2018. február 27., kedd
2018. február 24., szombat
2018. február 23., péntek
Ciuc Premium
Ahogy az előző bejegyzésemben, értékelésemben írtam, nem vagyok jó barát a Ciuc sörrel, és ez a közeljövőben sem fog változni. A Ciuc Premium Weizen után következzék a Ciuc Premium világos sör bemutatása, amit még az arculatváltás előtt vásároltam meg, és sokáig odáztam a megívását. Jobb később, mint soha! Vagy nem?
2018. február 21., szerda
Iszonyatos mennyiségű sört vedelnek a német olimpikonok, és jó okuk van rá
A Krombacher sörgyár felajánlott anémet téli olimpiai csapatnak 3500 liter alkoholmentes sört. És ez a mennyiség valószínűleg simán el is fog fogyni, a németek ugyanis hajlamosak sportitalok helyett sört inni az edzések után. De nem is ez a meglepő, hanem hogy ezt tudományos megalapozottsággal teszik a jobb teljesítmény érdekében - írja a New York Times.
Johannes Scherr, a német olimpiai csapat orvosa is megerősítette: szinte mindenki alkoholmentes sört iszik a felkészülés során Phjongcsangban. És sorra nyerik az aranyérmeket - bár azért ilyen egyértelmű kapcsolatot talán túlzás levonni az ügyből. De valami alapja igenis van, és ezen még a németek is meglepődtek.
Fotó: Martin Bernetti / AFP |
A csapatorvos Scherr azonban 2009-ben úgy döntött, utánajár a dolognak, és kísérletképp elvégzett egy vaktesztet a müncheni maraton résztvevőivel: egy részüknek placebót, egy részüknek pedig alkoholmentes sört adott három héten keresztül minden nap a verseny előtt, majd két hétig utána is. És azoknál a futóknál, akik sört kaptak, szignifikánsan kevesebb gyulladás és felső légúti fertőzés alakult ki a placebót ivókhoz képest: a sörben sok benne a polifenol és az immunerősítő anyag azok miatt a növények miatt, amelyekből főzik. A gyorsabb és könnyebb regenerálódás pedig lehetővé teszi a keményebb edzést. "Ez elég meglepő volt számunkra is" - mondja erről Scherr, aki az eredményeket publikálta is egy komoly szaklapban, a Medicine & Science-ben.
Holger Eichele, a Német Sörfőzők Szövetségének elnöke is örült, hogy akkor nem egyszerű marketinghülyeségről van szó, hanem tényleg egészségesnek minősülnek az alkoholmentes sörök. Annak meg pláne örült, hogy 2011 és 2016 között hatalmas mértékben, 43 százalékkal megnőtt az országban az alkoholmentes sörfogyasztás, ezzel ezen a téren lehagyták a világ összes országát, az egy Iránt kivéve. 2016-ban a németek háromszor annyi alkoholmentes sört fogyasztottak el, mint amennyi sportitalt.
Úgyhogy azóta több sörgyártó úgy hirdeti az alkoholmentes italait, mint egy sportitalt, a regenerálódásra, a teljesítményre, az emberi test képességeire felfűzött szlogenekkel, a Heineken nulla százalékosa megjelent Németország legnagyobb konditeremláncában az italautomatákban, a nagyobb maratonokon pedig ezt kapják a futók is a célba érés után - tavaly például 30 ezer üveg Erdinger fogyott a berlini maraton során, írja a NY Times.
Azért persze a profi versenyzők között van, aki a legkomolyabb, méregdrága és minden igényt kielégítő sportitalokat issza, de azt például Moritz Geisreiter gyorskorcsolyázó is megerősítette a lapnak, hogy amíg nem költött el ennyi pénzt spéci sportlöttyökre, addig neki is jó volt helyette a sör.
Scherr mindenesetre nem kötelezi a sportolóit a sörfogyasztásra, persze nem is kell - "A legtöbben bajorok, isznak ők maguktól is" -, de azt javasolja nekik, hogy edzés után igyanak meg egy korsóval. Egy 2016-os, chilei kutatás, amely szintén egy komoly szaklapban jelent meg, ugyanakkor azt állította: az edzés előtt megivott alkoholmentes sör jobban segítette, hogy a focisták hidratáltak maradjanak, mint a víz vagy az alkoholtartalmú sör.
De azért nem kell félteni a német csapatot: a Krombacher küldött Dél-Koreába 11 ezer liter alkoholtartalmú sört is. Mert azért nem a gyulladások elkerülése az egyetlen szempont. (Forrás: HVG / Kovács Bálint)
De azért nem kell félteni a német csapatot: a Krombacher küldött Dél-Koreába 11 ezer liter alkoholtartalmú sört is. Mert azért nem a gyulladások elkerülése az egyetlen szempont. (Forrás: HVG / Kovács Bálint)
2018. február 20., kedd
2018. február 18., vasárnap
Ciuc Premium Weizen
Már az elején le kell szögeznem, hogy én és a Ciuc (Csíki sör – ahogy mifelénk mondják) sör nem vagyunk jó barátok, sőt, egyáltalán nem szimpatizáljunk egymást. Az ok egyszerű: bő 16 évvel ezelőtt egy polgári esküvő utáni kis buliban többek között Ciuc-kal is ünnepeltünk, amelytől annyira beteg lettem, hogy hónapokig rá sem tudtam nézni a sörre, sőt, ez idő át, orvosi tanácsra csak ásványvizet és teát ihattam. Akkor felfogadtam, csak ha nagyon muszáj, és ha tényleg nincsen más serital, csupán és kizárólag akkor iszom meg a Ciucot, amely azóta is gyomorrontást okoz nekem. Ezek után érthető, hogy roppant kritikus vagyok az egykor Csíkszeredában is előállított habos nedűvel.
2018. február 17., szombat
2018. február 16., péntek
A sördög magyar hangja – Quimby-sört dobtak piacra
A Quimby nem azelső és minden bizonnyal nem is az utolsó rockzenekar, amelynek a brandjét csapra verik – van söre például az AC/DC-nek, a Metallicának, az Iron Maidennek, és hogy magyarországi zenekarról is beszéljünk, a Tankcsapdának is. És hát nyilván az is méretes közhely, ha azt mondjuk, hogy a popkultúra és a sör, meg egyáltalán az alkoholkultúra számos ponton keresztezik egymást.
Kiss Tibiék esztétikájához természetesen egy kisüzemi sörfajta jár | Fotók: Facebook / MONYO Brewing Co. |
A sör dizájnját – ugyancsak a zenekar útmutatásaival – a Graphasel Design Studiót készítette. A február 14-i sörbemutatón elkelt első 100 palackot a zenekar tagjai dedikáltak – az ebből befolyó összeget a kőbányai Down Alapítvány Gondozóházának (Budapest) juttatják el, akik több ízben segítettek a MONYO Brewing exkluzív söreinek a csomagolásában. (Forrás: HVG)
2018. február 15., csütörtök
2018. február 14., szerda
2018. február 13., kedd
Van, ahol szeretik a Heinekent
Nőtt a Heineken árbevétele éseredménye tavaly; minden régióban sikerült a söreladást növelni, kivéve az európai piacot, ahol stagnált az értékesítés.
Fotó: Pixabay |
Fotó: Pexels |
A világ második legnagyobb sörgyártójának adózott eredménye 25,4 százalékkal 977 millió euróra emelkedett tavaly az egy évvel korábbi 779 millió euróról. A részvényarányos eredmény 2,70 euróról 3,39 euróra nőtt. A Heineken tavalyi értékesítési árbevétele 5,3 százalékkal 21,888 milliárd euróra emelkedett. (Forrás: napi.hu/Domokos Erika)
2018. február 10., szombat
2018. február 8., csütörtök
Tökéletes sör 7 másodperc alatt
Hangedli (felszolgáló kendő) sem kell hozzá, nem tocsog a pulton sörpocsolya. A csapolás diszkrét bája oda, de az új sörember számára ez maga a tökély. „Űrtechnológia” jeligére immáron Magyarországon is kipróbálható a profi csapolóberendezés.
Fotók: Facebook / Beerjet |
Mi van a dobozban?
A Beerjet – így kell szólítani – egyik oldalára egy kis tálcán bekerül hat pohár, a gép – ahogy az igazi csaposok – megdönti a poharakat, és folyik is beléjük az ital. Az eredmény pedig tökéletes. A titok persze magában a dobozban rejlik. Négy ponton csatlakoztatható hozzá bármilyen söröshordó, sörtank, vagy akár – ahogy a MotoGP-n szokás – egy egész tartálykocsi. A berendezés ezekből egy saját, hűtött tartályba szivattyúzza a sört, ahonnan – egyetlen gombnyomásra – a beépített számítógép vezérli a csapolást.
A berendezés előre programozott profilokkal dolgozik, amelyek könnyedén finomhangolhatóak akár működés közben is egy érintőképernyő segítségével. Legyen szó a sör típusáról, a csapolási nyomásról, a sör sebességéről, a hab mennyiségéről, vagy a pohár fajtájáról, döntési szögéről és a mozdulat gyorsaságáról – mindent a csapolandó sörhöz lehet alakítani. Így lehetséges, hogy az összes korsó tökéletes lesz. Mintha maga a Nagy Sörmester csapolta volna ki, bár aligha tudná 7 másodperc alatt megtenni.
De nem árt ez a nagy sietség a sörnek? A startup osztrák fejlesztői mindenre gondoltak: a berendezés összerakása közben folyamatosan konzultáltak több sörgyárral is, hogy a gyorsan csapolt sör hibátlan lehessen. Így került a dobozra a „hagyományos” sörcsap alakja. A kialakítása olyan, mint ódivatúéknál, és persze remekül működik a cseh láger vagy az amerikai IPA esetében is. S ha nem is egy csapossal, de a kezelőjével folyamatosan kommunikál a Beerjet miközben dolgozik. A kijelző mutatja a rendszerben lévő sör hőmérsékletét, a nyomást, a tartály töltöttségi szintjét, és a csapolás sebessége is állítható. Ám, ha ez még mindig nem lenne elég, az internetre csatlakozva távolról is bele lehet nyúlni a folyamatba. Így, ha szükséges, az adott sörfőzde képviselője, vagy sörmestere bárhonnan tökéletesítheti a beállításokat.
A hat korsóval „betárazható” mobil változat kerekeken gurítható, de targoncával, vagy daruval történő mozgatásra is felkészítették, miközben beépíthető – fixen telepített verzió is van. Utóbbiban leginkább a stadionok cateringjét biztosító szakemberek gondolkodnak, előbbi pedig nagyszerűen teljesít fesztiválokon. A feltöltött széndioxid tartállyal, no meg a csapolandó sörökkel felszerelt gép működéséhez semmi másra nincs szükség, csak áramra – hála a nagy teljesítményű jégbanknak és az elfolyó tartálynak – vagyis a legközelebb eső konnektorra. A rendszer egy gombnyomásra automatikusan átmossa magát, így különösebben hosszas felkészítéssel sem kell bajlódni használat előtt.
A Beerjet viharos gyorsasággal lett népszerű Ausztriában, Németországban és az USA-ban is. Az Ottakringer és a Stiegl Sörgyár kifejezetten favorizálja. Ezt használják a bécsi Allianz Stadionban, a Borussia Dortmundnál, a Bayern Münchennél, és bevált a New York Yankeesnél is. Magyarországon a budapesti Groupama Arénában, a szombathelyi Swietelsky-Haladás stadionban és a Hungaroringen fordult elő idáig. Most meg február 7. és 9. között a Sirha Budapest 2018 élelmiszeripari és HoReCa szakkiállításon mutatkozik be a 6-os gyorscsapolórendszer, amely a vásár termékversenyének innovációs technológia kategóriájában díjat is nyert.
Amúgy tavaszra ígérik a kistestvérét, amit akár – tehetősebb – házibulikon is be lehet üzemelni, lévén csak két csapja, amin kétféle sör csoroghat a szomjasok poharába villámgyorsan. (Forrás: HVG)
2018. február 6., kedd
Ha Budapesten járna valaki: újra nyit a sörhotel
Magyarország legnagyobb sörkocsmájává válik február 16–18 között a budapesti Gellért Hotel.
Hamarosan elérkezik a sör szerelmeseinek legszebb téli hétvégéje, a III. IndoorSörfesztivál, amikor is a budapesti Danubius Hotel Gellért összes termeiben korlátlanul folyik majd a sör, mintegy száz féle változatban, köztük kis és nagyüzemi sörök, magyar valamint cseh, német, angol, belga italok, és whiskys hordóban érlelt sörkülönlegességek minden mennyiségben. A bevállalósabb sörrajongóknak pálinka-, sörpárlat- és írwhisky-kóstolás is dukál, de mindezt a felelős alkoholfogyasztás jegyében – hirdetik a szervezők.
Vasárnap egy pazar Sörbrunch Capriccio zárja a sörfesztivált, ahol korlátlan étel-, italfogyasztás és a fesztivál legjobb sörei várják a gourmand-okat. A menüsort Müncz Gábor, a Gellért vezető séfje sörökhöz passzoló ételekből állítja össze. (Forrás: HVG)
2018. február 5., hétfő
Soproni Óvatos Duhaj IPA
A Soproni egy évvel ezelőtt dobta piacra az Óvatos Duhaj IPA-ját, és akkortájt Magyarországon minden csapból ez a sör „folyt”. Már akkor eldöntöttem, hogy minél előbb beszerzek egyet belőle. Sajnos, a tavaszra beütemezett budapesti kirándulásunk elmaradt, így keserű szájízzel nyugtáztam, hogy lemaradok erről a szűretlen, felsőerjesztésű sörkülönlegességről. Bánatomban fuldokolva a mentőövet öcsém dobta utánam, aki párjával a magyar fővárosba készült nyaralni.
Már indulás előtt a lelkére kötöttem, hogy haza ne térjen egy üveg Soproni IPA nélkül. Jó testvér lévén, büszkén hozta a sört, de azt is elmondta, hogy nehezen jutott hozzá. Budapest felé megálltak Szegeden egy éjszakára, ott sehol sem talált ebből a habos nedűből; Pesten mindennap bement egy-egy szupermarketbe, de csak a hazaindulás előtt talált egyet valamilyen kisboltban. Meg volt bokrosodva, de addig ment, ameddig kapott egy üveggel a Soproni Óvatos Duhaj IPA-ból. Én a magam részéről nagyon megörvendtem – a reklám szerint – a teljesen magyar árpából és élesztővel készült seritalnak, amelyet január elejéig féltve és jól behűtve (az ajánlott fogyasztási hőmérséklet 8–11 Celsius-fok) őrizgettem. Sajnos, a sör – az én örömömre – nem kerülhette el a végzetét, s nemrégiben kinyitottam az üveget, és roppant alapossággal ízlelgetve fogyasztottam el.
A Soproni Óvatos Duhaj IPA már a küllemével is belopja magát az ember szívébe, hiszen az egyszerű és a letisztult címkével ellátott üveg gyorsan felhívja magára a figyelmet. A sör megnyitás után egyből kellemes illat csapta meg az orromat, ami egyszerre volt friss, komlós, gyümölcsös és kissé szúrós. Egyből tudtam, hogy ez valami más, mint eddig kóstoltam. Pohárba öntve feltűnt, hogy a Soproni IPA habja vastag, tartós, a serital színe amolyan zavaros sárga. Az íze határozottan különbözött mindentől, amit eddig valaha ittam, gazdagabb, kellemesen kesernyés, egyáltalán nem vad, és akárcsak az illatában, az aromájában is felfedeztem valami gyümölcsöset. A közepesen testes habos nedű utóíze határozottan komlós, és az alacsonyabb alkoholtartalma ellenére is nagyon tetszett.
Sajnos nem tudom, hogy itthon hol lehet a Soproni IPA-t beszerezni, de ha valahol találkoztok vele, semmiképp ne hagyjátok ki, hiszen az az igazság, hogy hozzá lehetne szokni!
A magyarországi sörszakik szerint a Soproni ezzel a termékével az egyre népszerűbb kézműves sörök által kreált trendet akarja meglovagolni, s bár jó úton jár, van, amin még dolgozni, javítani.
Gyártja: Heineken Hungária Sörgyárak Zrt.
Származási hely: Magyarország
Itt vettem/kitől kaptam: Tibodi Péter
Ára: -
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,8%
Összetevők: víz, árpamaláta, komlókivonat, komló, élesztő
Típus: IPA (India Pale Ale)
Színe: zavaros sárga
A sör pontszáma: 7,5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.soproni.hu
Gyártja: Heineken Hungária Sörgyárak Zrt.
Származási hely: Magyarország
Itt vettem/kitől kaptam: Tibodi Péter
Ára: -
Kiszerelése: üveg
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 4,8%
Összetevők: víz, árpamaláta, komlókivonat, komló, élesztő
Típus: IPA (India Pale Ale)
Színe: zavaros sárga
A sör pontszáma: 7,5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.soproni.hu
Mi az IPA
Az India Pale Ale sörök az 1800-as évek óta dobogtatják meg a sörkedvelők szívét. Eredetileg azért készítették több komlóval és magas alkoholfokkal a kedvenc sörüket a hajóra szálló angolok, hogy megőrizzék a minőségét a hosszú tengeri úton az indiai gyarmatig. Színe a mézaranytól a rozsdavörösig, bronzig terjed.2018. február 3., szombat
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)