2017. január 29., vasárnap

Chang Classic

Átlagos sör, átlagos ízzel. Kissé vizezettnek, valamint keserűnek éreztem, ám fogyasztható serital.


Alkoholtartalom: 5 %
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, rizs, élesztő
Gyártja: Cosmos Brewery (Thai Beverage Plc./Thaiföld)
Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Típus: lager
Színe: világos barna
Kiszerelése: doboz
Mennyiség: 330 ml
Ára: 2.99 lej
Sör pontszáma: 6/10
Újra vennék (innék)?: igen
Megérte?: igen

2017. január 27., péntek

A marosvásárhelyi táblabíróság jogerősen betiltotta az Igazi Csíki Sör gyártását


A marosvásárhelyi táblabíróság pénteki ítéletében jogerősen betiltotta az Igazi Csíki Sör gyártását - adta hírül az egyik közösségi portálon a sör gyártója. Eközben a márka hungarikummá nyilvánítását javasolja a hungarikum bizottság erdélyi tagja.

Az Igazi Csíki Sör gyártóját a Heineken Románia perelte be, mert úgy vélte, hogy a sör gyártója eltulajdonította szellemi tulajdonát. A marosvásárhelyi táblabíróság szóvivője az MTI-nek elmondta: a táblabíróság elutasította az Igazi Csíki Sört gyártó Lixid Project Kft. és a cég alapítója, Lénárd András fellebbezését, érvényben hagyva a 2015 júliusában hozott ítéletet.

Az elsőfokú ítéletben a Hargita megyei törvényszék megállapította, hogy a csíkszentsimoni sörgyártó tisztességtelen, megtévesztő eszközt használt az üzleti versenyben. Elrendelte, hogy a gyártó az ítélet jogerőre emelkedését követő 30 napon belül vonja vissza Igazi Csíki Sör néven árult termékét a piacról, és a visszavont terméket semmisítse meg. Azt is megtiltotta a Lixid Project Kft.-nek, hogy a www.csikisor.com és a www.csikisor.ro domainneveket használja.

Fotók: csikisor.com
A sörgyártó közleménye szerint a döntést annak ellenére hozta meg a román táblabíróság, hogy 2016. december 9-én a spanyolországi Alicantében székelő Európai Márkahivatal másodfokon is a Lixid Projektnek ítélte a márka használati jogát. "Jelenleg 140 embert foglalkoztatunk Székelyföldön. Ez egy támadás egy székely vállalkozással szemben, amely felvállalta az identitását, a magyar nyelvet és szimbólumai használatát" - áll a közleményben.

Lénárd András, a cég vezetője a Mihír.ro székelyföldi portálnak nyilatkozva csalódottságának adott hangot. "Meg voltam győződve, hogy győz az igazság, de ki kell mondani, ez az ítélet tulajdonképpen egy székelyföldi magyar cég elleni támadás: sokaknak szúrta a szemét, hogy magyarul szólítottuk meg fogyasztóinkat, használtuk szimbólumainkat" - fogalmazott az üzletember.

A romániai sörgyártók perének nyelvi vonatkozásai vannak. A bíróságnak azt kellett mérlegelnie, hogy egy termék román megnevezésének jogi védelme kiterjed-e a termék köznyelvben használt magyar megnevezésére is. A holland multinacionális cég 2003 óta rendelkezik a Csíkszerdában gyártott Ciuc premium (Csíki prémium) sörmárkával, amelyet az erdélyi magyarok csíki sörként emlegetnek. 2014 novemberében azonban megjelent a piacon a Csíki Sör Manufaktúra terméke, az Igazi Csíki Sör, amely számára a gyártó Lixid Project Kft. szerzett romániai és európai jogi védelmet.


Salamon Zoltán, a hungarikum bizottság erdélyi tagja, a Magyar Polgári Párt (MPP) székelyföldi politikusa az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményben úgy fogalmazott: az Igazi Csíki Sör "több, mint szomjúságot oltó nedű", a sörmárka "identitásunkat, szimbólumainkat felvállaló székelyföldi vállalkozást takar", és Székelyföld egyik jelképévé vált. Ezért kezdeményezi, hogy "az Igazi Csíki Sört, Székelyföld termék-nagyköveteként, emeljék a hungarikumok közé". (Forrás: MTI)

2017. január 26., csütörtök

Monteith's IPA

Az egyik sepsiszentgyörgyi szupermarketben vásároltam egy üveggel, ebből az új-zélandi sörből. Az első IPA, amit megkóstoltam. Számomra túl keserűnek tűnt, de még így is finom volt. Fogyasztásakor az erős komló íz mellett a kivi jellegzetes aromáját is éreztem, így gyümölcsös karakterre is van a Monteith's IPA-nak. Ki kell próbálni!


Alkoholtartalom: 5,5 %
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Gyártja: Monteiths Brewing Co. (DB Breweries/Új-Zéland)
Itt vettem: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Típus: India Pale Ale (IPA)
Színe: borostyánkő
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 330 ml
Ára: 7 lej
Sör pontszáma: 6.5/10
Újra vennék (innék)?: igen
Megérte?: igen


2017. január 25., szerda

Hatalmas bukást vártak, elsöprő sikert hozott az első dobozos sör

A sörfőzők nem kérték. A fogyasztók álmodni sem mertek róla. Az üveggyártók el sem hiszik.” Így kezdődik a Fortune üzleti magazin 1936. januári, az egy évvel korábban, 1935. január 24-én piacra dobott dobozos sörről szóló cikke.


A felütés nem véletlen, az új termék ugyanis óriási kereskedelmi sikert hozott: már megjelenése évében 200 milliót adtak el belőle. Pedig kezdetben a dobozos sört kereskedelmi forgalomba hozó Gottfried Krueger Sörfőzde vezetői annyira féltek a bukástól, hogy a vállalat New Jersey-i telephelyétől több száz mérföldre található virginiai Richmondban kezdték el árulni terméküket. Néhány hét azonban elég volt ahhoz, hogy rájöjjenek, ez volt a cég történetének legjövedelmezőbb lépése.


Az American Can Company 1933-ban fejlesztette ki az első olyan fémdobozt, amely egy műanyag bevonat segítségével megfelelő szigetelést biztosított ahhoz, hogy a sör ne veszítse el jellegzetes ízét. Az újfajta sörtárolókra a Gottfried Krueger Sörfőzde csapott le, amely még abban az évben 2000 doboz „Krueger Különleges Söre” nevű készítményt osztott szét hűséges fogyasztói között, amelyhez egy, az új termék minőségével kapcsolatos kérdőívet is mellékeltek. Mivel a kóstolók több mint 90 %-a pozitív visszajelzést küldött, a cég nem sokkal később úgy döntött, eljött a piaci megmérettetés ideje.

Az üvegesnél könnyebben tárolható, gyorsabban lehűlő és tartósabb sörösdobozok kinyitásához egy külön eszközt fejlesztettek ki. Az első napokban még sok vásárló vitte vissza az üres dobozt – gondolva, hogy a sörösüveghez hasonlóan ezt is újrahasznosítják –, ezért rá kellett írni a termékre, hogy „nem utántölthető”.


A hatalmas sikernek köszönhetően 1935 folyamán több nagy sörgyártó is elkészítette a maga dobozos sörét, és év végén már Nagy-Britanniában is megjelent az új csomagolású ital. A hitleri Németországnak azonban nem tetszett az ötlet, és egészen 1951-ig kellett várni, mire a németeknek is megadatott a lehetőség, hogy dobozból igyák a sört. (Forrás: mult-kor.hu)

2017. január 17., kedd

Csíki Mézes Sör

Végre megkóstoltam. Nagyot csalódtam benne! Ez a sör csak az igazán ínyenceknek vagy éppen a végtelenül lokálpatriótáknak szól. Én egyik sem vagyok, így egyáltalán nem ízlett a limitált kiadású, ünnepi sör.



A világ továbbra is imádja a német söröket

A német sörgyártók tavaly 9,6 milliárd liter sört adtak el, egy évvel korábban még 9,5 milliárd litert értékesítettek - jelentette be hétfőn a Német Sörgyártók Szövetsége (DBB).


Hans-Georg Eils, a szervezet vezetője azt mondta, hogy az eladás növekedéséhez egyértelműen hozzájárult a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság, de az is, hogy a szokásosnál melegebb nyár során több sör fogyott. Statisztikai adatok szerint a németek fejenként átlagosan évi 107 liter sört fogyasztanak.

A tavalyi német sörexport mintegy 1,6 milliárd liter volt, nagyjából megegyezett az egy évvel korábbival. A német sör legnagyobb vásárlója Olaszország, ide irányul a teljes német export 20 százaléka.

A DBB-nek 1400 német sörgyártó a tagja. A sörgyártók többsége, 70 százaléka három szövetségi államban található, mintegy 600 Bajorországban, csaknem 200 Baden-Württembergben, és mintegy 150 Észak-Rajna-Vesztfáliában.

Németországban évi mintegy 38 ezer tonna komlót termesztenek, 85 százalékát Bajorországban. (Forrás: napi.hu/MTI)

2017. január 13., péntek

Csíki Barna Sör

A Csíki Sör Manufaktúra eddigi legjobb söre. Ezt, még annak ellenére is ki merem jelenteni, hogy ezen a télen sem volt alkalmam megkóstolni az Igazi Csíki Mézest, ám a szóbeszéd szerint a sör most sem sikerült igazán jónak. De térjünk vissza a csíki barnához, amely kellően erős, karakteres az íze, roppant finom, s tényleg barna, mint a medve. Itatja magát, ezért mindenkinek – aki szereti a barna sört – csak ajánlani tudom. A vártnál sokkal jobb, és kellemesen csalódtam ebben a sörben.


2017. január 9., hétfő

A kapszulás sör lehet a következő őrület, ami meghódítja a világot


Ha eddig még nem próbálta ki, hogyan csúszik a frissen csapolt sör otthonos környezetben úgy, hogy a környezet azért otthonos, mert valójában ki sem tette a lábát a lakásból, nos akkor ez a pillanat hamarosan elérkezik. A hét végén jelentette be a világ legnagyobb sörgyártója, az Anheuser-Busch InBev, hogy a kávégyártó Keurig Green Mountain nevű céggel partnerséget épít ki. A Keurig egy kapszulagyártó cég, amely nemrég jelentkezett egy olyan technológiával, aminek segítségével már nemcsak forró italokat, hanem hideg üdítőket is csapolhatunk magunknak otthon – természetesen ezeket is kapszulákból (ez az ún. Keurig Kold).

Jéghideg kóla a kapszulából – a Keurig továbblép a forróitalokon
A két vállalat célja, hogy az alkoholos italok piacán is megjelenjenek a friss és otthon csapolható, kapszula alapú italok, a sörök mellett röviditalok és koktélok is. Otthoni sörcsapoló gépek persze eddig is léteztek (magyar fejlesztésű startup is vitézkezdik ezen a piacon), az AB InBev és a Keurig célja azonban a kapszulás kávéfőzőkhöz hasonló könnyed és egyszerűen használható gépek sorozatgyártása. Ezzel a világ legnagyobb sörgyártó és forgalmazó cége is próbál megfelelni az új trendnek, ami már arról szól, hogyan vigyék a sörös cégek házhoz a partit (ha már nem megyünk el, hogy igyunk valahol, akkor legalább otthon igyunk – valahogy így szól a nem túl bonyolult üzleti terv). Az amerikai piacon egyre többen lőnek erre a területre (Drizly, Fizzics, Hopsy, ManCan), de az AB InBev-hez tartozó Stella Artois is próbálkozott már a házi sörrel.

A két vállalatnak nemcsak erőforrása, de tapasztalata is bőven van, ami a gyorsan előállítható “házi készítésű” felnőtt italok piacának meghódításához szükséges, a technológia alapját a Keurig adja a Kolddal, míg a belga söróriás a csomagolástechnikától a logisztikán át egy sor kérdésben fogja tudni segíteni a fejlesztést. Az AB InBev egyelőre nem mond semmit a kritikákra, amik szintén nem új keletűek. A kapszulás kávégyártókat eddig komoly kritika érte például a környezetszennyezés miatt (a hagyományosnál jóval több környezeti kárt okoz ez a technológia a kapszula előállítása miatt, ugyanakkor a gépek jóval hatékonyabbak, és kevesebb erőforrást használnak fel). A szeméttelepek hamarosan kapszulákkal lesznek tele? – kérdezik a környezetvédők. Az új technológia jogi kérdéseket is felvet, hogyan éri el a gyártó, hogy kiskorúak ne tudjanak majd a kapszulákhoz hozzájutni? A legnagyobb piacnak számító USA-ban ezzel a kérdéssel komolyan kell majd foglalkoznia az AB InBev-nak, ha impozáns növekedést remél az új termékcsaládtól.

A trend egyértelmű, az otthoni italkészítő automatákra van kereslet, ez elsősorban a bár- és étteremtulajdonosokat fenyegeti. Ezeknek a gépeknek ugyanis az a lényege, hogy egyszerűen és gyorsan, az otthonunkban jutunk olyan ízélményhez, amire eddig csak a bárokban, kávézókban volt lehetőségünk. Nyilván senki sem vett otthonra egy profi, a kávézókban használatos kávégépet vagy építtetett be egy sörcsapot a konyhába eddig – csakhogy ez a luxus hamarosan elérhető lesz, és a kapszulás kávéfőzők sikere még az olyan iparági óriásokat, mint az AB InBev is képes volt meggyőzni. A frissen csapolt sör íze más, mint az üvegesé, ahogy a kapszulás kávé is más minőség, mint egy kotyogósban lefőtt fekete – ezért is veszik az emberek, hiába hogy egy-egy csésze ára többszöröse, mint ha zaccot veszünk vagy azt daráljuk le.

Az amerikai Fizzics egyszerű, kis helyet foglaló otthoni sörcsapoló gépe
Az amerikai italpiac egyre erősebb szereplői az app-alapú online italrendelő- és kiszállító cégek, a 2012-ben indult startup, a Drizly például ma már komoly szakmai szervezetekben is ott van. Nick Rellas, a társaság alapítója szerint csak Amerikában az online alkoholos piac a következő években 7-15 milliárd dollárosra nőhet. Ezt a trendet erősíthetik a kapszulás megoldások, az otthonra megrendelt géphez majd online rendeljük a kapszulákat is. Az italpiac egyre nagyobb részét fogják lefedni a kapszulás cégek, valamint az online kereskedők.

Ma már nemcsak egyre erősebb startupok mutatják, hogy ez a jövő, hanem a világ legnagyobb sörgyártója is így gondolja. Az AB InBev volt az, amelyik nem sajnálta a pénzt a hűtött vasúti kocsik kifejlesztéséhez még a 19. század végén, amivel forradalmasította a sörkereskedelemben a disztribúciót. Most ismét egy forradalmi technológiában lát fantáziát, és ma még elképzelni sem tudjuk, hogy ez milyen mélységben alakítják majd át a fogyasztásunk, és a kereskedelmet. (Forrás: forbes.hu)

2017. január 8., vasárnap

A barna sör remek főzéshez – olaj helyett

Ki gondolta volna, hogy a sör tulajdonképpen egy egészséges alapanyag, amelynek segítségével jókat főzhetünk? Dietetikusok egy csoportja szerint bátran főzzünk barna sörrel olaj helyett, mivel csak 75 kalóriát tartalmaz, míg az olaj 120-at. És akkor még nem is beszéltünk az extra vitaminokról!

Fotó: beeralien.com
Toby Amidor dietetikus, a The Greek Yogurt Kitchen című receptkönyv szerzője szerint a barna sör – különösen a középbarna sör – igen kitűnő, egészséges alternatíva a főzéshez. Ha olaj helyett tehát rendszeresen sört töltünk a serpenyőbe, lényegesen karcsúbbak és egészségesebbek maradhatunk.
A szakember szerint a sör már csak azért is rendkívül egészséges, mert B vitaminokban gazdag, azonkívül magnéziumot, foszfort és szelént is bőségesen tartalmaz. Kitűnő ízt ad az ételnek, és az átlagosan 5 százalékos alkoholtartalom a főzési folyamat során elpárolog, így a szesz esetleges negatív hatásaitól sem kell tartani.

Fotó: beermill.net
A Pennsylvaniai Egyetem munkatársai szerint a sör egyébként is komoly fegyver a szívbetegségek ellen – persze csak akkor, ha mértékkel kerül fogyasztásra. További előnye, hogy erősebbé teszi a csontokat, így a későbbi csontritkulás esélye is csökken. „Ha sörrel főzünk, a csirke kevésbé lesz száraz, szaftosabb és ízletesebb marad” – fogalmaz Toby Amidor, aki szerint itt az ideje, hogy többen is felfedezzék a barnasör gasztronómiai előnyeit. (Forrás: vital.hu)

2017. január 6., péntek

Csináltak egy sört, kifejezetten zuhany alatti fogyasztásra


Biztos itthon is sokan kezdik úgy a péntek estét, hogy a forró zuhany alá beugorva a tisztálkodás közben legurítanak egy hideg sört. Svédországban legalábbis ez bevett szokás, ami új, egyedi igényeket szül: egy gyors megtisztulás alatt ugyanis egészen emberpróbáló feladat lehet lehúzni fél liter italt. A PangPang nevű stockholmi sörfőzde és a Snask kreatív ügynökség viszont elhozta a megoldást, a Shower Beert, azaz zuhanysört.

A Shower Beert direkt azzal a céllal gyártották, hogy minél kényelmesebben és ütősebben lehessen zuhanyzás közben inni. Emiatt feleakkora, mint egy kisüveges sör, hogy a fogyasztási tempó összhangban legyen a tisztálkodáséval, viszont 10% alkoholtartalmú, azaz kétszer olyan erős, hogy a mennyiségcsökkenés ne menjen az ébredő bulihangulat rovására.

Ez egy „édes de erős pale ale, 18 centiliteres üvegben, három kortyra le lehet húzni, miközben a zuhany alatt állunk, az estére készülve” - mondják a gyártók.


A Shower Beernek citrusos, sőt, szappanos íze van, utóbbi alapból hiba lenne, de ennél a sörnél persze a koncepció része. Ráadásul olyan az összetétele, hogy kondicionálóként is használható, ha zuhanyzás közben mégse kapatosodni, hanem szépülni szeretnénk. Praktikum a maximumon!

A zuhisör egyszeri hülyeségnek indult, de olyan nagy a kereset iránta, hogy a készítők a sorozatgyártást fontolgatják. (Forrás: www.sonline.hu)

2017. január 5., csütörtök

Timișoreana


Alkoholtartalom: 5,0%
Balling-fok (szárazanyag-tartalma): 11ºP
Keserűségi index (IBU): 11 
Összetevők: víz, árpamaláta, kukorica, komló
Gyártja: URSUS Brewerie
Itt vettem: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Típus: pilsner
Színe: világos arany
Kiszerelése: dobos
Mennyiség: 500 ml
Ára: 2.75 lej
Sör pontszám: 7/10
Újra vennék (innék)?: igen
Megérte?: igen