2020. augusztus 27., csütörtök

Mi a különbség az IPA sör és az APA sör között?

Fotók: Pexels

Ahhoz, hogy megértsük a jelenleg Magyarországon (akárcsak Romániában) is nagyon népszerű IPA sör és APA sör közötti különbséget, ahhoz először egy kicsit meg kell értenünk azt, hogyan is állítják elő az egyes sörtípusokat. Egyáltalán mit is jelent az IPA és az APA rövidítés? Mindkét sörtípus elnevezése angol nyelvű rövidítésből adódik, így az IPA = India Pale Ale, míg az APA = American Pale Ale elnevezések kezdőbetűiből adódik. És igen! Jól látható, hogy a fő különbség két földrajzi kifejezés: India és Amerika! Nézzük meg kicsit közelebbről ezt a két sört!

2020. augusztus 26., szerda

Dreher Gold

Még 2017-ben írtam a Dreher Classicról, amely a kedvenc magyarországi nagypályás söröm. Akkor úgy fogalmaztam, hogy ezt a seritalt bármikor és bárhol meg tudom inni, mivel markáns ízével, kellemes illatával és nem utolsósorban roppant elegáns külalakjával fogott meg. Azóta sok víz lefolyt az Olton és a Dunán, s 2019 februárjában olvastam valahol az interneten, hogy velejéig megváltozott a Dreher: új márkalogó, új csomagolás, új recept és új név. Mivel nagyon kíváncsi lettem, az első adandó alkalommal beütöttem az orrom a sepsiszentgyörgyi Merkúr üzletbe (itt rendszeresen kaphatóak a különböző Dreher termékek), és láss csodát, ott az új Dreher. A névkülönbség egyből szembetűnő volt, hiszen a Classicból Gold lett, továbbá a dobozon ott pompázott a felfrissült logó és az 1945-ben a visszavonuló német haderő által felrobbantott régi budapesti Erzsébet híd fotója. Kóstolás után jött az újabb meglepetés: az új sörnek lágyabb az íze, mint az elődjének, és az összetevők közül hiányzik a kukoricagríz. Az utóbbi dolognak különösen örvendtem, mivel a kukorica a gagyibb, a silányabb minőségű, az olcsóbb serek hozzávalója, és úgy vélem, hogy ezzel a Dreher megszabadult, levette magáról a régi, ütött-kopott ruháját.

2020. augusztus 23., vasárnap

Bürgerliches Brauhaus Altbairisch Hell



Tavaly, az év elején akadtam rá erre a német habos nedűre, amelyet egyszerű külseje és számomra ismeretlen neve miatt egy picit vonakodva tettem be a bevásárlókosaramba... Az elfogadható árú főzet egy jó ivósör, de valamiért nem jött be nekem. Nem nyújtott maradandó sörös élményt, s kissé karaktermentesnek tűnt.

Átrendezett sörfogyasztási szokások Szlovákiában

Sokkal kisebb a forgalmuk a szlovák kocsmáknak, mint a koronavírus-járvány előtti időszakban. Az emberek a korlátozások feloldása után ahelyett, hogy újra ellátogatnának kedvenc ivójukba, átszoktak az otthoni sörfogyasztásra.



Évről évre több sör fogy Szlovákiában, idén viszont a fogyasztási mutatókra erősen rányomta a bélyegét a koronavírus-járvány. Jana Shepperd, a Szlovákiai Sör- és Malátagyártók Szövetségének elnöke elmondta, hogy pár évvel ezelőtt sikerült megállítani a sörfogyasztás csökkenését, azóta rendre növekedésről számolhat be a szövetség. A statisztikai hivatal adatai szerint tavaly az egy főre jutó átlagos éves sörfogyasztás elérte a 78 litert, ami 7 százalékos emelkedést jelent a korábbi évhez képest.

2020. augusztus 21., péntek

2020. augusztus 20., csütörtök

Sörből készült takarmány

1500 hordónyi sört hasznosított újra egy bristoli főzde. A fel nem használt alkoholos italokból félfolyékony állati takarmányt állítottak elő a közeli sertéstelepek számára. A Butcombe Brewing Co. azoktól az ügyfeleitől kapta a sört, akiknek a koronavírus-járvány miatt elrendelt lezárások miatt le kellett húzniuk a rolót márciusban. A főzde azonban, ahelyett, hogy megszabadult volna az eladhatatlanná vált alkoholtól, összekeverte azokat a sörfőzés folyamán létrejövő egyéb melléktermékekkel, mint például élesztővel és használt komlóval. Az eljárás során a főzde a lejárt sörből félfolyékony állati takarmányt állított elő, írta meg a FarmingUK.

Fotók: Pexels

2020. augusztus 19., szerda

A szerdai vásár

  

Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Steam Brew Session IPA – 3,99 lej (500 ml)
Strașnic Blondă – 4,99 lej (500 ml)
Steam Brew Wheat Pale Ale – 3,99 lej (500 ml)

2020. augusztus 10., hétfő

Románia a nyolcadik legnagyobb sörtermelő az EU-ban

Fotó: Pexels

Európai uniós viszonylatban a nyolcadik helyet foglalta el tavaly Románia sörgyártás tekintetében - derül ki az Eurostat pénteken (augusztus 7.)  közzétett adataiból. Ezek értelmében 2019-ben összesen 34 milliárd liter sört állítottak elő az Európai Unió tagországaiban, azaz leosztva mintegy 77 liter jutott minden uniós állampolgárra. Emellett 1,4 milliárd liter alkoholmentes, illetve nagyon kevés (0,5 százaléknál kevesebb) alkoholt tartalmazó sört is termeltek az EU-ban.

2020. augusztus 5., szerda

Mustár ízű sört dobtak piacra

Fotó: oskarblues.com
A legtöbb búzasör természetes módon élénk sárga színű. Ám ennek az Oskar Blues kézműves sörgyár és a French's mustármárka együttműködéséből származó nedűnek a színe mögött valami más is az oka: Amerika egyik kedvenc fűszere.

2020. augusztus 4., kedd

Egyre közeledik a nemzetközi sörnap

A mértékletes sörfogyasztásnak jótékony egészségi hatása is lehet | Fotó: Shutterstock
A nemzetközi sörnap a sör ünnepe, amelyet 2008 óta minden év augusztus első péntekén tartanak. A gondolat egy kis amerikai sörözőből, Santa Cruzból indult világhódító útjára, mára több mint száz országban emlékeznek meg róla. A csatlakozó bárok, éttermek, kocsmák és sörfőzdék célja, hogy összehozza a sört ünneplő baráti közösségeket, köszöntse készítőit és felszolgálóit, és egyesítse a sörbarát népeket, akiknek ezen a napon kifejezetten azt ajánlják, hogy ne csak hazai kedvencekkel koccintsanak. Összeállításunkban az ünnep kapcsán néhány érdekességet is gyűjtöttünk a folyékony kenyérről.

2020. augusztus 3., hétfő

Zsiguli sör: a gyönyörű díszdobozos orosz italt

Aki ebből a Zsiguliból iszik, néhány órán át nem vezethet Zsigulit.

Fotók: László Ferenc
A Zsiguli, vagyis az eredeti ezerkettes Lada idén tavasszal ünnepelte 50. születésnapját. A Fiat-licenc alapján épített orosz népautó névválasztása kapcsán egy orosz autós lap akkoriban szavazást indított: a magazin készítői 60 ezer levelet kaptak és ezek közül 1,5 ezret választottak ki. Az esélyes típusnevek közé tartozott többek közt a VIL-100, ami Vlagyimir Iljics Lenin születésének 100. évfordulójára emlékeztetett volna, de végül a legtöbb szavazatot a Lada kapta.