2020. november 29., vasárnap

2020. november 26., csütörtök

2020. november 20., péntek

Beck's Red Ale

Valamikor és valahol azt olvastam, hogy a Beck's 2015 után újra elkezdett sört főzni, de akkor még nem értettem a kijelentés lényegét, tovább a cikk is angolul volt, így gyorsan túltettem magam ezen a dolgon... Aztán két éve, azaz 2018-ban a német Beck's Romániába is elhozta négy sörkülönlegességét, s akkor hirtelen belém hasított a felismerés és értelmet nyert számomra az a pár mondat, amin egykoron internetezés közben átfutottam. Tavalyelőtt ilyentájt jelent meg a hazai és a sepsiszentgyörgyi boltokban a Beck's Red Ale, a Beck's 1873 Pils, a Beck's Amber Lager, valamint a Beck's Pale Ale, négy nagyüzemi serital, ami nagyon hajazott a kézműves sörökre. Először azt hittem, hogy a Beck's is megpróbálja megülni a világszerte féktelenül terjedő kézműves hullámot, de nem, mivel bő fél éven belül el is tűntek ezek a habos nedűk, ezért megítélésem szerint ez csak jó marketingfogásnak bizonyult. Lehet, hogy a földkerekség más országaiban több időn keresztül lehetett vásárolni ezeket a söröket, sőt, itt-ott talán még most is lehet kapni őket, itthon azonban már rég kikoptak a boltok polcairól, pedig nem is voltak annyira rosszak... Sőt!

Jön a bacon ízű sör

A bacon és a sör kedvelői bizonyára felkapják a fejüket erre a hírre: az atlantai Waffle House étteremlánc és a Oconee Brewing vállalat egy újfajta sör megalkotásán dolgozik, amelynek az illata és az aromája is idézni fogja a reggeliként gyakran fogyasztott baconét. A humorosan elnevezett Bacon & Kegs 6,5 százalékos alkalomtartalmú vörös sör, aminek sós és füstös szalonna íze - a készítők szerint - tökéletes lesz a reggeli étkezések mellé. Természetesen ez nem zárja ki azt, hogy az ízletes alkoholos ital magában is fogyasztható.


2020. november 17., kedd

Kenyérmaradékokból készít kézműves sört egy brit sörfőző

Fotók: Facebook / Toast Ale

Nemcsak az élelmiszer-pazarlás mértékét csökkenti, de a sörfőzés ökológiai lábnyomát is, ha az árpa helyett kenyérmaradékból készítenek sört. A sörfőzéshez használt árpa harmadát a közeli pékségek és szendvicsezők kenyérmaradékaival helyettesíti egy brit sörfőző – adta hírül a CNN. Egy szelet kenyérből így körülbelül 5 és fél deciliternyi kézműves sört tudnak készíteni, ezzel nemcsak az élelmiszer-pazarlást csökkentik, de a sörfőzés ökológiai lábnyomát is.

2020. november 12., csütörtök

Visszahívták az alkoholmentes Guinness-söröket

Fotó: dailymail.co.uk
Mikrobiológiai eredetű szennyezettség lehet a kéthete forgalomba került alkoholmentes Guinness-sörökben, ezért a gyártó megelőző jelleggel visszahívja azokat a forgalmazásból, írja a BBC. A gyártó egyúttal a vásárlókat is kéri, hogy aki vett az alumínium dobozos kiszerelésű termékből, ne fogyassza el azt. A vállalat a szupermarketekkel egyeztetve, folyamatosan bonyolítja a készletek bevonását. A visszahívás csak a nagy-britanniai üzleteket érinti, mivel Észak-Írországban, illetve Írországban ez a változat még nem került forgalomba.

Staropramen Unfiltered


A Staropramen mezei változatához képest az Unfilteredet nem itthon, a Bergenbiernél készítik, hanem odahaza, a cseheknél palackozzák, ezért finomabb is. Tavaly még csak 330 ml-es kiszerelésben lehetett kapni ezt a seritalt, aztán 2020-ban, az év elején megjelent a felesüveges és dobozos változat is. Ezek nagyon csendben, különösebb hírverés nélkül kerültek fel a különböző élelmiszerbolt polcára, ám szintén olyan némaságban tűntek is le (mivel ízlett, ízlik, több szentgyörgyi üzletben is kerestem eredménytelenül). Egy szó, mint száz: mostanság újfent csak a kisüveges Staropramen Unfiltered kapható az üzletekben, kocsmákban, de utóbbi helyeken a frissebb csapolt verziója is elérhető.

2020. november 5., csütörtök

Sanwald Weizen Dunkel



Testvérével, a Sanwald Hefe Weizennel együtt a sepsiszentgyörgyi Merkúrban vásároltam ezt a sörkülönlegességet, ám azóta sajnos már eltűnt, nem láttam többet az üzletben. A Sanwald Weizen Dunkel egy felső erjesztésű szűretlen barna búzasör, előállításához pedig kétféle – Tettnanger Perle és Tettnanger Herkules – komlót, illetve Stuttgart környéki és észak-franciaországi malátát használtak. A gyártó szerint ennek a habos nedűnek 9 Celsius-fok az ajánlott fogyasztási hőmérséklet, s mindenképp búzasörös pohárból fogyasszuk el.