Jóval a sarkkörön túl, az Északi-sark előtti utolsó településen működik a világ legészakibb sörfőzdéje.
Fotók: Facebook.com/Svalbard Bryggeri AS |
Az itt készülő sör 16 százalékban kristálytiszta olvadékvizet tartalmaz, amit a közeli Bogerbreen-gleccserből nyernek. A sörfőzéshez használt víz több ezer éve fagyott meg, így az akkori idők tiszta környezeti állapotát őrzi.
A sörfőzés illegális tevékenységnek számított a XX. század első felében Svalbardban. Így akarták megelőzni, hogy a bányászok a kedvükre való sört főzzenek vagy főzessenek, és túlságosan sok alkoholos italt fogyasszanak.
Egy korábbi bányász, Robert Johansen magyarázza, hogy a Svalbard serfőzde milyen hagyományokat követ. Éveken át kampányolt azért, hogy a norvég kormány helyezze hatályon kívül az “úgy felejtett törvényt”.
- Nagyon szerettünk volna olyasmit csinálni, ami tényleg ránk jellemző specialitás, és hát mitagadás a szénbányászok sokat isznak – mondta Joansen.
- Nem akarunk nagy üzemet létesíteni, 500-750 ezer literes termelést tartanánk. Az már jó üzlet lenne – tette hozzá az exbányász.
A maláta Finnországból érkezik, a komló a világ minden tájáról, a csomagolás Wales-ből.
A csomagolás is speciális, a hómobilokon és sílécen való szállításhoz igazodik. 20 üveg vagy doboz a maximum, ami mellett kényelmesen lehet haladni hótalpakon.
A bányászok kedvelt munka utáni lazulását, a kocsmázást idézi a sörbár hangulata.
Az első helyi főzésű sört 2015-ben szolgálták fel az itteni kocsmában, előtte a törvényi tiltás miatt nem lehetett nyilvánosan forgalmazni. Ma már ötféle sört kóstolhat az ide betérő vendég: IPA, Weissbeer, Pale Ale, Pilsner és Stout söröket. (Forrás: hu.euronews.com)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése