2017. december 29., péntek

Azuga Nepasteurizată

Igen, a 1989-es forradalom előtti kommunista, szocialista, Ceauşescu-diktatúrabéli időszakból csenghet ismerősen a név, a sör. A Wikipedia szerint már 1870 óta gyártják ezt a habos nedűt, ami túlélte a rendszerváltást, majd több tulajdonosváltást, és 2009-ben szüntették meg az előállítását. Az Azuga az Ursus Breweries keze között múlt ki, de a cégcsoport idén feltámasztotta hamvaiból az egykoron a legnevesebb, legelismertebb román sörmárkák közé tartozó italt. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy most nem itthon – Romániában – állítják elő, hanem Németországban.


Ha nem csal az emlékezetem, korábban nem ittam Azugát, de azért ismerős volt számomra a sör. A mostani habos nedű már a külalakjával megfogott, ugyanis a régi „szép időket” juttatta eszembe. A hipszter kialakítású és nagyon minimalista címke krémszínű, amihez jól passzolnak a sötét arany betűk és a csillogó-villogó piros szalag, meg a szarvas. Ebből kiindulva akár kézművesnek is tűnhet az Azuga Nepasteurizată, amit – a gyártó közlése szerint – annak is szántak. Csak halkan jegyzem meg, hogy nem az, de a hazai sörök közül mindenképp kitűnik. Az új Azuga jó, de nem kézműves serital.



Habja fehér és dús, ám gyorsan elolvad, illata gabonás. Nem túl szénsavas, kissé olajosnak tűnik, hiszen csak úgy csúszik le az ember torkán. Íze amolyan édes-keserűs, s némi gyümölcsöt is véltem felfedezni benne. Utóíze határozottan édes, de a normalitás határán belül, és nyugodtan kijelenthetem, hogy a németek jól összerakták nekünk ezt a sört.


Az ára egy kicsit magas, így bármikor voltam a Carrefour Marketben, mindig volt jócskán belőle a polcokon, s úgy gondolom, hogy a szentgyörgyi kocsmákban nem találjuk meg egyhamar. Pedig egy pénztárcabarátabb árcímkével hódítana az Azuga Nepasteurizată, amitőlmi, sörkedvelők, sörfogyasztók is boldogabbak lennénk.


Gyártja: Ursus Breweries/Románia (SABMiller)
Származási hely: Németország
Itt vettem/kitől kaptam: Carrefour Market (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 7 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5,5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Típus: világos sör/Märzen-stílusú
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 7,5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen, ám egy picit borsos az ára

2017. december 27., szerda

Samson 1795 Dark


Első ránézésre és kóstolásra jó sörnek tűnt a Samson 1795 Dark. Ujjongtam is miatta, ám sajnos hamar alább hagyott a lelkesedésem. Az üveg megnyitása után kellemes kávé-, karamellillat csapott meg, ám innen már csak a negatívumok következnek. Habja szép, ám vékony, és gyorsan eltűnik. Ahogy korább is említettem, az első korttyal nem is volt baj, de a folytatással már igen.

2017. december 12., kedd

Samson 1795


A nyár folyamán többször is farkasszemet néztem az Amigo hűtőjében lévő sörrel, amíg végül megvásároltam ezt a klasszikus cseh habos nedűt. Annak ellenére, hogy számomra ismeretlenül csengett a Samson 1795 neve, nem csalódtam benne, hiszen egy igazán korrekt seritalt fedeztem fel benne.

Egy könnyű sör, amelynek vékony és hamar elapadó a habja, színe aranybarna, karakteres aromájából egy picit hiányzik a komló, de még ez sem rontja el a kellemes összhatást. Édes, de nem túlzottan, amivel jól párosul az utóízbeli kellemes keserűség.


A kisebb alkoholtartama mellett közepes a karbonizációja is, s talán ez teszi frissítővé és könnyen ihatóvá. Csak úgy csúszik le az ember torkán! Összességében a Samson 1795 egy jó sör, amelyet máskor/többször is szívesen elkortyolgatnék!



Gyártja: Pivovar Samson
Származási hely: Csehország
Itt vettem/kitől kaptam: Amigo (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 4,85 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,7%
Száraz­anyag-tartalom: 11.2ºP
IBU (keserűségi index): 23
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, komlókivonat
Típus: világos
Színe: aranybarna
A sör pontszáma: 7/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.samson.cz


2017. december 7., csütörtök

Nemţeana Blondă Nefiltrată


És akkor következzen a románvásári sörmanufaktúra világos, szűretlen nedűje. A félbarna Nemţeanához hasonlóan most is erős illattal találkozik az ember, ám ebben az esetben egy picit émelygős, és már ez elvesz egy kicsit a remekre szabott összhatásból.



Habja masszív és tartós, a sör színe piszkos, zavaros arany. Íze teljes egészében hordozza a szűretlen seritalok jellegzetes zamatát, ám nincs benne semmi karakteres. Az első korty után édesnek tűnik, az utóíze viszont kesernyés és vizezettnek tűnik. A Nemţeana Blondă Nefiltrată nem egy nagyszerű sör, s a kézműves jellege csak az árában mutatkozik meg, amely – valljuk be – a tucatsörök között kissé magas.



A sör címkéjén az olvasható, hogy a négy alapanyag mellett nagy szakértelem is kell a sör előállításához, de úgy érzem, hogy a gyártónak az „ötödik elemen” kell még valamelyest dolgoznia. Egy szó, mint száz: egyszer meg lehet inni!

Gyártja: Fabrica de Bere Nemţeana (Iosidoro Kft.)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 6,49 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, sörélesztő
Típus: világos
Színe: arany
A sör pontszáma: 6/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: talán
Weboldal: www.nemteana.ro

Söralátét: Staropramen


2017. december 2., szombat

Újra virágzik az európai sörgyártás

Egy év alatt 400millió hektoliter sört gyártanak Európában – mondta el a Figyelőnek az Európai Sörfőzők Szövetségének főtitkára. Ez a mennyiség azonban nem mind az európai polcokra kerül, harmadát az Egyesült Államokba és Kínába exportálják.

Túl van a gazdasági válságon az európai sörgyártás – állítja Pierre-Olivier Bergeron. Az Európai Sörfőzők Szövetségének főtitkára elmondta, a millennium időszakában stabilan nőtt a fogyasztás, egy év alatt 375 millió hektoliter sör fogyott Európában. A válság azonban visszaszorította ezt is, 2008 végére 360 millió hektoliterre csökkent.


Csak az utóbbi néhány évben kezdett újra emelkedni az európai sörfogyasztás szintje, mostanra pedig elértük a tíz évvel ezelőtti szintet. Ahogy Bergeron fogalmazott: „a gyártás mennyisége újra elérte a 400 millió hektolitert Európában. Ez gyakorlatilag a 2007-es, a krízis előtti volumen. Egy évtized kellett, de ma azt mondhatjuk: a sör visszatért”.

A főtitkár a Figyelőnek adott interjúban beszélt a magyarok sörfogyasztási szokásairól is, a szövetség adatai szerint évente egy magyar ember átlagban 63 liter sört iszik meg. Míg Csehországban ez a szám 142 liter, addig például az olaszoknál csak a magyar fogyasztási átlag fele, 33 liter. (Forrás: www.hirado.hu / Figyelő)