2017. december 29., péntek

Azuga Nepasteurizată

Igen, a 1989-es forradalom előtti kommunista, szocialista, Ceauşescu-diktatúrabéli időszakból csenghet ismerősen a név, a sör. A Wikipedia szerint már 1870 óta gyártják ezt a habos nedűt, ami túlélte a rendszerváltást, majd több tulajdonosváltást, és 2009-ben szüntették meg az előállítását. Az Azuga az Ursus Breweries keze között múlt ki, de a cégcsoport idén feltámasztotta hamvaiból az egykoron a legnevesebb, legelismertebb román sörmárkák közé tartozó italt. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy most nem itthon – Romániában – állítják elő, hanem Németországban.


Ha nem csal az emlékezetem, korábban nem ittam Azugát, de azért ismerős volt számomra a sör. A mostani habos nedű már a külalakjával megfogott, ugyanis a régi „szép időket” juttatta eszembe. A hipszter kialakítású és nagyon minimalista címke krémszínű, amihez jól passzolnak a sötét arany betűk és a csillogó-villogó piros szalag, meg a szarvas. Ebből kiindulva akár kézművesnek is tűnhet az Azuga Nepasteurizată, amit – a gyártó közlése szerint – annak is szántak. Csak halkan jegyzem meg, hogy nem az, de a hazai sörök közül mindenképp kitűnik. Az új Azuga jó, de nem kézműves serital.



Habja fehér és dús, ám gyorsan elolvad, illata gabonás. Nem túl szénsavas, kissé olajosnak tűnik, hiszen csak úgy csúszik le az ember torkán. Íze amolyan édes-keserűs, s némi gyümölcsöt is véltem felfedezni benne. Utóíze határozottan édes, de a normalitás határán belül, és nyugodtan kijelenthetem, hogy a németek jól összerakták nekünk ezt a sört.


Az ára egy kicsit magas, így bármikor voltam a Carrefour Marketben, mindig volt jócskán belőle a polcokon, s úgy gondolom, hogy a szentgyörgyi kocsmákban nem találjuk meg egyhamar. Pedig egy pénztárcabarátabb árcímkével hódítana az Azuga Nepasteurizată, amitőlmi, sörkedvelők, sörfogyasztók is boldogabbak lennénk.


Gyártja: Ursus Breweries/Románia (SABMiller)
Származási hely: Németország
Itt vettem/kitől kaptam: Carrefour Market (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 7 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5,5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Típus: világos sör/Märzen-stílusú
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 7,5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen, ám egy picit borsos az ára

2017. december 27., szerda

Samson 1795 Dark


Első ránézésre és kóstolásra jó sörnek tűnt a Samson 1795 Dark. Ujjongtam is miatta, ám sajnos hamar alább hagyott a lelkesedésem. Az üveg megnyitása után kellemes kávé-, karamellillat csapott meg, ám innen már csak a negatívumok következnek. Habja szép, ám vékony, és gyorsan eltűnik. Ahogy korább is említettem, az első korttyal nem is volt baj, de a folytatással már igen.

2017. december 12., kedd

Samson 1795


A nyár folyamán többször is farkasszemet néztem az Amigo hűtőjében lévő sörrel, amíg végül megvásároltam ezt a klasszikus cseh habos nedűt. Annak ellenére, hogy számomra ismeretlenül csengett a Samson 1795 neve, nem csalódtam benne, hiszen egy igazán korrekt seritalt fedeztem fel benne.

Egy könnyű sör, amelynek vékony és hamar elapadó a habja, színe aranybarna, karakteres aromájából egy picit hiányzik a komló, de még ez sem rontja el a kellemes összhatást. Édes, de nem túlzottan, amivel jól párosul az utóízbeli kellemes keserűség.


A kisebb alkoholtartama mellett közepes a karbonizációja is, s talán ez teszi frissítővé és könnyen ihatóvá. Csak úgy csúszik le az ember torkán! Összességében a Samson 1795 egy jó sör, amelyet máskor/többször is szívesen elkortyolgatnék!



Gyártja: Pivovar Samson
Származási hely: Csehország
Itt vettem/kitől kaptam: Amigo (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 4,85 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,7%
Száraz­anyag-tartalom: 11.2ºP
IBU (keserűségi index): 23
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, komlókivonat
Típus: világos
Színe: aranybarna
A sör pontszáma: 7/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.samson.cz


2017. december 7., csütörtök

Nemţeana Blondă Nefiltrată


És akkor következzen a románvásári sörmanufaktúra világos, szűretlen nedűje. A félbarna Nemţeanához hasonlóan most is erős illattal találkozik az ember, ám ebben az esetben egy picit émelygős, és már ez elvesz egy kicsit a remekre szabott összhatásból.



Habja masszív és tartós, a sör színe piszkos, zavaros arany. Íze teljes egészében hordozza a szűretlen seritalok jellegzetes zamatát, ám nincs benne semmi karakteres. Az első korty után édesnek tűnik, az utóíze viszont kesernyés és vizezettnek tűnik. A Nemţeana Blondă Nefiltrată nem egy nagyszerű sör, s a kézműves jellege csak az árában mutatkozik meg, amely – valljuk be – a tucatsörök között kissé magas.



A sör címkéjén az olvasható, hogy a négy alapanyag mellett nagy szakértelem is kell a sör előállításához, de úgy érzem, hogy a gyártónak az „ötödik elemen” kell még valamelyest dolgoznia. Egy szó, mint száz: egyszer meg lehet inni!

Gyártja: Fabrica de Bere Nemţeana (Iosidoro Kft.)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 6,49 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló, sörélesztő
Típus: világos
Színe: arany
A sör pontszáma: 6/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: talán
Weboldal: www.nemteana.ro

Söralátét: Staropramen


2017. december 2., szombat

Újra virágzik az európai sörgyártás

Egy év alatt 400millió hektoliter sört gyártanak Európában – mondta el a Figyelőnek az Európai Sörfőzők Szövetségének főtitkára. Ez a mennyiség azonban nem mind az európai polcokra kerül, harmadát az Egyesült Államokba és Kínába exportálják.

Túl van a gazdasági válságon az európai sörgyártás – állítja Pierre-Olivier Bergeron. Az Európai Sörfőzők Szövetségének főtitkára elmondta, a millennium időszakában stabilan nőtt a fogyasztás, egy év alatt 375 millió hektoliter sör fogyott Európában. A válság azonban visszaszorította ezt is, 2008 végére 360 millió hektoliterre csökkent.


Csak az utóbbi néhány évben kezdett újra emelkedni az európai sörfogyasztás szintje, mostanra pedig elértük a tíz évvel ezelőtti szintet. Ahogy Bergeron fogalmazott: „a gyártás mennyisége újra elérte a 400 millió hektolitert Európában. Ez gyakorlatilag a 2007-es, a krízis előtti volumen. Egy évtized kellett, de ma azt mondhatjuk: a sör visszatért”.

A főtitkár a Figyelőnek adott interjúban beszélt a magyarok sörfogyasztási szokásairól is, a szövetség adatai szerint évente egy magyar ember átlagban 63 liter sört iszik meg. Míg Csehországban ez a szám 142 liter, addig például az olaszoknál csak a magyar fogyasztási átlag fele, 33 liter. (Forrás: www.hirado.hu / Figyelő)

2017. november 28., kedd

Amerikából szeretettel

Fotók: Gyurkó István

Visszatér a magyar komló, először készült sör belőle

A kézművessör-forradalom újabb területen robbant ki: egy győrújbaráti főzde először készítettsört magyarországi komlóból. Évtizedek óta haldoklott a magyar termelés, talán most új lendületet kap az egykor virágzó üzletág.

Fotók: Facebook / Vaskakas Sörfőzde
Vida Norbert négy éve győri panellakásban főzött sört először. Idén nyár eleje óta minden idejét saját főzdéjére, a győrújbaráti Vaskakasra szenteli, ahol először készített magyar komlóból sört, írja a Kisalföld. Ez azért jelentős fegyvertény, mert napjainkban alig létezik komlótermesztés Magyarországon.

Az anyaországi komlóművelés több évtizedes szünet után most kezd újra gyerekcipőben járni. Nem volt ez mindig így. Az ötvenes évek elejétől a kilencvenes évekig döntően helyi komlóval főzték a sört a tradicionális magyar gyárak. A nyolcvanas évek végén azonban olyan árelőnnyel szerezték be a lengyel komlót, hogy biztos sorvadásnak indult a termesztése itthon. A nyugati határ közeli Kimlén a rendszerváltás után 1-2 évig életben tartották a magyar komlókultúrát. “A hazai komló hiányának lett a következménye, hogy nem az ízek, aromák kerültek előtérbe. Minőségileg pedig gyenge, közepes sörök kerültek a boltok polcaira” – mondta Vida Norbert.


Kísérletbe fogtak

Két kézműves sörfőzde pár éve úgy gondolta, kísérleti jelleggel megfér a Budapesthez közeli Váli-völgyben pár tő komló, látni akarták, hogy alkalmas-e a vidék e növény termesztésére.
Megérte a befektetés. A huzalra futtatott, közel négy méter magasba felfutó komló szüretjét szeptember közepén tartják minden évben. A jászapáti Yeast Side sörmanufaktúra szintén egyre komolyabb sikereket könyvel el komlótermesztés terén, ők szintén főznek saját szüretelésű komlóval. A Vaskakasnak szívesen adtak a termésből, hadd próbálják ki a magyar komlót Győrújbaráton.


“400-420 liter sör készült a magyar komlóból. Összességében élmény volt a teszt, az eredmény pedig magáért beszél: a friss komló egyedi aromát, ízvilágot ad a sörnek” – hallottuk Vida Norberttől.


A Vaskakas magyar komlóból készült sörét meghívták a szomszédos országibeli sörbarátok mekkájába, a budapesti Krak’n Town-ban. A magyarországi sörmanufaktúrák vezetői nem csak megkóstolták egymás frissen főzött sörét, hanem hosszasan beszélgettek az elfeledett mezőgazdasági ágról is. (Forrás: www.magyarorszagkul.hu)

Sörünk már tuti lesz a Marson

Úgy tűnik, lassan minden összeáll ahhoz, hogy sikeresen meghódíthassuk a Marsot. Ugyan olyan apróságokban, mint kórházak, fenntartható szállás és élelmiszer-körforgás még nem találtunk megnyugtatóan stabil választ (Matt Damon nem számít), de Elon Musknak hála internetünkmár lesz.

Fotó: Pexels
E mellé a sört is kipipálhatjuk alistán, ugyanis a Budweiser bejelentette, hogy gőzerővel fejlesztik az ehhez szükséges technológiákat. A sajtóközlemény a szokásos stílusban íródott, azaz a cég öntömjénezésével van tele, miközben a technikai részleteket egyáltalán nem firtatja, de azt kategorikusan kijelentették, hogy mire embert küldünk a Marsra, a sör készen lesz, így a sikeres landolásnál már Budweiserrel fognak koccintani az asztronauták. (Forrás: www.androbit.net)


2017. november 23., csütörtök

Ilyen sör még nem volt Magyarországon

Fotó: MTI / Vajda János
Szerdától kapható a Borsodi Nitro, Magyarország első nitrogénnel dúsított világos söre. Az egyedi technológiával készülő láger sör mostantól meghatározott számú vendéglátóhelyen érhető el. A Borsodi Sörgyár a mostani újításával kifejezetten a csapolt sörök rajongóinak kíván kedvezni – írta közleményében a cég.

A termék fő különlegességét az adja, hogy a sörhöz már a gyártás során nitrogént adnak, illetve csapoláskor a nitrogén szén-dioxiddal keveredik, ezáltal egyedi látványt és különleges ízt ad a sörnek.

A Borsodi Sörgyár mintegy 45 éves története során mindig is arra törekedett, hogy innovációi révén hozzájáruljon a hazai sörkultúra fejlesztéséhez. Tettük ezt többek között az első alkoholmentes sör vagy az első dobozos sör bevezetésekor, és tesszük most, a Borsodi Nitro bemutatásával – emelte ki a sajtóeseményen Vuleta Zsolt, a Borsodi Sörgyár ügyvezetője.

A Borsodi Nitro bevezetésének célja, hogy egy olyan termékkel ajándékozzuk meg a magyar vendéglátóhelyeket, amelyen keresztül különleges sörélményt tudnak nyújtani a fogyasztóinknak – tette hozzá a vezető.

Fotó: Borsodi
Az egyedi technológiának köszönhetően a korábban ismert sörökhöz képest a Borsodi Nitro íze könnyű és bársonyos, tökéletesen passzol akár étkezések mellé is.

Magyarországon 2017. november 22-étől egyelőre húsz vendéglátóegységben kérhető a pultosoktól, amelyből tizenöt Budapesten, egy Székesfehérváron, három Győrben és egy Pécsett található. (forrás: www.24.hu / Vaskor Máté)

2017. november 21., kedd

Nemţeana Arămie


Idén áprilisban kerül a boltokba a Nemţeana Arămie, amelyet a Neamţ megyei Románvásárban (románul: Roman) állítanak elő, s nyugodtan kijelenthetjük, hogy kellett egy kis idő, amíg Sepsiszentgyörgyre is elért a tőlünk kevesebb mint 200 km-re palackozott sör. A moldvai városban még 2007-ben indult be a sörgyártás, de mifelénk csak nemrégiben és a Lidl szupermarketnek köszönhetően jutott el ez a habos nedű.



A Nemţeana Arămie egy borostyán- vagy éppen rezes színű serital, amely már az illatával megfogja az embert. A pohárba való kiöntés után egy tiszta, dús habú ital köszön vissza, amely egyszerre édeskés és karamelles, de utóíze kesernyés. Az aromák teljesen egyensúlyban vannak egymással, s úgy érzem, ettől kapja a karakterét is ez a kézműves sör. Alkoholtartalma (6,5%) kissé magasnak tűnhet, ám az ember annyit érez belőle, amennyit kell.

Ez egy tisztességes félbarna habos nedű, amelyet nem arra találtak ki, hogy nagy hőségben egy húzásra lenyomjuk a torkunkon, hanem arra, hogy nyugodtan ízleljük és minden kortyát élvezzük. Aki még nem kóstolta, annak bátran ajánlom! És még egy mondat: jó volna, ha a szentgyörgyi kocsmákban is lehetne vásárolni Nemţeana Arămiet, és ne csak néhanapján, valamelyik szupermarketből kelljen azt beszerezni! Sajnos, ez már nem rajtunk, sörkedvelőkön múlik...



Gyártja: Fabrica de Bere Nemţeana (Iosidoro Kft.)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 6,49 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 6,5%
Összetevők: víz, árpamaláta, komló
Típus: félbarna sör
Színe: borostyán
A sör pontszáma: 7.5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.nemteana.ro


2017. november 13., hétfő

Ciucaş


Régen, még megboldogult legény koromban – ahogy az öregek mondanák – kipróbáltam a Ciucaş sört, ám akkor roppant rossznak ítéltem meg. Fel is fogadtam, hogy nem iszom többet belőle. Hát a sors keresztbe húzta az elhatározásomat, ám azóta sörblogot írok, és erről a brassói habos nedűről is kell szólni egypár szót. De mondhatnám azt is, hogy ember tervez, rokon végez. A nyáron kis családommal a Brassó megyei Kissinken (románul: Cincşor) voltunk látogatóban. Ott a házigazda – nejem unokatestvére – Ciucaş és Neumarkt (erről egy későbbi bejegyzésben lesz szó) sörrel kínált, s el kell mondanom, hogy jól behűtve nagy hőségben mindkettő roppant jólesett. Akkor elhatároztam, hogy még adok egy esélyt ennek a háromszorosan díjazott seritalnak.



Még júliusban vásároltam az új, 330 ml-es kiszerelésű Ciucaşból egy üveggel, de csak nemrégiben jutottam el oda, hogy tesztelés céljából górcső alá vegyem a sört. Kiöntés után szép és tartós, továbbá fehér és lágy hab „köszönt vissza” a pohárból. Színe aranysárga, aromájában felfedezhetjük a malátát és a komlót, utóízé pedig kesernyés. Összességében ez egy nagyon átlagos és középszerű söröcske, amely nagyon hajaz a Timişoreanára, de azért nem üti annak színvonalát. Egy szó, mint száz: ittam ennél sokkal rosszabb habos nedűt is, s alkalomadtán még ki lehet bírni. Nem mondom azt, hogy nem lehetne megszokni, ám minek, ha úton-útfélen találunk jobb sört, söröket nála. Gyártója, az Ursus Rt. (SABMiller) nálunk a Harghita sör konkurensének szánta, és vannak kocsmák, asszonybosszantók, ahol fogyasztásban veri is a sokkal jobb csíki seritalt...



Gyártja: Ursus Breweries (SABMiller)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 1,90 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 330 ml
Alkoholtartalom: 4,6%
Összetevők: víz, árpamaláta, kukorica, komló
Típus: világos sör (pale lager)
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 6/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: csak ha muszáj
Weboldal: www.bereciucas.ro (sajnos, itt semmi infót nem lehet találni a sörről)


2017. november 10., péntek

Wychwood Hobgoblin Ruby Beer


Érdekes üvege és vicces, fantasy dizájnú címkéje mindig felhívja a Wychwood Hobgoblinra a figyelmet, így – bármilyen üzlet is legyen az – örökké megállok a sörös polcok előtt, és szemügyre veszem ezt az angol vörös sört. Emiatt már többször is ittam ebből a habos nedűből, de csak most jutottam el addig, hogy véleményt is mondjak, írjak róla. A habja nem túl kemény, de az hosszasan megmarad. Illata enyhén karamellás és csokoládés, de ott van a komló és a maláta is. Íze kellemes, a korty elején édeskésnek tűnik a serital, a végén pedig a komló kesernyés aromáját is felfedezzük benne.