2019. augusztus 6., kedd

Európa élvonalában a magyar söripar

Tizenegy százalékkal több sört termeltek tavaly Magyarországon, mint egy évvel korábban. Az Eurostat szerint a szomszédos országban tavaly több mint 673 millió litert állítottak elő, tehát minden magyarra kb. 70 liternyi jutott. A sort természetesen a németek vezetik, de akadt olyan ország is – nem is egy –, ahol egyetlen deci alkoholos nedűt sem gyártottak le.

Fotó: Pexels
Több mint 39 milliárd liternyi alkoholos sört gyártottak az EU-ban tavaly az Eurostat adatai szerint. Leosztva tehát kb. 76 liternyi jutott minden egyes uniós állampolgárra.

Emellett az Eurostat megjegyzi, hogy 2018-ban rengeteg olyan folyékony kenyér is készült a kontinensen, aminek 0,5 százaléknál is kevesebb az alkoholtartalma, számszerűsítve több mint 1 milliárd liter. Az összes alkoholos sörital 21 százalékát Németországban gyártották, összesen 8,3 milliárd litert állítottak itt elő, ezzel vezetik az uniós rangsort. Elég sokkal elmaradva, „csak” 4,5 milliárd literrel az Egyesült Királyság a második, az EU-s sörök 10 százaléka (4 milliárd liter) pedig meglepő módon Lengyelországban készült.

Fotó: Pénzcentrum
Magyarország 673 millió 263 ezer literrel a tizenkettedik legtöbb alkoholos sört termelte az EU-ban tavaly – minden magyarra nagyjából 70 liter jutott. A régióból a lengyeleken kívül Csehország (1,95 milliárd liter), Románia (1,76 milliárd liter) és Ausztria (803 millió liter) előzi meg őket. Az viszont meglepő, hogy a söreikről szintén híres szlovákok csak 175 millió litert gyártottak, míg Horvátország csaknem duplaannyit (338 millió liter), a bolgárok pedig 497 millió liternyi nedűt gyártottak.

A lista végén Málta, Ciprus és Luxemburg áll, ahol konkrétan egyetlen liternyi legyártott sört sem regisztráltak. A valóban termelő országok között a lettek az utolsók 77,8 millió literrel, utolsó előtti Észtország 137 millió literrel, a harmadik legkevesebb sört pedig a már említett szlovákok gyártották.

Feltörnek, mint a talajvíz!

Az EU-s statisztikai hivatal külön kiemeli, hogy Magyarországon volt a második legnagyobb növekedés az előző évi mennyiséghez képest (11%-os), mivel náluk csak az olaszok voltak jobbak a 21 százalékukkal, harmadik helyre a csehek értek oda, 6 százalékos növekedéssel. Ellenben az Egyesült Királyságban mintegy 20 százalékkal esett vissza a termelés. Ez vélhetően a brexit közelségének, az akörüli bizonytalanságnak tudható be, hiszen az európai cégek sorra hagyják el az országot. Mellettük Ausztriában és Szlovákiában 10-10, Hollandiában pedig 9 százalékkal csökkent az össztermelés az előző évihez képest. (Forrás: Pénzcentrum)

Fotó: Pexels

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése