2022. október 25., kedd

Transylvania Dopplebock After Dark


A 2020-ban kétszeresen díjazott (ezek közül a londoni European Beer Challenge-en szerzett ezüstérem a legértékesebb) Transylvania Dopplebock After Darkot a Szatmárnémetiben található HB Traditional Brewery Kft. palackozza. Amíg nem találkoztam ezzel a folyékony kenyérrel, vajmi keveset tudtam a szatmári sörgyártásról, amelynek modern kori története bő ötven esztendővel ezelőtt kezdődött – olvasható a mai tesztalanyunk hivatalos portálján.

Eszerint valamikor 1970-ben épült meg a HB Traditional Brewery jogelődje, amely az egykori román diktátor, Nicolae Ceaușescu azon nagyratörő terve nyomán jött létre, hogy minden megyének legyen egy sörfőzdéje. Kezdetben a határ menti üzemben évi 200 ezer hektoliter sört állítottak elő, majd az 1978-as beruházás megduplázta a termelési kapacitását 450 ezer hektoliterre per év. Az 1989-es forradalom után bezárt a főzde, de miután megvette azt a német Franz Joseph Sailer, ismét beindult a sörkészítés. Sajnos, 2012-ben újfent lakat került a sörgyár kapujára, de két esztendővel később a Sam Mills Group a HB Traditional Brewery révén újraindította a termelést, és 2016-ban piacra dobták a Samburgert, majd ezt követte a HAB. Újabb két év elteltével, 2018-ban ékezett a Transylvania, amely azóta a szatmári üzem zászlóhajós terméke lett, ezt pedig két változatban készítik: világosban és feketében egyaránt. Mi most az utóbbit vesszük górcső alá.


A reklámszöveg szerint a Transylvania Dopplebock After Darkot egy 17. századi bajor apátsági recept szerint készítik, és 50 napos az érlelési ideje. A fekete habos nedű külleme nagyon megkapó, hiszen a sör színéhez igazodik a címke, amelyen egy éjszakába borult – úgy gondolom, hogy erdélyi – középkori város látható, az ugyancsak fekete nyakcímkén és kupakon pedig két egymásnak feszülő kos látható.


Én egy talpas söröspohárba öntöttem ki a szatmári seritalt, apró szemű bézs habkoronája vékony volt és meglepően gyorsan elillant. Illata gazdagon malátás, amit egy kis karamelles, étcsokoládés, kávés és aszalt gyümölcsös felhang egészített ki. Íze meglepően összetett: édes malátás, s aromájához hasonlóan érezni rajta némi pörkölt, karamelles, étcsokis, illetve kávés jelleget.


Komlóssága halvány, mindössze utóízében jelenik meg valamelyest erőteljesebben egy kis édes és kávés lecsengés kíséretében. A testes és közepesen szénsavas sör finom, és azt mondanám rá, hogy jól összerakott, de mégis hiányzott az a valami, amitől kitűnne a hazai kézműves sörök közül. Mindenképp ajánlom, hiszen megérte megkóstolni, még úgy is, hogy véleményem szerint túl sok az a majdnem 10 lej, amit elkértek érte. Egészségünkre!


Gyártja: HB Traditional Brewery Kft.
Származási hely: Románia
Itt vásároltam: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Ára: 9,49 lej
Kiszerelés: üveg
Mennyiség: 330 ml
Alkoholtartalom: 7,2%
Eredeti extrakttartalom: 16ºP
IBU (keserűségi index): –
Színe: fekete
Összetevők: víz, árpamaláta, malátakivonat, komló
Típus: fekete sör (bock – doppelbock)
A sör pontszáma: 7/10
Ebből fogyasszuk: korsó, talpas lageres pohár
Ajánlott fogyasztási hőmérséklet: 4ºC
Megérte megkóstolni: igen
Újra vennék/innék: igen
Weboldal: www.hbtbere.ro

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése