A Belgiumban kiránduló és sörözgető barátaimtól sokat hallottam már a Kasteel Rouge-ról, amely egy 8 százalékos alkoholtartalmú meggyes-gyümölcsös sör. Nagyon kíváncsi voltam rá, s az első adandó alkalommal vettem is belőle egy dobozzal, és nagyon kár, hogy csak egyet…
A kastélysörök történet egésze 1811-ig nyúlik vissza, amikor is megszületett Amandus Vanhonsebrouck, aki Werken falu polgármestereként alapított a településen egy sörfőzdét. Sajnos, Amandus 1865-ben hirtelen elhunyt, a családi sörkészítést a 21 esztendős fia, Emile vette át, aki évekkel később, valamikor 1900-ban feleségével átköltözött Ingelmunsterbe, és ott hívták életre a Sint-Jozef főzdét. A 20. század elején többször is modernizálták az üzemet, amelyet 1953-ban átkeresztelnek Brouwerij Vanhonsebrouckra. Innen folyamatos volt a gyár fejlődése, a márka egyre nagyobb népszerűségnek örvendett Belgiumban. A Vanhonsebrouck család 1986-ban felvásárolta az ingelmunsteri kastélyt, és három esztendővel később piacra dobták a Kasteelbier Donkert-t. Ez követően 1995-ben jött a Kasteel Tripel, 2007-ben a Kasteel Rouge, majd 2008-ban a Blonde.Egy év múlva Xavier Vanhonsebrouck vette át a sörgyár vezetését, s fontos szerepet játszott abban, hogy megszülessen a főzde egyik legérdekesebb söre, a Kasteel Cuvée du Chateau. Egy 40 millió eurós befektetés után a Kasteel Brouwerij Vanhonsebrouck új gyárba költözött, amelyet Európa legmodernebb sörfőzdéjeként tartanak számon. Időközben a márka átesett egy imázsváltáson, megjelent a Kasteel Nitro, a belga sör pedig a tengerentúlra, azaz az Egyesült Államokba is eljutott, és jelenleg hét márkanév alatt huszonhárom különféle sört készítenek.
Na, de hagyjunk fel a történelemórával, és lássuk, mitől is annyira érdekes a felsőerjesztésű Kasteel Rouge. A mostani tesztalanyunk alapja a Kasteel Donker, amelyet a jól megpakolnak meggyel, majd hat hónapig hordóban érlelik, az eredmény pedig egy nemes ízvilágú, erős, mégis üde ízű sör. Ez volt a reklám helye… Én egy shakeres pohárba öntöttem ki ezt a különleges belga folyékony kenyeret, amelynek mély rubinvörös volt a színe. A rózsaszínes habkoronája eleinte nagyon dús és kemény volt, ám olyan gyorsasággal illant el, hogy ez idő alatt mindössze két fotót tudtam készíteni.
Illata határozottan meggyes, egy kis karamellás, fanyar és mandulás jelleggel megbolondítva. Íze meglepően édes és likőrös, ám az egészet az erős fanyar, de kellemes meggyaroma uralja, illetve teszi egyedivé. A karamelles felhang itt is megtalálható, az összhatáson még az sem ront semmit, hogy a hozzáadott cukor és az alkohol tisztán, de elegánsan mutatta meg magát. Közepes szénsavassággal, olajozottan csúszott le a torkomon, a korty végén viszont határozott komlóaromát éreztem. Összességében egy nagyon jó sör a Kasteel Rouge, amelyet gyümölcsössége miatt lehet szeretni, vagy sem. Csak ajánlani tudom, de óvatosan kell bánni vele, mert igazán erős. Egészségünkre!
Gyártja: Kasteel Brouwerij Vanhonsebrouck
Származási hely: Belgium
Itt vásároltam: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 13,99 lej
Kiszerelés: doboz
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 8%
Eredeti extrakttartalom: 18.1ºP
IBU (keserűségi index): 8.2
Színe: rubinvörös (EBC: 62.4)
Összetevők: ivóvíz, árpamaláta, cseresznyearoma, búza, cukor, meggy (10%), komló, fűszerek, sörélesztő, édesítőszerek
Típus: gyümölcsös ale (belgian fruity beer)
A sör pontszáma: 8/10
Ebből fogyasszuk: kehely vagy shakeres söröspohár
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 6ºC
Megérte megkóstolni: igen
Újra vennék/innék: igen
Weboldal: vanhonsebrouck.be/kasteel
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése