Sokszor és sokat hallottam erről a rózsaszín elefánttal fémjelzett sörről, s még annál többet is vadásztam rá, amíg végül tudtam venni egy üveggel belőle. Az általam megkóstolt Delirium Tremenst a brassói Auchanban vásároltam, ám most – igaz, alkalomadtán – már Sepsiszentgyörgyön is lehet kapni.
2019. február 28., csütörtök
2019. február 27., szerda
Sörszállítmányt foglaltak le
2019. február 24., vasárnap
2019. február 20., szerda
2019. február 19., kedd
Ožujsko
Az Ožujskót a horvátok első számú söreként tartják számon, amelynek színe világos aranysárga. Illata édes, mondhatnám azt is, hogy malátás, és rendesen érződik rajta az alkohol is. Pohárba öntve szép fehér és dús habot kaptam, de az nem tartott sokáig. Az íze kettős érzést váltott ki belőlem: hol édes, hol keserű volt. A kellően szénsavas sör utóíze viszont határozottan kesernyés, ám ami miatt nekem nem ízlett igazán, az a benne lévő kukorica miatt volt. A dobozon található címkén az áll, hogy ez egy minőségi pasztörizált világos sör, de a kukorica miatt olcsónak tűnik, a gyártó meg karamellt használt a megfelelő sörszín elérése érdekében... Mindezek ellenére egy jó átlagos ivósörnek mondhatnám az Ožujskót, se több, se kevesebb. Nem nyújt semmi kiemelkedőt, de a korábban említett negatívumok dacára sem rossz! Mindenképp ki kell próbálni. Egészségünkre!
Gyártja: Zagrebačka Pivovara (Molson Coors)
Származási hely: Horvátország
Itt vettem/kitől kaptam: Lild (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 3,99
Kiszerelése: doboz
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5%
Keserűségi index (IBU): –
Összetevők: víz, árpamaláta, kukoricaőrlemény, komló, karamell
Típus: világos sör (pale lager)
Színe: világos aranysárga
A sör pontszáma: 6/10
Ebből fogyasszuk: korsó, shaker
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.ozujsko.com
2019. február 17., vasárnap
2019. február 15., péntek
Itt az okoshordó, amelyik jelez, ha fogytán a sörkészlet
A csaposok álmát váltotta valóra a Carlsberg, a dán sörgyártó ugyanis olyan (okos)hordóval lépett a piacra, amely képes arra, hogy figyelje a benne lévő sörmennyiségét, sőt jelezze a főzdének, ha már fogytán a készlet.
A stagnáló eladások, a fogyasztók bor és röviditalok felé fordulása késztette innovációra a dán sörgyártót, és arra, hogy a sörözők tulajdonosait boldoggá tegye, s nemcsak szélesebb palettát nyújtson, hanem segítse őket profitjuk növelésében. A csaposok egy tableten figyelhetik valós időben a hordók tartalmának alakulását. Az általa összegyűjtött adatok mind a sörfőzdét, mint sörözőket abban is segíti, hogy megbecsüljék, mekkora a kereslet az egyes sörfajtákra az év egy adott időszakában. „Ez lehetővé teszi számunkra, hogy a megfelelő termék elérhető legyen adott helyen, adott időben” - mondta egy interjúban Nancy Cruikshank, a sörgyártó digitális átalakulásáért felelős vezetője.
A hordó műanyagból készül, nem a hagyományos nehézacélból, ahogyan az az 1960-as és 1970-es években megszokott volt. A műanyag használatával a Carlsberg ugyan szembemegy az élelmiszeripar azon céljával, hogy visszaszorítsa az egyszer használatos műanyag alkalmazását, mivel a fogyasztók egyre inkább környezetbarát módon gondolkodnak. Az okoshordó ugyan egyszer használatos, de közölték, már dolgoznak azon, hogy begyűjtsék és újrahasznosítsák azokat.
Fotó: REUTERS / Alexander Demianchuk / File Photo |
Az új, könnyebbhordó sűrített vizet használ szén-dioxid helyett a sör kinyomására, ezáltaljóval hosszabb ideig, 30 napig képes frissen tartani a benne tárolt sört. Az öreg acélhordókban ez kevesebb, mint egy hét volt. A gyártó szerint ezáltal lehetővé válik, hogy a sörözőkben, bárokban, éttermekben kipróbáljanak kevésbé ismert és jóval drágább söröket is.
Fotó: Pixabay |
A Carlsberg Nyugat-Európa mellett néhány kínai városban is csapra veri őket, az okoshordó tesztelése azonban Berlinben folyt. A fejlesztést Koppenhágában, Malmőben és Milánóban a jövő hónapban mutatják be. (Forrás: MTI / hvg.hu)
2019. február 14., csütörtök
Birra Moretti Alla Siciliana
2019. február 13., szerda
2019. február 10., vasárnap
Kína mindent visz a sörpiacon
A világ tízlegnépszerűbb söre között négy is kínai. S természetesen Kínában adják el belőlük a legtöbbet, ez már elég is a listavezetéshez a sörpiacon.
Ez a hatalmas mennyiség körülbelül ötszöröse a cseh sörtermelésnek, és több mint a duplája annak, amit a világ második legnépszerűbb söréből, az Anhauser-Busch „klasszikus” Budweiseréből eladnak (49,2 millió hektoliter). A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a legismertebb kínai sör, a Tsingtao (49 millió hektoliter) található, ami a 2017-ben még ezüstérmes amerikai Bud Lightot (44,8 millió hektoliter) taszította le a dobogóról. Utóbbi a negyedik helyre esett vissza, miután jelentősen csökkentek eladásai.
Fotó: www.wsj.com |
A világ legnagyobb mennyiségben eladott söreiről közölt összeállítást a Business Insider internetes portál. Kétségtelen, amiből a legtöbb fogy, az a népszerű, de nem tuti minőség kategória. Ezért hát nincs abban semmi meglepő, hogy a top tízes listavezető egy kínai sör, a Snow. A Ratebeeren (nemzetközi sörértékelési index) a maximális öt pontból még kettőt is csak felfele kerekítéssel ért el ez a 4 százalék alkoholtartalmú láger sör, melyből becslések szerint világszerte több mint százmillió (!) hektolitert értékesítettek. Elsöprő részét persze az 1,386 milliárd lakosú Kínában gurították le a torkukon a népek.
Fotó: www.thebrasilians.com |
Az ötödik helyezett egy eleve világmárkának tervezett sör, a Skol (35,1 millió hektoliter) lett, mely 1964-ben több sörfőzde kollaborációs söreként indult világhódító útjára. A top 10-be következőként a Heineken fért be (34,3 millió hektoliter). Az európai márkákat megint csak két kínai követi: a legrégebbi kínai sör a Harbin (29,9 millió hektoliter) és a rohamosan fejlődő Yanying. A kilencedik az itthon is jól ismert mexikói Corona (nálunk Coronita, 28,8 millió hektoliter), amelynek legnagyobb piaca az Egyesült Államok, s melynek első számú importsöre. A tizedik helyre – a brazil Brahmát kiszorítva – a második számú amerikai kedvenc, a Coors Light söre futott be.
Az amerikaiak fogyasztása egy ideje már 240 millió hektoliteren stagnál. A jövő minden bizonnyal a kínaiaké. A mostani évi 500 millió hektoliteres fogyasztás dinamikus növekedése várható. Bőven van hova fejlődniük, már ami az ivást (is) illeti, hiszen nekik még mindig csak 36 liter az egy főre jutó éves sörfogyasztásuk.
Fotó: www.mentalfloss.com |
Már csak egy aprócska megjegyzés Kínán innen s túl: a top tízbe kizárólag láger sörök fértek, a legnagyobb mennyiségben eladott ale a Guinness lett 9 millió hektoliterrel. (Forrás: hvg.hu)
2019. február 7., csütörtök
2019. február 5., kedd
Steiner
Illata akár egy igazi lageré, ami nagyon meglepő. Pohárba öntve nagyon fehér volt a habja, de ez a fény sebességével el is apadt. Íze is tartogatott meglepetést: malátás és könnyen édeskés, de mindent összevetve rendben volt. A közepesen szénsavas sör könnyű és kellemes, s egyben frissítő is. Ami nem tetszett benne, hogy raktak bele kukoricadarát, és ez érződik is rajta. Összességében nem rossz, de mivel nincs különösebb karaktere ennek az aranysárga főzetnek, így a Steiner csak egy az átlagos habos nedűk között. Egészségünkre.
Gyártja: Martens Rt.
Származási hely: Románia
Itt vettem/kitől kaptam: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 1,99 lej
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5%
Keserűségi index (IBU): –
Összetevők: víz, árpamaláta, kukoricadara, komló, sörélesztő
Típus: világos sör (Pale Lager)
Színe: aranysárga
A sör pontszáma: 6/10
Ebből fogyasszuk: korsó, shaker
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: nem
Weboldal: www.martens.ro – a sörről azonban semmi információ nem található itt
2019. február 4., hétfő
2019. február 3., vasárnap
Vaskori sörkészítés bizonyítékaira bukkantak Angliában
Útépítők vaskori sörkészítésbizonyítékaira bukkantak Angliában, a több mint kétezer éves maradványokra, amely a helyi sörkészítés legkorábbi bizonyítékai, az A14-es főútvonal felújításakor bukkantak Cambridgeshire grófságban.
Lara González archeobotanikus elmondta, munkája olyan volt, mint amikor tűt keresünk egy szénakazalban. "Amikor ezeket a maradványokat vizsgáltam, tudtam, hogy valami különlegeset vizsgálok. Ezen maradványok mikroszerkezete egyértelműen megváltozott az erjesztési folyamatban és az őrléskor és forráskor tipikus légbuborékok keletkeztek" - magyarázta.
Fotó: Pixabay |
Az útépítési munkálatokkal párhuzamosan folyó régészeti feltárásokban mintegy 250 régész 360 hektárnyi területen 33 helyet vizsgált meg régészeti maradványok után kutatva - adta hírül a The Guardian című brit napilap honlapja.
Fotó: www.theguardian.com |
Gonzalez elmondta, hogy a Kr.e. negyedik századból származó maradványok eredetileg kenyérhez hasonlónak tűntek, de a mikroszkopikus vizsgálat más eredményeket hozott. "Lehet látni, hogy sörkészítés folyamatából valók, mivel az erjesztés bizonyítékát mutatják nekünk és nagyobb darab összezúzott gabonát és korpát tartalmaz, azonban semmiféle liszt nincs benne" - tette hozzá.
Az útépítéskor régészeti leletek tömege került felszínre, köztük középkori angolszász falvak, 342 sír, római kori ékszerek, csontfurulya, 13 ezer éves gyapjasmamut maradványai.
Roger Protz, több mint 20 sörről írt szakkönyv szerzője elmondta, hogy Kelet-Anglia mindig sörkészítési központnak számított, mivel nagyon jó minőségű árpa terem földjein. Amikor a rómaiak meghódították a Brit-szigeteket, azt találták, hogy a helyi törzsek sört főznek.
Fotó: Pixabay |
Protz szerint ez a sör valószínűleg gabonából készült, mivel a komlót egészen a 15. századig nem használták Britanniában, és ízét gyógynövényekkel, fűszerekkel gazdagították. (Forrás: theguardian.com)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)