Egy újabb szenttamási habos nedű, a stout és a búzasör után következzen egy altbier típusú folyékony kenyér, amilyennel ez idáig még nem hozott össze a sors... A Sörök enciklopédiájának szerzője, Berry Verhoef így írt könyvében erről a fajtájú seritalról: „Az alt tulajdonképpen egy német ale, amely különösen Düsseldorf környékén népszerű… Az alt szó régit jelent, utalva ezzel a hagyományos felsőerjesztésre. Az altot 3–8 hétig éppen csak fagypont felett tartják. Általában bronzszínű, bár néhány alt világosabb, aranysárga. Leginkább friss, de malátás sör, amely ízében hordozza a pörkölés és pirítás zamatát, enyhén kesernyés komlóra emlékeztető halvány mellékízzel.”
2021. március 31., szerda
2021. március 29., hétfő
A sör sem vész el, csak átalakul
Fotók: Pexeles |
Egy manchesteri főzde közel 3,5 millió liter sör pazarlása ellen tett komoly lépéseket. Amikor Boris Johnson miniszterelnök közel egy évvel ezelőtt bejelentette az Egyesült Királyságban az első zárlatot, hatalmas értékű sörkészlet ment pocsékba, amiért a kocsmák és az éttermek nagy része zárva tartott a járvány miatt. A British Beer and Pub Association (az Egyesült Királyság ital- és vendéglátóipar legnagyobb és legbefolyásosabb kereskedelmi szövetsége) előrejelzése szerint több mint 41 millió liter sör ment pocsékba a vendéglátóhelyek bezárása következtében.
2021. március 23., kedd
Szenttamási Aranykakas German Monk
Az Old Barrel Stout után következzen a Hargita megyei Szenttamási Aranykakas főzde egy újabb különleges folyékony kenyere, a német weissbier típusú German Monkja. Ezzel a búzasörrel legelőször a sepsiszentgyörgyi Teinben találkoztam, amikor egy péntek esti baráti kocsmázás alkalmával arra lettem figyelmes, hogy a szomszédos asztalnál számomra még ismeretlen habos nedűt kortyolgatnak. Akkor gyorsan rákérdeztem, hogy mi is az, és az első adandó alkalommal vettem is belőle. Kevéssel utána azt is megtudtam, hogy a szenttamásiak ezen terméke is ott volt a 2019-es londoni European Beer Challenge versenyen, ahol ezüstérmet nyert. A stouthoz hasonlóan ez a búzasör is tetszett, sőt, ízlett, de úgy gondolom, hogy ennek is van ahová még fejlődnie, ami által sokkal jobbá válhat.
2021. március 21., vasárnap
Magyar négyesfogat
Itt vásároltam: Amigo (Sepsiszentgyörgy)
Dreher IPA – 3.99 lej (500 ml)
Soproni Óvatos Duhaj APA – 3.99 lej (500 ml)
Soproni Óvatos Duhaj Búza – 3.99 lej (500 ml)
Pécsi Világos – 3.99 (500 ml)
2021. március 18., csütörtök
Egymilliárd literrel kevesebb sör fogyott a briteknél tavaly
Fotó: vg.hu / Getty Images |
A brit kocsmák 2020 márciusa óta kapnak pénzügyi segítséget az államtól, hogy fennmaradásukat biztosítani tudják, és Angliában ígéretük van arra is, hogy az iparág mintegy 400 millió fontos újraindítási támogatásban részesül még idén. (Forrás: Világgazdaság)
2021. március 14., vasárnap
Golden Brau
Még emlékszem azokra az időkre, amikor a Golden Bräut így írták le, de az elmúlt évek alatt az 1998-ban piacra dobott sör kivetkőzte azt a kevés németességét is, amit az umlautos á (ä) betű kölcsönözött neki. Gondolom azért történt így, hogy ezáltal is közelebb kerüljenek a román, vagy a romániai fogyasztókhoz. Korábban a flakonos Golden volt a legjobb petpalackos habos nedű, ám miután a serital gyártása átkerült Csíkszeredába, azóta a dobozos, üveges változata is elfogadható minőségű lett.
2021. március 9., kedd
Búzasörök: német kontra cseh
Itt vásároltam: Profi (Sepsiszentgyörgy)
Schöfferhofer Hefeweizen – 7.19 lej (500 ml)
Praga Hefeweizen – 4.49 lej (500 ml)
2021. március 7., vasárnap
Bizarr párosításként készült el a csokoládétojásos sör
Ebben az évben ünnepli 50. születésnapját a Cadbury Creme Eggs és egy, az 50. évfordulóhoz méltó, ötlettel állt elő. A Cadbury vállalat a híres Goose Island sörfőzdével dobott piacra egy igencsak bizarr ízvilággal felruházott sört.
2021. március 6., szombat
Dübörög az apátsági sörkultúra Pannonhalmán
Fotók: Facebook / Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde |
Dark friday...
Itt vásároltam: Bem Balogh (Sepsiszentgyörgy)
Kozel Dark – 3.30 lej/csereüveg nélkül 4.26 lej (500 ml)
2021. március 2., kedd
Szenttamási Aranykakas Old Barrel Stout
Az első igazi székely kézműves sör! Most biztos sokan felkapták a fejüket, s szigorú tekintettel, összeráncolt homlok és felhúzott szemöldök mellett megkérdik tőlem, hogy megfeledkeztem a Csíki Sörről? Nem, nem feledkeztem meg a Csíki Sörről, amely egykor lehet, hogy kézművesnek indult, de mára már kinőtte magát, és lassan a nagyüzemiség alsó határát súrolja, vagy talán már át is lépte azt. A Szenttamási Aranykakas habos nedűi külföldi alapanyagokból készülnek, Magyarországon főzik és palackozzák. Elmondásuk szerint nincs 1000 éves tapasztalatuk és receptjük, inkább elhivatottak a sörkészítés iránt, és emiatt egyáltalán nem főznek hétköznapi söröket. Ezt én is aláírom, hiszen mind a négy seritaluk ízlett, ám úgy gondolom, hogy van ahová még fejlődniük. Ez pozitív jelegű kritika, emiatt nem kell megkövezni engem.