2020. szeptember 29., kedd

Beck’s

Gondolom mindenki számára ismerős a Beck's sör... Volt idő, amikor minden sörcsapon, kocsmában, diszkóban, klubban vagy fesztiválon ez a serital hömpölygőt habosan, a tévében pedig napi rendszerességgel láthattuk az aranysárga főzet reklámjait, sőt, az évek során a német sörmárka a romániai zeneipar egyik fő támogatójává is vált. A Beck’s története 1873 óta íródik, s azóta a brémai sörfőzdéből származó lager az egész világot meghódította. Itthon a Bergenbier Rt. készíti, s 2003-ban Románia volt az első olyan ország Európában, amely megkapta a világ legtöbbet eladott német sörének előállításához szükséges licencet. Az akkori reklámmaszlag szerint ez a bergenbier-sörmesterek magas szakértelmét bizonyítja. Ezzel nem mindig lehet/tudok egyetérteni, hiszen nem állandó a minősége. Magyarul, hol rosszabb, hol jobb ez a habos nedű.

2020. szeptember 27., vasárnap

Új sörrel bővül az Óvatos Duhaj-széria

Az őszi sörszezonban sem maradnak újdonság nélkül a sörök szerelmesei: a Soproni egy belga búzasörrel, az Óvatos Duhaj Búzával lepi meg 2020 októberében a különlegességek kedvelőit. Aranysárga árnyalatok, könnyű, fűszeres és gyümölcsös íz – a nemzetközi tapasztalatok alapján nem nehéz megjósolni, hogy az újdonság hamar utat talál majd a hazai sörbarátok szívéhez, tovább gazdagítva a virágzó magyar sörkultúrát.

2020. szeptember 16., szerda

Herrnbräu Helles Vollbier

A Hefe Weißbier Hell után következzen a Herrnbräu egy újabb söre, a Helles Vollbier. Az ingolstadti székhelyű cég története egészen a 17. századik nyúlik vissza, amikor is a város tucatnyi sörkészítője egyesült és megalapította az Actienbrauerei-t, amely az első német részvénytársaságok egyike volt. Több mint két évszázaddal később, valamikor 1882-ben alakult meg a mai vállalat névadó sörgyára, a Bürgerliches Brauhaus Ingolstadt AG, amelybe 1899-ben beolvadt az Actienbrauerei. A 20. század elején sokat fejlődő bajorországi főzde az 1960-as évek közepétől Herrnbräu márkanév alatt árulja a termékeit, kisebb-nagyobb sikerrel.

2020. szeptember 15., kedd

Újabb pofont kapott a nyáron a magyar söripar

Fotó: Népszava

Bár valamelyest megélénkült a kiskereskedelmi sörértékesítés június és augusztus között, a vendéglátás forgalmának jelentős visszaesése miatt összességében tizedével csökkent a magyarországi fogyasztás. Június és augusztus között 10 százalékkal volt alacsonyabb az anyaországi sörfogyasztás, mint a tavaly nyári bázisidőszakban – tájékoztatta a Világgazdaságot Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója a piac öt legnagyobb szereplője, a Dreher, a Heineken Hungária, a Borsodi, a Carlsberg és a Pécsi Sör összesített adatai alapján. Az iparági szakember közlése szerint eltérő mértékben ugyan, de az eladások csökkenése a termékkategória minden szegmensében jelentkezett.

2020. szeptember 8., kedd

Sanwald Hefe Weizen

Egy újabb német búzasör kerül terítékre, amellyel sokáig szemezgettem a sepsiszentgyörgyi Merkúrban. Nem is az árával volt bajom, hiszen egy jó habos nedűért alkalomadatán megéri kifizetni akár a 11 lejt is, hanem a túlzottan letisztult, modern és steril külsejével, valamint a számomra még ismeretlen nevével okozott kisebb fejfájást a Sanwald Hefe Weizen. Azonban, mielőtt kibontottam volna ezt a többszörösen díjazott seritalt, rákerestem a mindent is tudó Google-ban, és megtudtam egyet s mást róla. A Sanwaldot, mint az első stuttgarti búzasörfőzdét, valamikor 1903-ban alapította David Sanwald. A családi vállalkozást 1977-ben vásárolta fel egy másik stuttgarti sörgyár, a Dinkelacker, amely megtartotta a márkanevet, és azóta is Sanwald névvel palackozzák az üzem búzasöreit. Érdekesség, hogy három alkoholos mellett egy sportos búzasört is készítenek, utóbbi viszont alkoholmentes (Sanwald Sport Weizen).

2020. szeptember 1., kedd

Belhaven Black Scottish Stout

Híres a skót whisky, a skót szoknya, a skót rögbi, s szintén skót a nevezetes James Bond első megszemélyesítője, Sir Sean Connery színész is, aki 2020. augusztus 25-én ünnepelte a 90. születésnapját. Most már azt is ki merem jelenteni, hogy a rettenthetetlen William Wallace és a halhatatlan Duncan MacLeod népe sört is tud főzni. A hetesre pontozott és finomnak ítélt Innis & Gunn Original után következzen egy ír stílusú skót stout, azaz a Belhaven Black, amelyet az első korty után megkedveltem. De mielőtt kiveséznénk ezt a seritalt, szóljunk két szót a Belhaven Breweryről, amely a több mint 300 esztendős korával Skócia legrégibb, még mindig működő sörfőzdéje. A dunbari székhelyű sörgyárat 1719-ben John Johnstone alapította, s az Edinburgh-tól keletre található tengerparti város lassan Európa-szerte híres lett a kiváló minőségű habos nedűjéről.