Ha módomban áll, mindig veszek az éppen frissen megjelent/felfedezett sörből, sörökből. Így voltam a Patronussal is, amelyet a Lidlben találtam. Három lejért búzasör... Nagyon kíváncsi lettem, de azért egy picit kételkedve álltam hozzá a dologhoz. Nem kellett volna, hiszen ezért a pénzért egy jó entry level – magyarosan belépő szintű – búzasört kaptam.
2019. január 31., csütörtök
2019. január 29., kedd
A keddi vásár: francia duó
Itt vettem: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Abbaye de Vauclair Blonde – 5,99 lej (750 ml)
Abbaye de Vauclair Blanche – 7,79 lej (750 ml)
2019. január 28., hétfő
Sör a kádban
Nem kötöttünk volna nagyobb összegűfogadást arra, hogy a spanyolok rákattannak a sörfürdőre. Denagyon bejött nekik.
A dél-európai országban tavaly beüzemelt első granadai Beer Spa rövid idő alatt olyan népszerű lett, hogy már meg is nyitottak egy újabbat a közelmúltban Alicantében, megduplázva az előző befogadóképességét, és 2019-ben hat újabb sörös fürdőközpont megnyitása várható Barcelonában, Leonban, Tenerifén, Gran Canarián, Sevillában és Almeríában.
Granadában és Alicantében is lehet már sörös gyógyvízben fürdőzni és közben – csakis persze a belső ellazulást elősegítve – sört kortyolni, fokozva a kúra hatását.
A Beer Spa egységeiben kétszemélyes és hat-nyolc fő közös fürdőzésére alkalmas óriási fadézsákban (kádakban) élvezhetik a vendégek a sör áldásos hatásait. Ez valójában azt jelenti, hogy a termálvízbe sörélesztő, maláta, komló oldata kerül, „fűszerként” pedig fahéj. A 30 perces fürdőzés közben a dézsához tartozó pult sörcsapját is megnyithatják az élvezkedők, és csapolhatnak maguknak egy-egy korsónyit a habos italból. A fürdő után szalmával feltöltött pihenőágyon újabb korsó sör kíséretében lazulhatnak el.
Már közvetlenül a fürdőzés után is tapasztalható a Beer Spa bőrfelújító, regeneráló hatása, az izomlazítás, a pórusok tisztulása és a keringés javulása. A zuhanyozás aznapra nem is javallt, de a sörös/komlóolajos masszázs, a szauna szóba jöhet.
A sörös gyógyfürdők igazi hazája persze Csehország, Prágában több is működik, az egyik legrégibb és legnépszerűbb vidéki pedig Chodová Planában, közvetlenül az ottani sörgyár mellett. De nem kell sehova sem utaznunk, ha ki akarjuk próbálni, mert Budapest egyik legimpozánsabb fürdőjében, a Széchenyiben 2016 óta üzemel Thermal Beer Spa.
Az amerikaiak is felfedezték a Beer Spa gyógyélvezetét, a Hop in the Spa tulajdonosai európai útjuk tapasztalatai alapján nyitották meg az Oregon állambeli Sistersben komlós, sörterápiás fürdőhelyüket. (Forrás: hvg.hu)
2019. január 23., szerda
A szerdai vásár: testvérek...
Itt vettem: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Albacher Premium – 2,35 lej (500 ml)
Albacher Winter Edition – 1,65 lej (500 ml)
2019. január 21., hétfő
2019. január 19., szombat
Weihenstephaner Hefeweissbier
Már itt az elején le kell szögeznem egy dolgot: ez az eddigi legjobb búzasör, amit valaha ittam. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ez idáig még csak három (Ciuc Premium Weizen, Terapia Platin, Nenea Iancu Bere Albă Nefiltrată din Grâu) másik ilyen fajta seritalt kóstoltam, de azok közül messzemenően a legjobb. Az eddig tesztelt, véleményezett habos nedűk között is előkelő helyet foglal el a Weihenstephaner Hefeweissbier, hiszen minden kortya ott van/volt a szeren, és úgy gondolom, hogy ilyennek kell lennie egy igazi búzasörnek.
A nagyon letisztult külsejű seritalnak – amit amúgy bavarikumnak tartanak – fehér, kemény és tartós habkoronája volt, illata pedig élénk, kissé gyümölcsös (főként citrusos, a gyártó szerint egyben banános is, de én ez nem éreztem) és élesztős. A felső erjesztésű szűretlen sör íze édes és fűszeres, de érzik rendesen benne a búza is. Egyszerre sima és lágy, kevés a szénsav benne, így roppan frissítő hatása volt. Utóíze kissé kesernyés-savanykás, de ez egyáltalán nem ront az összhatáson. Összességében „kell még” íze volt a Weihenstephaner Hefeweissbiernek, s mindenkinek ajánlom, aki meg szeretne kóstolni egy igazán jó habos nedűt. Egészségünkre!
Gyártja: Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan
Származási hely: Németország
Itt vettem/kitől kaptam: barátaimtól (születésnapi ajándék)
Ára: -
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5.4%
Keserűségi index (IBU): 14
Összetevők: víz, búzamaláta, árpamaláta, komló, sörélesztő
Típus: búzasör (Weissbier – Hefeweizen)
Színe: zavaros aranyszőke
A sör pontszáma: 8/10
Ebből fogyasszuk: búzasörös pohár
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: határozottan
Weboldal: www.weihenstephaner.com
Gyártja: Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan
Származási hely: Németország
Itt vettem/kitől kaptam: barátaimtól (születésnapi ajándék)
Ára: -
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5.4%
Keserűségi index (IBU): 14
Összetevők: víz, búzamaláta, árpamaláta, komló, sörélesztő
Típus: búzasör (Weissbier – Hefeweizen)
Színe: zavaros aranyszőke
A sör pontszáma: 8/10
Ebből fogyasszuk: búzasörös pohár
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: határozottan
Weboldal: www.weihenstephaner.com
2019. január 16., szerda
Már sört is árul az orosz posta
Sör forgalmazásába kezdett 3200 hivatalában az orosz posta – közölte a Pocsta Rosszii sajtószolgálata kedden az RNS hírügynökséggel.
Fotó: www.stuff.co.nz |
2019. január 14., hétfő
2019. január 8., kedd
Magyarországról begyűrűzött sörforradalom
Miközben Erdélyben a csíkszentsimoni sörgyár „kézműves” termékei a legismertebbek, a nagy cégek egyeduralkodásra törekvő választéka ellenére egyre több a kis sörfőzde, igaz, egyelőre felemás minőséggel. A Magyarországról begyűrűzött sörforradalommal a fogyasztók járnak jól.
Fotó: Pixabay |
A csúcsminőséget kínáló „kézművesek”
Jelenleg Magyarországon élen állnak a 2016. augusztus 19-én zászlót bontó Kraft Szövetség főzdéi, a Hedon, a Monyó, a Mad Scientist, a Hoptop, a Horizont, valamint a szövetséghez tartozó néhány neves gerilla, az Armando Otchoa, a Balkezes, a Rothbeer és az Uradalmi sörmanufaktúra. (A gerillák lényegében bérfőzők, akiket megszokásból nevez így a szakma, de tevékenységük törvényes.) A rendes tagok mellett akad még néhány csúcssörökkel jelentkező főzde és gerilla, amely valamilyen okból nem csatlakozott a szövetséghez (pl. Brew Your Mind, First és a Hopfanatic).Fotó: Facebook / MONYO Brewing Co. |
A futottak még kategória
Harmadik szint lenne a kézműves sörforradalom ikonikus főzdéinek a köre, amelyek nem tartottak lépést a többiekkel, de megbízható minőségű söröket készítenek, ilyen a Bigfoot, a Győrzámolyi főzde, a Stari, a Kecskeméti Sörmesterek vagy a magyarhertelendi Kapucinus. A kettő közé sorolnám a Fóti sörfőzdét, amelynek vannak kiemelkedő főzetei. Szintén a két kategória között van az Etyeki Sörmanufaktúra, a gyulai Corner, a Reketye, a Fűtőház, a Zentus, valamint a Legenda is, amely 2013-ban még a zászlóvivők közé tartozott. Végül a negyedik szint az átlagos vagy egyes esetekben gyenge söröket készítők tábora, pl. a Mister, a szegedi Boszorkány, az Orgoványi és sok más.Fotó: Facebook / Kecskeméti Sörmesterek |
A csíkszentsimoni felhozatal derűs és árnyoldalai
Erdélyben a legismertebb magánkézben levő sörfőzde a csíkszentsimoni, amely némiképp megosztja a közönséget. Vannak, akik gyengének, középszerűnek ítélik söreiket. Jómagam nemcsak a karakteresen magyar marketing miatt kedvelem, hanem azért is, mert képes a tisztes minőséget hosszú távon és baráti áron kínálni: a nagyipari dömpingsöröknél alig drágábban tesz a fogyasztó asztalára jó ízű nedűt, amely a mindennapok söre lehet azok számára, akik hajlandóak kicsivel többet fizetni a szimbolikáért és azért, hogy a gyártó szerint erjedésgyorsító enzimek nélkül készült italt fogyasszon.A csíkszentsimoni sörgyár palackozó gépsora. A Csíki Sör már rég túljutott Székelyföld határain | Fotó: csikisor.hu |
Kézműves sörfőzdék Erdély-szerte
Kolozsváron indult a Bere a la Cluj, a Kutuma, a Klausenburger, valamint a Hophead. Tudtommal az első kettőnek magyar kötődése is van. Ezek tisztes minőséget nyújtó főzdék, amelyeket a magyarországi második vonalhoz sorolnék. Temesváron a Bereta egyértelműen a kraft sörök világát idézi igényes, kreatív főzeteivel. A szintén temesvári Terapiát a harmadik szinthez sorolnám. Legjobb sörüknek, a Citrinnek igen nagy a technológiai bizonytalansága: talán egyetlen sör esetében sem futottam bele annyi hibás, megsavanyodott palackba. A bánsági Ferencfalván működik a Sara, amely valóban kézműves termék, de a minőség folyamatos megtartására nem képesek. Esetükben is elég sok mellészaladt erjedésre utaló palackkal találkoztam. Választékuk a harmadik, azaz a még ajánlott kategóriába tartozik. Nagyszebenben működik az 1717, amit a kettes és hármas szint közé helyeznék, söreik helyben és az egyetemi városokban lelhetőek fel.Fotó: Facebook / Bereta TM |
Nagyvárosi választék
Az erdélyi kocsma- és vendéglővilág egyelőre adós a kézműves sörök fellelhetőségével. A nagyvárosok csúcsvendéglőinek egy része beiktatta italválasztékába azokat, de jó sört még e városokban is legfeljebb tucatnyi egységben vásárolhatunk. Beszédes és szomorú tény, hogy a Gault Millau-kalauz által Erdély legjobb vendéglőjének tartott kolozsvári Baraccában csak kommersz sörök vannak. A kincses városnak egyébként üde színfoltja a Bleriot, ahol magyarországi söröket is kínálnak a legjobbaktól. Temesvár három legjobb sörözője a Bibliotheka, a Reciproc és a Viniloteca. Megjegyzendő, hogy a Terapia méreténél fogva sok átlagos vendéglőnek is szállít a városban, mint ahogy a Tiltott Csíki Sör is meglehetősen elterjedt a Székelyföldön, de azon kívül is.Fotó: Facebook / Reciproc |
Az ár a perdöntő
Jogos a kérdés, hogy miért ennyire lassú a minőségi sör terjedése. Ennek több oka is van. Az első a nagyipari ellenszél. A multisörök gyártói annyira kisstílűek, hogy még a 10 százaléknál kisebb piaci szegmens is zavarja őket. Fő eszközük, hogy több vendéglátó-ipari egységgel kizárólagos szerződést kötnek igen kedvező feltételekkel, így kizárják a kisebb sörfőzdék konkurenciáját. Másik eszközük, hogy dömpingáron dobnak piacra olyan söröket, amelyek az átlagos fogyasztó számára szinte ugyanazokat az ízeket hordozzák, mint a kis főzdék sörei.Fotó: Pixabay |
A fogyasztói igény növekedésével várhatóan Erdélyben is elterjednek a minőségi rétegsörök, de átütő sikert soha nem fognak elérni. Ez egyébként nem is cél. A rétegsörök megmaradnak az értők és a sznobok italának, akárcsak a minőségi borok vagy töményitalok. Fontos viszont, hogy akik erre igényt tartanak, azok könnyedén megvásárolhassák. Ez nagyobb városokban már most is megoldható. (Forrás: Erdélyi Napló / Dorozsmai Endre)
2019. január 7., hétfő
Argus Premium
A Black és a Strong után következzen az Agrus család egy újabb tagja, a Premium. Gondolom, a névből már mindenki rájött, hogy ez is a Lidl saját márkás söre, és már az elején elmondhatom, hogy az eddigi leggyengébb, legrosszabb seritaluk, amelyet megkóstoltam. A szaksajtó szerint Lengyelországban készítik, s az üveges és a dobozos változatát többen is elfogadhatónak, teljesen iható, jóleső, közepesen kesernyés és nem utolsósorban jó focimeccsnézős sörnek mondták. Hát, én mindent nem éreztem... Talán a PET-palackos kiszereléssel volt/van a baj, így most pionír-becsületszavamra megígérem, hogy kipróbálom az Argus Premium üveges/dobozos verzióját is.
2019. január 5., szombat
Spitfire Amber Kentish Ale
Spitfire... E szó hallatán, szerintem mindenkinek a legendás angol vadászrepülőgép jut eszébe, amellyel a II. világháború alatt bátor pilóták harcoltak a nácik ellen. Az 1698-ban alapított és a angolok/britek legrégebbi sörfőzdéjének nyilvántartott Shepherd Neame 1990-ben az angliai csata 50. évfordulójára alkotta meg a Spitfire Amber Kentish Ale habos nedűjét, amely a legendás vasmadárról kapta a nevét. Megjelenése óta kasszasikeré vált a habos nedű, töretlen népszerűségét az évek alatt összenyert díjak is jól fémjelzik, s mára a Spitfire gyár legnagyobb mennyiségben eladott sörévé nőtte ki magát.
Gyártja: Shepherd Neame Ltd.
Származási hely: Anglia
Itt vettem/kitől kaptam: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 7,99 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,5%
Keserűségi index (IBU): –
Összetevők: víz, árpamaláta, maltóz szörp, komló
Típus: félbarna sör (amber)
Színe: sötét borostyán
A sör pontszáma: 7/10
Ebből fogyasszuk: pintes pohár
Megérte megkóstolni?: határozottan igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.shepherdneame.co.uk
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)