Egyesek imádják, mások viszont egy kortyot sem tudnak inni belőle – génjeinkbe van kódolva, hogy szeretjük-e a sört. De azért segíthetünk magunkon.
![]() |
A sör keserű ízét elnyomhatja a mogyoró | Fotó: www.hazipatika.com |
A keserű ízt érezzük leginkább
Nyelvén lévő ízlelőbimbói segítségével egészséges esetben az ember hat ízt tud megkülönböztetni: a sóst, az édest, a savanyút, a keserűt, a zsírt (ez csak a közelmúltban került az alapízek közé) és az umamit (amely főként a magas glutamáttartalmú ételekben található). Ha az ízlelőbimbók azonosítják valamelyik egyedi ízt, információt küldenek az agytörzsbe, hogy kiderítsék: kell-e nekünk egyáltalán a szánkba vett étel?Legnagyobb spektrumban a keserű ízt képesek érzékelni az ízlelőbimbóink: nagyjából 25 árnyalatát tudjuk megkülönböztetni, míg például a sós íznek csupán kettőt. Ez nem véletlenül alakult ki így: a mérgező, szervezetünkre káros anyagoknak ugyanis általában keserű íze van. A szervezet saját védelmében kialakított egy reflexet ezekkel az ízekkel szemben, amely az emberekben még ma is működik – kinél erősebben, kinél pedig gyengébben. Ezt ingerelheti a sör is, amelyet sokan le sem tudnak erőltetni a torkukon. Ha tehát legközelebb egy ismerősünk az erősen komlózott IPA-k egyikét dicsérné, nyugodtan mondhatjuk, hogy ízlése szembemegy az evolúciós fejlődésünkkel.
Ezért jó sörrel a sós mogyoró
A sör kesernyés ízéért a benne lévő komló savai, illetve az etanol felel. Vannak keserűbb (például az imént említett IPA), illetve édesebb (a karamelles stout, az annál kicsit könnyedebb porter, vagy a gyümölcsösebb búzasörök) típusai is, így akinek valamely íz nem jön be, érdemes más készítésűeket is megpróbálnia.![]() |
Fotó: Pexels |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése