2018. június 30., szombat

Csokoládéval ötvözték a sört

Ha szereti a csokoládét és a sört is, akkor van egy jó hírünk: ötvözték a kettőt, és piacra dobták a csokoládés sört. A Craft sörmárka, a Whittaker, Új-Zéland legmegbízhatóbb csokoládégyára, és az Garage Project megalkotta a saját csokoládéízű sörét.

Fotó: Garage Project / Instagram
Az újdonság egyelőre csak Új-Zélandon lesz kapható, ám később szeretnék Ausztráliában is árulni a terméket. Először Wellingtonban, Új-Zéland fővárosában figyelik meg, milyen reakciókat vált ki a különös sör a fogyasztókból, és csak ezután terjesztik ki az eladást az egész országra.

Ám, nem ez az első márka, amely csokoládéval ötvözte a sört. Az Egyesült Királyságban kapható például a Howling Hops Chocolate stout vagy a Siren's Caribbean Chocolate Cake stout ital is. (Forrás: Origo)

2018. június 26., kedd

Arany Ászok



Egy magyar klasszikus, ami a könnyebb pilseni sörök kategóriába tartozik. Azt tartják róla, hogy kristálytiszta vízből és kizárólag természetes alapanyagokból főzik, ez pedig kiegyensúlyozott ízt, aranyló ragyogást ad neki. A tradicionális világos sörnek tömör habja tükrözi a kiváló minőséget, amit a gyártó sok évtizedes hagyományokra visszatekintő szakértelme garantál. Hát nagyon sántít ez a dolog, hiszen az Arany Ászok a maga nemében tényleg jó sör, de nem annyira, hogy ilyen szép szavakban beszéljünk róla. Tudom, el kell adni a terméket, és a mézédes szép szavak olykor segítenek ebben.

2018. június 22., péntek

Abbaye de Vauclair Triple



Egy belga stílusú sör, amely a maga nemében nem is olyan rossz, sőt, a negatív híresztelésekkel ellentétben még iható is. Az Abbaye de Vauclair sörökkel a sepsiszentgyörgyi Lidlben találkoztam, s a Triple mellett a Blonde-ot is megkóstoltam már, de az utóbbiról majd egy másik alkalommal írok.

2018. június 15., péntek

A világ legdrágább sörvárosai - képek

A nyári hőség beköszöntével és a labdarúgó-világbajnokság kezdetével a globális sörfogyasztás jelentősen megugrik. Azonban korántsem mindegy, hogy a világ mely pontján gurítle valaki egy korsó sört, ugyanis az árak között közel tízszeres eltérés islehet. A Deutsche Bank legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a pénzintézet által vizsgált 48 világvárosban átlagosan 5,7 dollár egy korsó sör, a legolcsóbb Manilában, ahol már átlagosan 1,5 dollárért lehet inni egy jót.

Módszertani megjegyzés: a tanulmány pintárakkal számol, ez hivatalosan Nagy-Britanniában 568 milliliter, az Egyesült Államokban 473 milliliter, Európában korsót csapolnak. (Forrás: Origo)

10. hely - London: 7,2 dollár | Forrás: Shutterstock

9. hely - Stockholm: 7,3 dollár | Forrás: AFP/DPPI/Matt West

8. hely - Párizs: 7,3 dollár | Forrás: AFP/Geoffroy Van Der Hasselt

7. hely - San Francisco: 7,7 dollár | Forrás: AFP/Getty Images/Justin Sullivan

6. hely - New York: 7,7 dollár | Forrás: AFP/Getty Images/Bryan Bedder

5. hely - Zürich: 7,7 dollár | Forrás: Shutterstock

4. hely - Szingapúr: 8,3 dollár | Forrás: AFP/Photononstop/Eurasia Press

3. hely - Hongkong: 8,9 dollár | Forrás: AFP/Imaginechina/Dycj

2. hely - Oslo: 10,3 dollár | Forrás: AFP/hemis.fr/Maisant Ludovic

1. hely - Dubaj: 12 dollár | Forrás: AFP/Marwan Naamani

Söralátét: Natü Blonde


2018. június 14., csütörtök

Európai sörpártok – korsó és politika

Kiváncsiak lennénk, ha bárkit megkérdeznénk, hogy melyik országban juthatott be a Sörpárt a parlamentbe, akkor kire tippelnének. S egyáltalán, hallottak máraz európai sörpártokról? Tényleg voltak. Még magyar is.

Fotó: Tibodi Ferenc
A legtöbben nyilván a csehekre tippelnének. Pedig a cseh Strana přátel piva (A sör barátai pártja) soha nem érte el a bejutáshoz szükséges küszöböt. Legjobb eredményük az 1992-es volt, ekkor 84 ezer szavazatot szereztek.

Ha arra gondolunk, hogy mindezt egy viccpárt érte el, akkor nem is olyan rossz eredmény, különösen nem a bársonyos forradalmat követő időkben, amikor még az emberek többsége őszintén reménykedett, hogy a rendszerrel együtt a politikai képviselete és a politizálás természete is megváltozik. Valójában azonban minden tekintetben egyet kell értenünk a lengyel sörpárt alapítójának, Janusz Rewinskynek egy 1990-es interjújában elhangzott megállapításával, hogy a politika velük „jobb nem lesz, csak szórakoztatóbb”.

Fotó: Pexels
Ő már csak tudhatja, hiszen a Polska Partia Przyjacioł Piwa (Lengyel Sörbarátok Pártja) az 1991-es választásokon 3 százalékot szerzett és 16 képviselőt delegálhatott a Szejmbe. Ott azonban kiderült, hogy nem lehet más a politika, és hiába rendelkezett több mint negyvenezer taggal a párt, a frakció rövidesen kettészakadt. A mozgalom kezdeti céljait, így a tömény szeszekkel szembeni fellépést és a kulturált politikai párbeszédet magukénak valló politikusok pályája az első ciklus után már csak a Szejmen kívül folytatódhatott. A frakció nagyobbik része, alkalmazkodva a parlamenti politizáláshoz, átigazolt a Lengyel Gazdasági Program nevű liberális pártszövetségbe.

Hasonló sorsa lett az 1990-ben alapított cseh sörpártnak, melyből többen is más pártok égisze alatt folytatták tevékenységüket, miközben akik komolyan gondolták, a „sörpártiságot” az 1997-es kongresszuson úgy döntöttek, hogy nem politikai pártként, hanem Sörbarátok Egyesülete (Sdružení Přátel Piva) néven, társadalmi egyesületként folytatják tevékenységüket. A pártnak eladdig fontos szerepe volt abban, hogy a cseh sörgyártás nem került teljes egészében külföldi kézbe, és komoly harcot vívtak a kisüzemi sörfőzdéket ellehetetlenítő adószigorítások ellen is. 1992 elején elérték, hogy az U Kocoura („a Kandúrhoz”) népszerű prágai kiskocsma a sörpárt működtetésébe kerüljön és azóta „pártsörözőként” is működik. Magunk is szeretnénk, ha valaha megvalósulhatna az a gondolatuk, hogy „az összes nemzetközi problémát meg lehetne oldani, ha a világ befolyásos emberei egy pohár sör mellett találkoznának” – de sajnos ennek a realitása egyre távolabbinak tűnik.

Fotó: Pexels
Míg a fenti két párt minden szempontból komoly politikai szerveződésként jelent meg a politikai porondon, a Deutsche Biertrinker Union (Német Sörivó Szövetség) már inkább a demokrácia adta lehetőséggel élő rostocki egyetemisták viccpártjaként született 1990-ben. A Német Demokratikus Köztársaságban – „Kardokat söröskorsóvá” jelmondatával ringbe szálló társaság már jelezte viccpárt jellegét. Végül a választásokon mindössze 2500 szavazatot szereztek. Hiába voltak népszerű célkitűzéseik – a sör árának maximalizálása, a sörfőzés ösztönzése adókedvezményekkel – a rövidesen egyesülő Németországban nyom nélkül tűntek el. S tudomásunk szerint semmilyen hasonló sörös pártformáció nem bukkant fel azóta sem a német közéletben.

A magyarországi sörpártot 1992. március 30-án vették nyilvántartásba. Szórakoztató szlogenjeikkel – „A sör habozzon, ne a politikusok szája!” vagy az „Amiről mi beszélünk, világos!” – akár nagyobb népszerűséget is szerezhettek volna, de a helyzet nem kedvezett az ilyen típusú politizálásnak. Így bármennyire izgalmas volt is a próbálkozás, akkoriban még nem volt annyira erős a politikából való kiábrándultság, hogy az ez ellen eredeti programmal fellépő Sörpárt meg tudja ugrani az 1994-es választásokon a parlamenti küszöböt. Ez még 2018-ban sem sikerült a Kétfarkú Kutyapártnak, holott ők örök életet és ingyen sört is ígértek szavazóiknak... (Forrás: hvg.huwww.hvg.hu / Kovács Gábor)

2018. június 13., szerda

A pilseni folyékony arany titka

Fotók: Dreher Sörgyárak
Több mint 175 éves a Pilsner Urquell, a lágersörök atyja. Tudd meg, mi áll a fogalommá vált „pilseni” kifejezés mögött! A világ első „arany” sörét, a Pilsner Urquellt, Joseph Groll, a pilzeni sörgyár sörfőző mestere alkotta meg 1842-ben.

A Pilsner Urquell szavak eredeti jelentése: „a pilseni ősforrás”. Korábban a „pilseni” kifejezés csak annyit jelentett, hogy „Plzenből származik”, azonban mára sokkal több lett ennél.


A pilseni típusú sör létrejötte új sörkategóriát teremtett, és egy új szakaszt jelentett a sörgyártás életében. A Pilsner Urquell, a mai lágersörök atyja, Csehország után 1872-ben Berlinben is divatos lett, így vált előbb a csehek, a németek, majd Európa egyik legkedveltebb sörévé, végül szerte a világon az egyik leghíresebb cseh itallá nőtte ki magát. Fontos jellemzői az igen magas komlótartalom, a tartós habkorona és természetesen az, hogy jellegzetes íze egyértelműen felismerhető.

A Pilsner Urquellt a gazdagon aranyló szín és a friss, komlós illat jellemzi. Ízvilága különösen harmonikus: a komló kesernyés ízét mézre és dióra emlékeztető édesség ellensúlyozza, lágy malátaaromája hosszú ideig, üdítően érezteti hatását.


A kultikus sör legfontosabb ismertető jegyei: az arany szín, a könnyű, frissítő test, a selymes, puha hab és a nemes alapanyagok: a moráviai árpa, a fűszeres-édes Saaz komló, a plzeni víz és az ún. H-törzsű sörélesztő. Ezeknek köszönheti a Pilsner Urquell harmonikus ízét, és azt, hogy habár forrása minden pils típusú sörnek, mégis számos jellemzőjében eredeti tudott maradni. A friss kenyér aromáját komló és lonc egészíti ki, finom malátás édességgel kísérve, amit karamellás vonások tesznek teljessé. Ennek köszönhetően az „ősforrás” remekül párosítható különféle fogásokkal, hiszen a tökéletes sörhöz tökéletes étel illik.

A folyékony aranyat 1842 óta, már több mint 175 éve ugyanott, a régi recept szerint főzik. Habár az igények kielégítése érdekében modernizálták és bővítették a gyárat, a főzés során ugyanazt a lágy plzeňi vizet, ugyanazt a zateci Saaz komlót, moráviai cseh árpát és élesztőtörzset használják. A Pilsner Urquell és a fogalommá vált pilseni sör ennek köszönhetően tudja életben tartani és építeni a sörkultúrát, valamint a sörkedvelők közösségét.


A Pilsner Urquellnek köszönhetően a pilseni típusú sör olyan népszerűvé vált, hogy Európa-szerte rögtön elkezdték másolni. Továbbá az 1920-as években, a szesztilalom előtt, az USA legkedveltebb import söre volt. A pils típusú sör ma a világ sörgyártásának több mint 80%-át teszi ki. (Forrás: 24.hu)

A keddi termés/új: a németek és a portugál


Ajándék
Natü Blonde (500 ml)

Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Super Bock – 3,33 lej (330 ml)
Perlenbacher Pilsener – 1,25 lej (330 ml)

2018. június 12., kedd

A Kaufland is készül a foci vb-re

Szerdától (június 13.) a boltokban, várhatóan a nálunk is...



 

Warsteiner Premium Beer


Sokáig szemezgettem ezzel a sörrel, s egy barátom javaslatára kóstoltam meg. Őszintén be kell vallanom, hogy csak nemrégiben szereztem tudomást erről a habos nedűről, amelyet a németországi Warsteinben készítenek.

2018. június 7., csütörtök

Noroc

Olcsósága miatt úgy voltam ezzel a habos nedűvel, hogy a fene akarja megkóstolni. Nemrégiben netes szörfözés közben rákerestem a Noroc sörre, és kisebb meglepetésemre kiderült, hogy az évek során háromszor (2004, 2006 és 2011) is díjazták. S mint gondol ilyenkor a fafejű székely: ennyi kitüntetésessel a háta mögött egy aranysárga főzet nem lehet annyira rossz, így vettem magamnak egyet. Megelőlegezve a továbbiakat, már az elején leszögezem egyáltalán nem gagyi a Noroc.


Szerintem ott van a kutya elásva, hogy a gyártó összerakott egy közepesen jobbacska sört, ám keveset költ annak a marketingjére. Talán azért is árulják ennyire olcsón, mert a sörgyárnem akar kiszorulni az alsó kategóriás italok piacából, hiszen nálunk – sajnos – nagy a kereslet a kevés pénzért megvásárolható sörök iránt. Az is benne van a pakliban, hogy a Bergenbier nem is tudná magasabb áron eladni a Norocot, hiszen felhozatalában olyan söröket találunk, mint a Bergenbier ALE, a Beck’s, a Staropramen vagy éppen a Stella Artois.


A közepesen testes sörnek kiöntéskor dús, fehér habja van, ami pillanatok alatt elvékonyodik és lassan el is tűnik. Illata elfogadható, semmi különlegesség nincs benne, íze kezdetben lágy és édeskés, a korty végén viszont száraz és kissé fanyar. Ezek mellett vizezettnek tűnt a Noroc, de nem annyira, hogy zavaró legyen. Az összetevői között megtaláljuk a kukoricát is, s talán emiatt is van megbélyegezve ez a folyékony kenyér. Összességében a Noroc nem a legrosszabb román sör, amit valaha ittam, ám nem lesz soha kedvenc belőle. Ha a kíváncsiság vezérel, akkor nyugodtan kóstoljátok meg, ha pedig startból csapnivalónak, vagy pocséknak tartjátok, akkor kerüljétek el és nem maradtok le semmiről. Egészségükre!


Gyártja: Bergenbier Rt. (Molson Coors)
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Zöld bódé (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 1,50 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,5%
Összetevők: ivóvíz, árpamaláta, sörárpa, kukoricadara, komló
Típus: világos sör
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen, ha nincs más és eszeveszettül sörözhetnékem támadt