2017. november 28., kedd

Amerikából szeretettel

Fotók: Gyurkó István

Visszatér a magyar komló, először készült sör belőle

A kézművessör-forradalom újabb területen robbant ki: egy győrújbaráti főzde először készítettsört magyarországi komlóból. Évtizedek óta haldoklott a magyar termelés, talán most új lendületet kap az egykor virágzó üzletág.

Fotók: Facebook / Vaskakas Sörfőzde
Vida Norbert négy éve győri panellakásban főzött sört először. Idén nyár eleje óta minden idejét saját főzdéjére, a győrújbaráti Vaskakasra szenteli, ahol először készített magyar komlóból sört, írja a Kisalföld. Ez azért jelentős fegyvertény, mert napjainkban alig létezik komlótermesztés Magyarországon.

Az anyaországi komlóművelés több évtizedes szünet után most kezd újra gyerekcipőben járni. Nem volt ez mindig így. Az ötvenes évek elejétől a kilencvenes évekig döntően helyi komlóval főzték a sört a tradicionális magyar gyárak. A nyolcvanas évek végén azonban olyan árelőnnyel szerezték be a lengyel komlót, hogy biztos sorvadásnak indult a termesztése itthon. A nyugati határ közeli Kimlén a rendszerváltás után 1-2 évig életben tartották a magyar komlókultúrát. “A hazai komló hiányának lett a következménye, hogy nem az ízek, aromák kerültek előtérbe. Minőségileg pedig gyenge, közepes sörök kerültek a boltok polcaira” – mondta Vida Norbert.


Kísérletbe fogtak

Két kézműves sörfőzde pár éve úgy gondolta, kísérleti jelleggel megfér a Budapesthez közeli Váli-völgyben pár tő komló, látni akarták, hogy alkalmas-e a vidék e növény termesztésére.
Megérte a befektetés. A huzalra futtatott, közel négy méter magasba felfutó komló szüretjét szeptember közepén tartják minden évben. A jászapáti Yeast Side sörmanufaktúra szintén egyre komolyabb sikereket könyvel el komlótermesztés terén, ők szintén főznek saját szüretelésű komlóval. A Vaskakasnak szívesen adtak a termésből, hadd próbálják ki a magyar komlót Győrújbaráton.


“400-420 liter sör készült a magyar komlóból. Összességében élmény volt a teszt, az eredmény pedig magáért beszél: a friss komló egyedi aromát, ízvilágot ad a sörnek” – hallottuk Vida Norberttől.


A Vaskakas magyar komlóból készült sörét meghívták a szomszédos országibeli sörbarátok mekkájába, a budapesti Krak’n Town-ban. A magyarországi sörmanufaktúrák vezetői nem csak megkóstolták egymás frissen főzött sörét, hanem hosszasan beszélgettek az elfeledett mezőgazdasági ágról is. (Forrás: www.magyarorszagkul.hu)

Sörünk már tuti lesz a Marson

Úgy tűnik, lassan minden összeáll ahhoz, hogy sikeresen meghódíthassuk a Marsot. Ugyan olyan apróságokban, mint kórházak, fenntartható szállás és élelmiszer-körforgás még nem találtunk megnyugtatóan stabil választ (Matt Damon nem számít), de Elon Musknak hála internetünkmár lesz.

Fotó: Pexels
E mellé a sört is kipipálhatjuk alistán, ugyanis a Budweiser bejelentette, hogy gőzerővel fejlesztik az ehhez szükséges technológiákat. A sajtóközlemény a szokásos stílusban íródott, azaz a cég öntömjénezésével van tele, miközben a technikai részleteket egyáltalán nem firtatja, de azt kategorikusan kijelentették, hogy mire embert küldünk a Marsra, a sör készen lesz, így a sikeres landolásnál már Budweiserrel fognak koccintani az asztronauták. (Forrás: www.androbit.net)


2017. november 23., csütörtök

Ilyen sör még nem volt Magyarországon

Fotó: MTI / Vajda János
Szerdától kapható a Borsodi Nitro, Magyarország első nitrogénnel dúsított világos söre. Az egyedi technológiával készülő láger sör mostantól meghatározott számú vendéglátóhelyen érhető el. A Borsodi Sörgyár a mostani újításával kifejezetten a csapolt sörök rajongóinak kíván kedvezni – írta közleményében a cég.

A termék fő különlegességét az adja, hogy a sörhöz már a gyártás során nitrogént adnak, illetve csapoláskor a nitrogén szén-dioxiddal keveredik, ezáltal egyedi látványt és különleges ízt ad a sörnek.

A Borsodi Sörgyár mintegy 45 éves története során mindig is arra törekedett, hogy innovációi révén hozzájáruljon a hazai sörkultúra fejlesztéséhez. Tettük ezt többek között az első alkoholmentes sör vagy az első dobozos sör bevezetésekor, és tesszük most, a Borsodi Nitro bemutatásával – emelte ki a sajtóeseményen Vuleta Zsolt, a Borsodi Sörgyár ügyvezetője.

A Borsodi Nitro bevezetésének célja, hogy egy olyan termékkel ajándékozzuk meg a magyar vendéglátóhelyeket, amelyen keresztül különleges sörélményt tudnak nyújtani a fogyasztóinknak – tette hozzá a vezető.

Fotó: Borsodi
Az egyedi technológiának köszönhetően a korábban ismert sörökhöz képest a Borsodi Nitro íze könnyű és bársonyos, tökéletesen passzol akár étkezések mellé is.

Magyarországon 2017. november 22-étől egyelőre húsz vendéglátóegységben kérhető a pultosoktól, amelyből tizenöt Budapesten, egy Székesfehérváron, három Győrben és egy Pécsett található. (forrás: www.24.hu / Vaskor Máté)

2017. november 21., kedd

Nemţeana Arămie


Idén áprilisban kerül a boltokba a Nemţeana Arămie, amelyet a Neamţ megyei Románvásárban (románul: Roman) állítanak elő, s nyugodtan kijelenthetjük, hogy kellett egy kis idő, amíg Sepsiszentgyörgyre is elért a tőlünk kevesebb mint 200 km-re palackozott sör. A moldvai városban még 2007-ben indult be a sörgyártás, de mifelénk csak nemrégiben és a Lidl szupermarketnek köszönhetően jutott el ez a habos nedű.



A Nemţeana Arămie egy borostyán- vagy éppen rezes színű serital, amely már az illatával megfogja az embert. A pohárba való kiöntés után egy tiszta, dús habú ital köszön vissza, amely egyszerre édeskés és karamelles, de utóíze kesernyés. Az aromák teljesen egyensúlyban vannak egymással, s úgy érzem, ettől kapja a karakterét is ez a kézműves sör. Alkoholtartalma (6,5%) kissé magasnak tűnhet, ám az ember annyit érez belőle, amennyit kell.

Ez egy tisztességes félbarna habos nedű, amelyet nem arra találtak ki, hogy nagy hőségben egy húzásra lenyomjuk a torkunkon, hanem arra, hogy nyugodtan ízleljük és minden kortyát élvezzük. Aki még nem kóstolta, annak bátran ajánlom! És még egy mondat: jó volna, ha a szentgyörgyi kocsmákban is lehetne vásárolni Nemţeana Arămiet, és ne csak néhanapján, valamelyik szupermarketből kelljen azt beszerezni! Sajnos, ez már nem rajtunk, sörkedvelőkön múlik...



Gyártja: Fabrica de Bere Nemţeana (Iosidoro Kft.)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 6,49 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 6,5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Típus: félbarna sör
Színe: borostyán
A sör pontszáma: 7.5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.nemteana.ro


2017. november 13., hétfő

Ciucaş


Régen, még megboldogult legény koromban – ahogy az öregek mondanák – kipróbáltam a Ciucaş sört, ám akkor roppant rossznak ítéltem meg. Fel is fogadtam, hogy nem iszom többet belőle. Hát a sors keresztbe húzta az elhatározásomat, ám azóta sörblogot írok, és erről a brassói habos nedűről is kell szólni egypár szót. De mondhatnám azt is, hogy ember tervez, rokon végez. A nyáron kis családommal a Brassó megyei Kissinken (románul: Cincşor) voltunk látogatóban. Ott a házigazda – nejem unokatestvére – Ciucaş és Neumarkt (erről egy későbbi bejegyzésben lesz szó) sörrel kínált, s el kell mondanom, hogy jól behűtve nagy hőségben mindkettő roppant jólesett. Akkor elhatároztam, hogy még adok egy esélyt ennek a háromszorosan díjazott seritalnak.



Még júliusban vásároltam az új, 330 ml-es kiszerelésű Ciucaşból egy üveggel, de csak nemrégiben jutottam el oda, hogy tesztelés céljából górcső alá vegyem a sört. Kiöntés után szép és tartós, továbbá fehér és lágy hab „köszönt vissza” a pohárból. Színe aranysárga, aromájában felfedezhetjük a malátát és a komlót, utóízé pedig kesernyés. Összességében ez egy nagyon átlagos és középszerű söröcske, amely nagyon hajaz a Timişoreanára, de azért nem üti annak színvonalát. Egy szó, mint száz: ittam ennél sokkal rosszabb habos nedűt is, s alkalomadtán még ki lehet bírni. Nem mondom azt, hogy nem lehetne megszokni, ám minek, ha úton-útfélen találunk jobb sört, söröket nála. Gyártója, az Ursus Rt. (SABMiller) nálunk a Harghita sör konkurensének szánta, és vannak kocsmák, asszonybosszantók, ahol fogyasztásban veri is a sokkal jobb csíki seritalt...



Gyártja: Ursus Breweries (SABMiller)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 1,90 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 330 ml
Alkoholtartalom: 4,6%
Összetevők: víz, árpamaláta, kukorica, komló
Típus: világos sör (pale lager)
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 6/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: csak ha muszáj
Weboldal: www.bereciucas.ro (sajnos, itt semmi infót nem lehet találni a sörről)


2017. november 10., péntek

Wychwood Hobgoblin Ruby Beer


Érdekes üvege és vicces, fantasy dizájnú címkéje mindig felhívja a Wychwood Hobgoblinra a figyelmet, így – bármilyen üzlet is legyen az – örökké megállok a sörös polcok előtt, és szemügyre veszem ezt az angol vörös sört. Emiatt már többször is ittam ebből a habos nedűből, de csak most jutottam el addig, hogy véleményt is mondjak, írjak róla. A habja nem túl kemény, de az hosszasan megmarad. Illata enyhén karamellás és csokoládés, de ott van a komló és a maláta is. Íze kellemes, a korty elején édeskésnek tűnik a serital, a végén pedig a komló kesernyés aromáját is felfedezzük benne.