2019. augusztus 22., csütörtök

Rájár a rúd a szexista sörökre

Fotó: www.robinsonsbrewery.com
Az augusztus elején Londonban megrendezett Nagy Brit Sörfesztivál negatív szenzációja volt, hogy több szexistának minősített sört kizártak a kézművessörök egyik legnagyobb seregszemléjéről. A kitiltás azokat a söröket érintette, amelyeket nevük, vagy a címke grafikája alapján szexistának ítéltek. Így lett a kizárás a sorsa a Dizzy Blonde, a Leg-Spreader és a Village Bike söröknek. Azonban nemcsak ezek az éppen mostanában kitiltott sörök, pontosabban címkék és reklámok szexisták.

2019. augusztus 19., hétfő

Grolsch Weizen



Évekkel ezelőtt egy sajtóvacsora alkalmával a Bástya vendéglőben ittam egy-két üveggel az akkor még újdonságnak számító Grolsch Weizenből, de csak most jutottam el odáig, hogy teszteljem, véleményezzem. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a két alkalom között eltelt időszak alatt üzletben nem sok helyt láttam a holland sört, s most is egy presszóban találtam rá. A sepsiszentgyörgyi repülős barátaimmal éppen ott elő(nálunk mini)szilvesztereztünk, és kisebb meglepetésemre az itallapon ez a habos nedű is szerepelt. A családias hangulatú eszem-iszomról való hazaindulás előtt vettem a búzasörből, ami – mint később kiderült – jó döntésnek bizonyult.

2019. augusztus 16., péntek

Söralátét: Spaten (2)


Nagy sörivók lettek az ázsiaiak

A Carlsberg eladásait az ázsiai piac és a prémium sörök lendítették fel. A cég által közzétett jelentés szerint 6,5 százalékkal nőtt a dán sörfőző értékesítése, valamint működési árrése is javult az oroszországi kihívások ellenére – írja a CNBC.

Fotó: Pixabay
Bár a sörgyárnak nőttek a bevételei, ugyanakkor a kulcsfontosságú orosz piacon a részesedése tovább csökkent három százalékkal az év elejéhez képest.

2019. augusztus 13., kedd

Az egykori Monarchia legendás sörgyára már Kínába is szállít

A balkáni állam fővárosában,Szarajevóban működő sörgyár hivatalosan bejelentette, megkezdte legnépszerűbb termékének, a „Sarajevsko”-nak a szállítását Kínába - írja az Asia Times.


A virágkorát az Osztrák-Magyar Monarchia idején élő sörgyárat még 1864-ben alapították, és nem pusztán a Balkán, de az egész akkori birodalom egyik legjobb hírű sörfőzdéjeként tartották számon. A ma is működő sörgyár – nem messze a Ferenc Ferdinánd elleni merénylet helyszínétől – a délszláv háborúk idején is fontos szerephez jutott, az 1992-ben az ostromlók körbezárta várost innen látták el forrásvízzel.

2019. augusztus 8., csütörtök

Fehér Nyúl APA


A Fehér Nyúl Stout után jöjjön a magyarországi manufaktúra egy újabb finom söre, amire tavaly decemberben bukkantam rá az IndiVINO-ban, és nem gondolkodtam sokat azon, hogy vegyek-e vagy sem egy üveggel. A Stout jó alapot szolgáltatott a nyulas seritalokhoz, így tudtam, hogy ez sem lehet rossz. És nem is tévedtem!

2019. augusztus 6., kedd

Friss: Csíki Pimasz IPA



Itt vettem: Bertis 1 (Sepsiszentgyörgy)
Csíki P(imasz)IPA – 5,20 lej/csereüveg nélkül 6,70 lej (500 ml)

Európa élvonalában a magyar söripar

Tizenegy százalékkal több sört termeltek tavaly Magyarországon, mint egy évvel korábban. Az Eurostat szerint a szomszédos országban tavaly több mint 673 millió litert állítottak elő, tehát minden magyarra kb. 70 liternyi jutott. A sort természetesen a németek vezetik, de akadt olyan ország is – nem is egy –, ahol egyetlen deci alkoholos nedűt sem gyártottak le.

Fotó: Pexels
Több mint 39 milliárd liternyi alkoholos sört gyártottak az EU-ban tavaly az Eurostat adatai szerint. Leosztva tehát kb. 76 liternyi jutott minden egyes uniós állampolgárra.

Söralátét: Zipfer


Haramin IPA


Román kézműves sör, amelyet belgák készítenek és palackoznak. Mielőtt elfelejteném, el kell mondani azt is, hogy a nagyító alá vett serital egy Belga IPA típusú habos nedű. A Haramin címkéjén ilyeneket lehet olvasni: 800 éves tapasztalat és világbajnoki eredet – jelentsen bármit is ez a két dolog. Ezek miatt kissé kétkedve vásároltam egy üveggel ebből a folyékony kenyérből... Úgy gondolom, hogy az Artizanii Berii-nél a belga sörgyár pedigréjével dicsekszenek, ami, valljuk be, némileg csúnya húzás, de mifelénk mindent lehet.

2019. augusztus 5., hétfő

Románia az EU kilencedik legnagyobb sörtermelője

Románia a kilencedik helyen áll azEurópai Unió legfontosabb sörgyártóinak sorában, évente 1,8 milliárd liter készül itt ebből az italból - derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) adataiból.

Fotó: Pixabay
2018-ban Németország termelte a legnagyobb mennyiségű sört, 8,3 milliárd litert, ezzel az EU sörgyártásának 21 százalékát fedi le. A sorban Nagy-Britannia következik 4,5 milliárd literrel, Lengyelország négymilliárd literrel, Spanyolország 3,6 milliárd literrel, Hollandia és Belgium egyenként 2,4 milliárd literrel, Franciaország 1,98 milliárd literrel, Csehország 1,95 milliárd literrel és Románia 1,8 milliárd literrel.