![]() |
Fotók: Pexels |
Ahhoz, hogy megértsük a jelenleg Magyarországon (akárcsak Romániában) is nagyon népszerű IPA sör és APA sör közötti különbséget, ahhoz először egy kicsit meg kell értenünk azt, hogyan is állítják elő az egyes sörtípusokat. Egyáltalán mit is jelent az IPA és az APA rövidítés? Mindkét sörtípus elnevezése angol nyelvű rövidítésből adódik, így az IPA = India Pale Ale, míg az APA = American Pale Ale elnevezések kezdőbetűiből adódik. És igen! Jól látható, hogy a fő különbség két földrajzi kifejezés: India és Amerika! Nézzük meg kicsit közelebbről ezt a két sört!
A sörök erjesztési módja szerinti csoportosítása: * spontán erjesztésű sörök talán a legkevésbé ismert és fogyasztott sörfajta Magyarországon/Romániában, a sör erjesztését vadon élő élesztőtörzsekkel végzik, miközben a szokásosnál akár 5/10-szer nagyobb mennyiségű komlót adnak hozzá * alsó erjesztésű sörök ezek talán a mai fogyasztók körében leginkább elterjedt sörök, az alsó erjesztés során az élesztő az erjesztés közben a sörlé aljára süpped le, az erjesztés viszonylag alacsony hőfokon (5–8 °C). Az érlelés pedig minimum egy hét 0 °C körüli hőmérsékleten zajlik, az alsó erjesztésű sörök közül a pilseni vagy a lager a legismertebb, legelterjedtebb a magyar/román sörivók körében, de jól ismert még a magasabb alkoholtartalmú bock sör is * felső erjesztésű sörök nevüket onnan kaphatták, hogy az erjesztés közben a sörélesztő a sörlé tetején úszik. Elsősorban Nagy-Britannia területén kedvelt, és a házi sörfőzdékben elterjedtek (nevük is onnan jön: Ale) Legismertebb felső erjesztésű sörök az IPA, APA és a stout. És meg is érkeztünk az IPA-hoz és az APA-hoz!
Mi köze van Indiának az IPA-hoz?
Az India Pale Ale (melynek az indiánokhoz semmi, míg Indiának nagy köze van) eredetével kapcsolatban csak röviden annyit, hogy ez a sörfajta a briteknek köszönhetően született meg, mert sörrel kellett ellátni az indiai gyarmaton lévő briteket és ezért olyan módszerhez nyúltak, amihez addig még korábban sosem, hogy kibírja a hosszú hajóutat. Mi volt hát a nagy ötlet? Rakjunk a sörbe sok-sok (és még több!) komlót, az majd megvédi! És ahogyan azt a történelem igazolta is: a kísérlet bevált, mert most ez a legnépszerűbb, legismertebb sörtípus szerte a világban. A rengeteg komló, a keserű íz és a testesség jellemző leginkább az IPA sörökre. Több változatuk is van, a sörfőző mesterek szeretnek kísérletezni vele. A sörök alkoholszázaléka akár meghaladhatja a 10%-ot is, ha például dupla IPA-t iszunk!
American Pale Ale
Az IPA és az APA közötti legfontosabb különbség (hát miben másban?) a komlóhasználatban keresendő. Az APA nevében található "American" szó az újvilági komlók felhasználására utal, amelyek könnyed gyümölcsös, citrusos, fenyős, gyantás ízvilágot kölcsönöznek az APA söröknek. A szintén felsőerjesztéssel készült APA sörtípust ezáltal közepes testesség, közepestől az erős keserűség jellemzi, színében az aranybarnától a világosbarnáig terjedhet. Alkoholfoka átlagos, 4,4 - 5,4% között szóródik. A sör készítésekor jellemzően amerikai komlót, azon belül is a Cascade típusú komlót használják a sörök fűszerezéséhez. A gyümölcsös, citrusos jegek miatt az APA sörök határozottan gyengébbek az IPA-hoz képest, ezáltal jobban is ihatók, kevésbé telítik el az ember ízlelőbimbóit. Tömören, érthetően tehát az APA sörökben sokkal kiegyensúlyozottabb a komló és a maláta aránya az IPA-hoz képest, míg az IPA sörökben nagyon erősen a komlók dominálnak. (Forrás: Pofit Line)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése