


2017. május 25., csütörtök

A sörök birodalma


India pale ale, milk stout, mézes porter, barna búza és pilsner. A söröknek a felsoroltakon kívül még rengeteg fajtája létezik, de biztosan tudjuk mit iszunk, amikor kikérjük a kedvencünket a helyi lokálban? Akár igen, akár nem, infografikánk mindenkinek jól jöhet!

A magyarok sörfogyasztása szépen nő, ami köszönhető annak, hogy a klasszikusok mellett egyre több, a nagyvilágban méltán híres és bizonyított sörtípus érkezik meg a boltok polcaira, a pultokba és a köztudatba egyaránt.

Míg az elmúlt fél évszázadban a legnépszerűbbek a klasszikus ivósörök voltak (láger és pilseni
típusúak), azért a további kategóriák is egyre ismertebbé válnak. Legyen szó a különböző ale-ekről, melynek talán a legnépszerűbb típusa az IPA, a stout, vagy éppen a porter, de a különböző belga vagy bajor típusok is. Ezek mind különböző íz-és színvilággal rendelkeznek, az alkoholtartalmukról, vagy épp a testességükről már nem is beszélve.

Amennyiben valaki az újdonságokra annyira nem nyitott, a klasszikus pilseni típusú söröket előnyben részesítő fogyasztó, talán akkor is tesz egy-egy kirándulást a baksörök világába, de rengeteg, fent említett típussal talán nem is találkozik, pedig érdemes lehet. Jó hír, hogy különleges sörökért már nem kell feltétlenül speciális kereskedésbe zarándokolni, a Soproni új, IPA söréből, az Óvatos Duhajból például nagyáruházakba és kiskocsmákba is került. Mindig járjunk nyitottan, kíváncsian, és még ha valami nem is ízlik elsőre, érdemes lehet több különböző verzióval is próbálkozni - ne feledjük, keveseknek ízlett anno az első korty sör, de megérte kitartani!

Egyre több lehetőségünk van választani a sörök közül a különböző alkalmakhoz is. Ma már egyáltalán nem ciki egy megfelelő sörkínálattal rendelkező étteremben sem ezt az italt preferálni a borral szemben, legyen szó egy füstös barbecue fogásról, egy kiváló hamburgerről, netán egy karakteres-csokis desszertről, melyekhez egyaránt kiváló kísérő lehet a megfelelő típus.

Egy szó, mint száz, sörökre fel, kóstoljunk, pontozzunk, és válasszuk ki a kedvenceinket – melyekhez többek között ez a grafika is segítséget nyújthat. (Forrás: index.hu/BRAND & CONTENT)


Az infografikát a Brand & Content készítette a Soproni Óvatos Duhaj megbízásából.

2017. május 19., péntek

Zăganu Blondă

Egyesek hipszter sörnek nevezik a Zăganu világos változatát, és nagyon trendi, ha ezt a habos nedűt isszuk. Kipróbáltam, s nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Romániában a Zăganu volt az első kézműves sörök egyike, így ez a presztízs kötelezné a gyártót. Sajnos, ez a tekintély mára már falra hányt borsó, hiszen a barnával ellentétben a szőke Zăganunak nincs karaktere, így kézművesnek gyenge, és csak a tucatsörök közé sorolhatnám be. Ennek ellenére, aki még nem kóstolta, nyugodtan megteheti, hiszen ahány ember, annyi vélemény lehet erről a seritalról.


Gyártja: Fabrica de Bere Bună/Románia
Származási hely: Románia
Itt vettem: Lidl
Alkoholtartalom: 5,3%
Összetevők: víz, árpamaláta, háromfajta komló
Típus: világos sör
Színe: sárga
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Ára: 6,99 lej
A sör pontszáma: 6/10
Újra vennék (innék)?: hát, még nem tudom...
Megérte megkóstolni?: igen


2017. május 10., szerda

Leáldozóban a pillepalackos sör népszerűsége Romániában

Tavaly flakonos sörből kevesebbet, üvegesből többet ittunk, mint 2015-ben. Az ok az életszínvonal emelkedése, a fogyasztói igények növekedése.

Másfél évtizedes folyamatos növekedést követően megtört tavaly a pillepalackba töltött sör fejlődési íve. Az ágazat szakmai érdekvédelmi szervezetének adatai szerint a tavaly 2 százalékkal volt kisebb a flakonos sör piaci részesedése, mint egy évvel korábban.

Fotó: Digi24
Ennek ellenére a sörfogyasztók körében a pillepalack még mindig lényegesen népszerűbb, mint az üveg, a fémdoboz vagy a korsó. A 2016-ban idehaza eladott sör 51,5 százalékát forgalmazták pillepalackban. A csökkenésből az üveges sör profitált, amelynek piaci részesedése 24,8 százalékról 27,6 százalékra nőtt. Csapolt és dobozos sörből valamivel kevesebbet vásároltunk, mint egy évvel korábban.

Erdélyben gyártották először

A pillepalack alkalmazása a söriparban világpremierként Erdélyben kezdődött, 1998-ban, és a helyi vállalkozók tulajdonában levő Bere Mureș nevéhez fűződik. Az ötlet sikertörténetté vált, a flakonos sör népszerűsége meredeken ívelt felfelé. 2004-ben, hat évvel az új csomagolóanyag piacra dobását követően az idehaza eladott sör negyede már flakonos volt.

Akkoriban még az üveges vitte a prímet, a vásárlók 60 százaléka preferálta. 2006-ban már 40 százalékot tett ki a pillepalack részaránya a teljes söreladásból, a csúcsot pedig 2015 jelentette, 53,4 százalékkal. A Bere Mureș újítása is hozzájárult ahhoz, hogy a céget felvásárolta a holland óriás, a Heineken. Jelenleg a hazai piacot uraló négy gyártó, az Ursus Breweries, a Heineken, a Bergenbier és a Carlsberg csoporthoz tartozó URBB is forgalmaz pillepalackos sört. A négy vállalat gyártja a Romániában eladott sör 80 százalékát.

Fotó: opiniastudenteasca.ro
„Az üveges sör térnyerése annak tudható be, hogy a vásárlók egyre inkább a prémium kategóriás, minőségi termékeket keresik” – nyilatkozta Julia Leferman, a Romániai Sörgyártók Egyesületének vezérigazgatója. A szakemberek szerint a tavalyi év történése egy tartós folyamat kezdetét jelentette. „Azt hiszem, hogy a PET részaránya idén is csökkenni fog. Előbb-utóbb 50 százalék alá esik majd, de hogy ez mikor következik be, nem lehet megjósolni” – nyilatkozta Sakar Shaine, a szakmai érdekvédelmi szerveződés elnöke.

Változtak a fogyasztói szokások is

Az elmúlt másfél évtizedben a sör tekintetében a fogyasztói szokások egy másik tekintetben is radikálisan megváltoztak. 11 évvel ezelőtt a sör 55 százalékát vettük boltban, azóta azonban az otthoni fogyasztásra vásárolt sör részaránya 80 százalékra nőtt. A sörözőkben, éttermekben eladott ital mennyisége, bár csak kis mértékben, de tavaly is csökkent.

A forró nyár, valamint a labdarúgó Eb és az olimpia ellenére tavaly a sörfogyasztás stagnált, az eladás volumene 15,8 millió hektoliter volt, ami országos átlagban fejenként 80 litert jelent. A csúcsot 2008 jelentette, amikor az átlagfogyasztás 100 litert tett ki. 

„Nem hiszem, hogy a piac eléri még valaha a 2008-as szintet, de nem is ez a célunk. Azt szeretnénk, ha a piac stabil lenne, a fogyasztók pedig felelősségteljesek” – mondja Sakar Shaine, aki idén a fogyasztás enyhe növekedésére számít. (Forrás: Maszol)

2017. május 1., hétfő

A sör jobb fájdalomcsillapító a paracetamolnál

A sör csodát tesz, ám kellemetlen mellékhatással járhat a fogyasztása. Csökkenti a fájdalmat az alkohol – a kutyaharapást szőrével filozófia alaptéziést most brit tudósok is megerősítették. Egy 18 kutatásból, több mint 400 fő részvételével zajló sorozat után a Greenwich-i Egyetem kutató azt állapították meg, hogy két pint – nagyjából két korsó – sör elfogyasztása negyedével tudja csökkenteni a fájdalomérzetet.


A vér alkoholszintje a két sör után 0,08 százalékra nőtt és a beszámolók szerint ekkor kis mértékben emelkedett a vizsgált személyek fájdalomküszöbe és még nagyobb mértékben csökkent a fájdalom intenzitása – írja a Journal of Painben publikált tanulmány alapján az Independent. A kutatást vezető Trevor Thompson a The Sunnak az opiátokhoz hasonlította az alkohol hatását – a szer hatékonyabb a paracetamolnál.

A mellékhatás azonban világos. A kutatók szerint a fájdalomcsökkentő hatás bizonyos esetekben magyarázatot adhat a mértéktelen alkoholfogyasztásra is, amely hosszú távon már nem jár jótékony hatással a szervezetre.

Az viszont számukra sem világos, mi áll a fájdalomcsillapítás hátterében. Elkélpzelhető, hogy az agyi receptorok válnak kevésbé érzékennyé, de az is, hogy csupán a nyugtalanság csökken – vagyis a megfigyelt személyek nem tartottak annyira zavarónak a fájdalmat. (Forrás: hvg.hu)