2017. november 30., csütörtök
2017. november 28., kedd
Visszatér a magyar komló, először készült sör belőle
A kézművessör-forradalom újabb területen robbant ki: egy győrújbaráti főzde először készítettsört magyarországi komlóból. Évtizedek óta haldoklott a magyar termelés, talán most új lendületet kap az egykor virágzó üzletág.
Fotók: Facebook / Vaskakas Sörfőzde |
Vida Norbert négy éve győri panellakásban főzött sört először. Idén nyár eleje óta minden idejét saját főzdéjére, a győrújbaráti Vaskakasra szenteli, ahol először készített magyar komlóból sört, írja a Kisalföld. Ez azért jelentős fegyvertény, mert napjainkban alig létezik komlótermesztés Magyarországon.
Kísérletbe fogtak
Két kézműves sörfőzde pár éve úgy gondolta, kísérleti jelleggel megfér a Budapesthez közeli Váli-völgyben pár tő komló, látni akarták, hogy alkalmas-e a vidék e növény termesztésére.
Megérte a befektetés. A huzalra futtatott, közel négy méter magasba felfutó komló szüretjét szeptember közepén tartják minden évben. A jászapáti Yeast Side sörmanufaktúra szintén egyre komolyabb sikereket könyvel el komlótermesztés terén, ők szintén főznek saját szüretelésű komlóval. A Vaskakasnak szívesen adtak a termésből, hadd próbálják ki a magyar komlót Győrújbaráton.
“400-420 liter sör készült a magyar komlóból. Összességében élmény volt a teszt, az eredmény pedig magáért beszél: a friss komló egyedi aromát, ízvilágot ad a sörnek” – hallottuk Vida Norberttől.
A Vaskakas magyar komlóból készült sörét meghívták a szomszédos országibeli sörbarátok mekkájába, a budapesti Krak’n Town-ban. A magyarországi sörmanufaktúrák vezetői nem csak megkóstolták egymás frissen főzött sörét, hanem hosszasan beszélgettek az elfeledett mezőgazdasági ágról is. (Forrás: www.magyarorszagkul.hu)
Sörünk már tuti lesz a Marson
Úgy tűnik, lassan minden összeáll ahhoz, hogy sikeresen meghódíthassuk a Marsot. Ugyan olyan apróságokban, mint kórházak, fenntartható szállás és élelmiszer-körforgás még nem találtunk megnyugtatóan stabil választ (Matt Damon nem számít), de Elon Musknak hála internetünkmár lesz.
Fotó: Pexels |
E mellé a sört is kipipálhatjuk alistán, ugyanis a Budweiser bejelentette, hogy gőzerővel fejlesztik az ehhez szükséges technológiákat. A sajtóközlemény a szokásos stílusban íródott, azaz a cég öntömjénezésével van tele, miközben a technikai részleteket egyáltalán nem firtatja, de azt kategorikusan kijelentették, hogy mire embert küldünk a Marsra, a sör készen lesz, így a sikeres landolásnál már Budweiserrel fognak koccintani az asztronauták. (Forrás: www.androbit.net)
2017. november 27., hétfő
2017. november 23., csütörtök
Ilyen sör még nem volt Magyarországon
Fotó: MTI / Vajda János |
Szerdától kapható a Borsodi Nitro, Magyarország első nitrogénnel dúsított világos söre. Az egyedi technológiával készülő láger sör mostantól meghatározott számú vendéglátóhelyen érhető el. A Borsodi Sörgyár a mostani újításával kifejezetten a csapolt sörök rajongóinak kíván kedvezni – írta közleményében a cég.
A termék fő különlegességét az adja, hogy a sörhöz már a gyártás során nitrogént adnak, illetve csapoláskor a nitrogén szén-dioxiddal keveredik, ezáltal egyedi látványt és különleges ízt ad a sörnek.
A Borsodi Nitro bevezetésének célja, hogy egy olyan termékkel ajándékozzuk meg a magyar vendéglátóhelyeket, amelyen keresztül különleges sörélményt tudnak nyújtani a fogyasztóinknak – tette hozzá a vezető.
Fotó: Borsodi |
Az egyedi technológiának köszönhetően a korábban ismert sörökhöz képest a Borsodi Nitro íze könnyű és bársonyos, tökéletesen passzol akár étkezések mellé is.
Magyarországon 2017. november 22-étől egyelőre húsz vendéglátóegységben kérhető a pultosoktól, amelyből tizenöt Budapesten, egy Székesfehérváron, három Győrben és egy Pécsett található. (forrás: www.24.hu / Vaskor Máté)
2017. november 22., szerda
2017. november 21., kedd
Nemţeana Arămie
A Nemţeana Arămie egy borostyán- vagy éppen rezes színű serital, amely már az illatával megfogja az embert. A pohárba való kiöntés után egy tiszta, dús habú ital köszön vissza, amely egyszerre édeskés és karamelles, de utóíze kesernyés. Az aromák teljesen egyensúlyban vannak egymással, s úgy érzem, ettől kapja a karakterét is ez a kézműves sör. Alkoholtartalma (6,5%) kissé magasnak tűnhet, ám az ember annyit érez belőle, amennyit kell.
Ez egy tisztességes félbarna habos nedű, amelyet nem arra találtak ki, hogy nagy hőségben egy húzásra lenyomjuk a torkunkon, hanem arra, hogy nyugodtan ízleljük és minden kortyát élvezzük. Aki még nem kóstolta, annak bátran ajánlom! És még egy mondat: jó volna, ha a szentgyörgyi kocsmákban is lehetne vásárolni Nemţeana Arămiet, és ne csak néhanapján, valamelyik szupermarketből kelljen azt beszerezni! Sajnos, ez már nem rajtunk, sörkedvelőkön múlik...
Ez egy tisztességes félbarna habos nedű, amelyet nem arra találtak ki, hogy nagy hőségben egy húzásra lenyomjuk a torkunkon, hanem arra, hogy nyugodtan ízleljük és minden kortyát élvezzük. Aki még nem kóstolta, annak bátran ajánlom! És még egy mondat: jó volna, ha a szentgyörgyi kocsmákban is lehetne vásárolni Nemţeana Arămiet, és ne csak néhanapján, valamelyik szupermarketből kelljen azt beszerezni! Sajnos, ez már nem rajtunk, sörkedvelőkön múlik...
Gyártja: Fabrica de Bere Nemţeana (Iosidoro Kft.)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 6,49 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 6,5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Típus: félbarna sör
Színe: borostyán
A sör pontszáma: 7.5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.nemteana.ro
2017. november 19., vasárnap
2017. november 15., szerda
2017. november 13., hétfő
Ciucaş
Még júliusban vásároltam az új, 330 ml-es kiszerelésű Ciucaşból egy üveggel, de csak nemrégiben jutottam el oda, hogy tesztelés céljából górcső alá vegyem a sört. Kiöntés után szép és tartós, továbbá fehér és lágy hab „köszönt vissza” a pohárból. Színe aranysárga, aromájában felfedezhetjük a malátát és a komlót, utóízé pedig kesernyés. Összességében ez egy nagyon átlagos és középszerű söröcske, amely nagyon hajaz a Timişoreanára, de azért nem üti annak színvonalát. Egy szó, mint száz: ittam ennél sokkal rosszabb habos nedűt is, s alkalomadtán még ki lehet bírni. Nem mondom azt, hogy nem lehetne megszokni, ám minek, ha úton-útfélen találunk jobb sört, söröket nála. Gyártója, az Ursus Rt. (SABMiller) nálunk a Harghita sör konkurensének szánta, és vannak kocsmák, asszonybosszantók, ahol fogyasztásban veri is a sokkal jobb csíki seritalt...
Gyártja: Ursus Breweries (SABMiller)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 1,90 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 330 ml
Alkoholtartalom: 4,6%
Összetevők: víz, árpamaláta, kukorica, komló
Típus: világos sör (pale lager)
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 6/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: csak ha muszáj
Weboldal: www.bereciucas.ro (sajnos, itt semmi infót nem lehet találni a sörről)
2017. november 10., péntek
Wychwood Hobgoblin Ruby Beer
Érdekes üvege és vicces, fantasy dizájnú címkéje mindig felhívja a Wychwood Hobgoblinra a figyelmet, így – bármilyen üzlet is legyen az – örökké megállok a sörös polcok előtt, és szemügyre veszem ezt az angol vörös sört. Emiatt már többször is ittam ebből a habos nedűből, de csak most jutottam el addig, hogy véleményt is mondjak, írjak róla. A habja nem túl kemény, de az hosszasan megmarad. Illata enyhén karamellás és csokoládés, de ott van a komló és a maláta is. Íze kellemes, a korty elején édeskésnek tűnik a serital, a végén pedig a komló kesernyés aromáját is felfedezzük benne.
2017. november 8., szerda
2017. november 3., péntek
2017. november 1., szerda
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)