2018. május 31., csütörtök

Huszonkétmillió eurót fektetnek a japánok két erdélyi sörgyárba

Az Ursus Breweries brassói gyára | Fotók: ursus-breweries.ro
Egyre több, viszonylag drága és jó minőségű sört iszunk, az alkoholmentes termékek forgalma szintén nő. Növeli brassói és temesvárigyárainak termelési kapacitását az Ursus Breweries Rt.tulajdonosa, az Asahi Breweries. Ezt a japán cégcsoport európai vezérigazgatója, Paolo Lanzarotti jelentette be, egy lengyelországi sajtótájékoztatón, melyen az Asahi Breweries Europe Group tavalyi gazdasági eredményeit ismertették. A 22 millió eurós befektetésre az idei év folyamán kerül sor.

„A romániai piac lassú ütemben fejlődik, s ez a tendencia folytatódni fog az elkövetkező időszakban is. A prémium kategória jelentősége rohamosan fog nőni. Az üzlei kilátások jók, nagyon elégedettek vagyunk a romániai történésekkel” – nyilatkozta Lanzarotti.


A japán Asahi csoport tavaly vette meg az Ursus Breweries Rt.-t, több más közép-európai leányvállalattal egyetemben, a dél afrikai SABMillertől. Az 1400 alkalmazottat foglalkoztató Ursus a legnagyobb hazai sörgyártó, piaci részesedése 36 százalék körül van. A vállalat mindhárom vezető márkája, a Timișoreana, az Ursus és a Ciucaș, erdélyi gyökerű.

Az Ursus-termékek a legkelendőbbek

Jelenleg az Ursus Breweries termékei a legkelendőbbek a prémium-, a középkategóriás- és az olcsó sörök között is. A szuper-prémium az egyetlen piaci szegmens, melyben nem éllovas a cég, ám ezt a pozíciót is megcélozták az Asahi Super Dry közelmúltban történt piacra dobásával. Ez a legnépszerűbb japán sör, a Felkelő Nap Országában eladott minden második sör Asahi Super Dry.

A hazai sörfogyasztás 2 százalékkal nőtt 2017-ben, egy átlagos romániai lakos 82 litert eresztett le a torkán. A piaci adatok azt mutatják, hogy a fogyasztói szokások átalakulóban vannak, a tavalyi volt sorozatban a második év, amikor esett a pillepalackos termékek eladása. A csökkenés ellenére a műanyag palackos sör a teljes eladott mennyiságnek még mindig az 50,9 százalékát tette ki.


Ezzel párhuzamosan megugrott a drágább, minőségi sörök iránti kereslet. Ezt a jelenséget jól példázza, hogy a második legnagyobb romániai gyártónak számító Heineken árbevétele 4 százalékkal csökkent, ám a névadó márka eladásai 10 százalékkal nőttek. Ennél is parádésabban teljesített a Carlsberg, a világ legnépszerűbb dán söréből 21 százalékkal többet ittunk, mint egy évvel korábban.

Az alkoholmentes iránt is nőhet a kereslet

A szakemberek arra számítanak, hogy a prémium kategóriás termékek mellett az alkoholmentes sör lesz a növekedés motorja az előttünk álló időszakban. „Minden piacon kétszámjegyű növekedést tapasztalunk. Kizárt, hogy Romániában ne játszódna le hasonló fejlődés, hogy ne duplázódna meg a piac 3-4 év alatt” – véli Grant Mckenzie, az Asahi Breweries Europe Group marketing menedzsere. Tavaly az idehaza eladott sör 2,6 százaléka volt alkoholmentes, míg például Szlovákiában ez az arány 13,2 százalék.


A szakemberek idén is a sörfogyasztás lassú, 2 százalék körüli növekedésére számítanak. A gyártók malmára hajtja a vizet, hogy néhány héten belül kezdődik a labdarúgó világbajnokság, s az ilyen jellegű világversenyek mindig felfelé srófolják az eladásokat. (Forrás: maszol.ro / Pengő Zoltán)

Budapesten a legolcsóbb a sör Európában


Az 511 forintos árral Bukarestet ésPrágát előztük meg. Eddig is népszerű volt a budapesti bulinegyed a brit fiatalok körében, részben az olcsó árak miatt, most azonban már egy felmérés is igazolja, hogy az európai nagyvárosok közül a magyar fővárosban a legolcsóbb a sör.


A FairFX a metro.co.uk által publikált kutatása szerint Budapesten a legolcsóbb a sör az európai országok közül – itt 1,4 fontot, azaz 511 forintot kell fizetni átlagosan egy sörért.

A sorban a második Bukarest lett, a harmadik Prága, majd utána Varsó és Szófia következik. A legdrágább városok sorrendben: Reykjavík, Bergen, Koppenhága, Párizs és Brüsszel. (Forrás: hvg.hu)

Söralátét: Soproni Ászok


2018. május 29., kedd

Pécsi Prémium Lager


Öcsém ajándékozott meg ezzel a sörrel, ő meg Budapesten vásárolta még tavaly nyáron. A formabontó dizájnú dobozt finom és mondhatni jó minőségű sörrel töltötték meg. Illata friss, finoman kesernyés, ízében pedig egy kevés édeset is fel véltem fedezni. A közepesen testes sör roppant karakteres, itatja magát, és az ember még kérne belőle. Kár, hogy mifelénk nem lehet vásárolni a Pécsi Sör Prémium Lagert, hiszen Sepsiszentgyörgyön s talán Székelyföldön piaca és sikere is volna.
A magyar sör mellett szól az is, hogy 2017-ben az anyaországban a Pécsi Sörfőzde ezen különlegessége – a sör kategóriában – elnyerte az Év Terméke Díjat. Ha valahol kaptok belőle, kóstoljátok meg bátran. Egészségünkre!


Gyártja: Pécsi Sörfőzde Zrt.
Származási hely: Magyarország
Itt vettem/kitől kaptam: Tibodi Péter
Ára: ajándék volt
Kiszerelése: doboz
Mennyiség: 500 ml
Alkoholtartalom: 5%
Szárazanyag-tartalom: 11,2ºP
IBU (keserűségi egység): 20
Összetevők: ivóvíz, árpamaláta, komló
Típus: minőségi világos sör (prémium lager)
Színe: narancsos arany
A sör pontszáma: 6,5/10
Megérte megkóstolni?: igen
Újra vennék/innék?: igen
Weboldal: www.pecsisor.hu


2018. május 23., szerda

Egy sörfőzde megcsinálta a füves sört

Komló mellett kannabiszt is belefőzöttaz New Belgium Brewing (nevével ellentétben amerikai) kisüzemisörfőzde legújabb, Hemperor nevű felsőerjesztésű sörükbe, a főzethez pedig reklámokat is készítettek.

Fotó: Facebook / New Belgium Brewing
A Hemperor szinte biztosan kategóriaelső a HPA-k (Hemp Pale Ale) piacán, de akinek már nagyon csillogna a szeme, annak eláruljuk, hogy pszichoaktív anyag (lánykori nevén tetrahidrokannabinol) nem található a sörben, a bódulatot a 7 százalékos alkoholtartalomnak kell előidéznie a fogyasztóban.

Maga Hemperor pedig (szójáték: hemp, mint fű, emperor, mint császár) egy komlókoronás, kannabiszlevél szakállú fickó, aki a reklámban elmondja, hogy a sör szagát mérföldekről is lehet érezni, az Adweeknek eljuttatott sajtóközlemény szerint pedig jobb, ha nem nyitjuk ki a főnök közelében (ugyanakkor az íze nem olyan erősen kannabiszos, mint a szaga). Az animált filmeket az Erich & Kallmann ügynökség készítette. (Forrás: Kreatív Online)


2018. május 22., kedd

Smithwick’s Red Ale


Az íreknél dolgozó barátaimtól kaptam ezt a sörkülönlegességet, amibe már az első pillanatban beleszerettem, és még ki sem nyitottam az üveget... A Smithwick’s Red Ale egy egyszerű, tiszta, finom rubinvörös habos nedű, amelynek pohárba öntéskor dús – ujjnyi vastag – fehér habja van, de ez gyorsan eltűnik. Illata a komló keserűségét, a maláta édességét és a pörkölt sörárpa aromáját egyesíti, s mindezeket az ízében is felfedezhetjük.

2018. május 16., szerda

A Timişoreana a legkeresettebb sör Romániában

A Timişoreana a legkeresettebb sörmárka Romániában, tavaly 200 millió euró értékben adtak el belőle, a márka piaci részesedése pedig elérte a 15 százalékot. Az elmúlt évben 2 százalékkal növekedett a sörpiac Romániában, az egy főre eső sörfogyasztás 82 liter volt.

Fotó: Facebook / Bere Timişoreana
A Timişoreana márka tulajdonosa, az Ursus Breweries most először adott tájékoztatást az értékesítéseiről. A Ziarul Financiar számításai szerint a Timişoreana a 200 millió eurós forgalommal a legkeresettebb romániai márka a széles körben értékesített fogyasztási javak piacán.

A Timişoreana mellett az Ursus Breweries olyan sörmárkákat forgalmaz mint az Ursus, a Ciucaş, a Stejar, az Azuga, a Redd's, a Peroni Nastro Azzurro, a Grolsch, a Pilsner Urquell, az Efes és a St. Stefanus.

Fotó: Facebook / Ursus Breweries
A romániai piacot három sörgyártó dominálja, az Ursus Breweries mellett jelentős a részesedése a Heineken Romániának (Ciuc, Ciuc Radler, Golden Brau, Neumarkt, Bucegi, Harghita, Hațegana) és a Bergenbiernek (Staropramen, Stella Artois, Beck's, Corona, Leffe és Noroc) is. (Forrás: Pénzcsinálók / zf.ro)

2018. május 15., kedd

Sörgyári jubileum, kosztümös felvonulással

A temesvári sörgyártásnak 300 éves hagyománya van, ezt igazolja egy 1718-ban keltezett irat, amely szerint Savoyai Jenő herceg jóváhagyásával, ebben az évben létrehozták az első temesvári sörfőzdét az osztrák hadsereg számára. A 300. éves évfordulóról nagyszabású ünnepségkeretében emlékeztek meg az elmúlt hét végén a temesvári Sörgyárban, amelyet Jenő herceg korabeli kosztümöket és felszerelést viselő testőrségének menetelése tett emlékezetessé, a Sörgyár és a Dóm tér között.

A sörgyár udvaráról indult Savoyai Jenő herceg testőrségének menetelése

A temesvári sörgyártás három évszázados történetét Eduard Polschi igazgató ismertette a sajtóval. A XVIII. század elején a temesvári sörgyártás elindításának kettős célja volt: a sör felvidította a katonákat, de megvédte őket a járványoktól is, mert az ivóvíz kevés volt és többé-kevésbé fertőzött ezen a mocsaras vidéken. 1776-ig kizárólag az osztrák sereg számára főzték a temesvári sört, ebben az évben városi tulajdonba került a sörfőzde. A Nyugati Jelen kérdésére Polschi igazgató úr elmondta: a sörgyár mai épületeinek egy része már a XVIII. században is állt, éppen ezen a helyszínen indították be sörgyártást 300 esztendővel ezelőtt Temesváron. 1890-ben tűz emésztette fel a sörgyárat, de a lakosság is segített az újjáépítésben, és 1900-tól látványos fejlődésnek indult a sörgyártás. Ekkor bevezették az ipari jég előállítását és használatát a sörtermelésben, elkezdték használni a szűrőberendezéseket, amelyeknek köszönhetően látványosan javult a sör minősége.

Szépen felújították az ipari műemlék épületeket
Az 1900–1920-as időszakban számos díjat nyert a temesvári sör. Az 1960–62 közötti időszakban újabb korszerűsítésen esett át a temesvári sörgyár, amikor már lyukkártya vezérelte önműködő gépek vezérelték le a sörfőzést. 1968-ban bevezették az alumínium söröshordók használatát, 1975-ben a palackozó gépsort korszerűsítették. A 2000-res évektől kezdve újabb korszerűsítésen esett át a temesvári sörgyár, amelynek új tulajdonosai több mint 100 millió eurót költöttek a gyártási technológia fejlesztésére. Az utóbbi tíz évben a temesvári sör lett a legeladottabb hazai sörmárka, amely az exportlistát is vezeti, 7 millió eladott egységgel.

Az igazgató bemutatja a 300 éves sörgyár történetét
„A 300 éves hagyomány nem azt jelenti, hogy ugyanolyan sört főztek 1718-ban Temesváron, mint 2018-ban” – mondta sörgyár igazgatója. „A sör összetevői és elkészítésének a módja is sokat változott háromszáz év alatt. Ami összeköti ezt a tíz sörfőző nemzedéket, az a mesterség szeretete, a hagyományok éltetése, minőség állandó javítására irányuló törekvés és a fogyasztó iránt érzett tisztelet.”

Fotó: Facebook / Bere Timişoreana
A temesvári sörgyár mai vezetői nagy hangsúlyt fektetnek az ipari műemlék épületek megőrzésére. A sörgyár vendéglőjének kerthelyiségét úgy alakították ki, hogy a vendégek láthassák a műemlék épületeket és a termelési folyamat egyes részleteit, alkalmanként gyárlátogatásokat is szerveznek a bel- és külföldi vendégek számára. (Forrás: www.nyugatijelen.com / Pataki Zoltán)

2018. május 10., csütörtök

A Lidl Románia májusi sörajánlata

Hétfőtől (május 14.) összesen 24 különböző – köztünk belga, angol, ír, cseh, román, dán és német – habos nedűt lehet megvásárolni a Lidl hazai üzleteiben. Sörkedvelők, lehet válogatni: Corsendonk Summum Roodbruin (belga), Corsendonk Abbey Pale (belga), Marston's Pedigree Pale Ale (angol), The Crafti Brewing Company Irish Stout (ír), Gulden Draak (belga), Gulden Draak 9000 Quad (belga), Bornem Dubbel (belga), Bornem Blonde (belga), Piraat Triple Hop (belga), Piraat (belga), Petrus Blond (belga), Waterloo Triple Blond (belga), Marston's EPA (angol), Konrad (cseh), Carlsberg (dán), Bergenbier (román), Ciuc Radler (román), Beck's (német), Efes Pilsener (török), Zboina (román), Guinness Draught (ír), Bergenbier – alkoholmentes (román), Ursus Premium (román), Holsten Pilsner (német).

Kóstolásra fel és egészségünkre!





Sörös címke: Kingfisher




221 évet késett, de végül megérkezett a sör a címzetthez

Egy 1797-ben elsüllyedt brit hajó rakományának sörkészlete most eljut a fogyasztókhoz. A The Wreck Preservation Ale a sydney-i James Squire Sörfőzde legújabb remeke, a neve magyarra fordítva: „hajótörést szenvedő” avagy „roncs”. A májustól különböző bemutatókon kóstoltatott habos italnak nagyon izgalmas az előélete.

Fotó: Facebook.com / James Squire
A brit zászló alatt hajózó Sydney Cove nevű kereskedelmi vitorlás 1796-ban indult rakományával az indiai Kalkuttából Port Jacksonba (a mai Sydney elődje). A hajó már az út során kisebb sérülést szenvedett, végül egy nagy viharban 1797. február 9-én Tasmania északi partjainál, a Preservation szigethez közeli Bass-szorosnál zátonyra futott és elsüllyedt. A rizsből, teából, dohányból és több mint 31.500 liter italból – borból, égetett szeszből és sörből – álló rakomány egy részét ugyan sikerült a legénységnek kimentenie, ám közülük csak hárman menekültek meg, s jutottak el a börtöngyarmatra (17-en voltak, de pechűkre az értük küldött hajó is elsüllyedt). 

© ritmoparana.com
A tengerben 4-5 méteres mélységben fekvő hajóroncsot 1977-ben amatőr búvárok fedezték fel. Az 1990-es években több alkalommal is búvárrégészek kutatták át, s igyekeztek megmenteni, amit még tudtak. Kerámiákat, ágyúkat, horgonyokat hoztak felszínre. S a leletek között akadtak sértetlen állapotban maradt boros- és sörös palackok is, amelyek a launcestoni (Tasmania) Viktória Királynő Múzeum és Művészeti Galériába kerültek. 

© australian.geographic
Két évvel ezelőtt ausztrál kutatóknak sikerült a hajóroncsban talált 26 sörösüveg egyikéből rekonstruálható alkotóelemet, élesztőmaradványt kinyernie, amelynek felhasználásával a korabeli receptek alapján a James Squire Sörfőzde sörmesterei végül is megalkották a The Wreck Preservation Ale-t. A 2016-ban még csak kutatási célból elkészített sima porter-stílusú sör, amelyet sötét, malátás, fűszeres és „viharos” jelzővel is illetnek, végre mostanra kiteljesedett, s a folyamatos tesztkóstoltatások után a közeljövőben kereskedelmi forgalomba is kerülhet. 

Fotó: Facebook.com / James Squire
„Szeretnénk hinni, hogy a névtelen túlélő sör, amely több mint két évszázaddal ezelőtt nem érte el rendeltetési helyét, ma a Wreck Preservation Ale palackjában végre hazaér” – nyilatkozták a sörfőzde képviselői. (Forrás: hvg.hu)

2018. május 9., szerda

Keddi vásár/új: a belgák


Itt vettem: Auchan (Brassó)
Leffe Radieuse – 7,54 lej (330 ml)
Leffe Ruby – 7,54 lej (330 ml)
Delirium  Tremens – 10,25 lej (330 ml)

2018. május 8., kedd

Hétfői vásár/új: román trió


Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Terapia Platin – 6,49 lej (500 ml)
Terapia Gold – 6,49 lej (500 ml)
Zimbru Premium – 1,99 lej (500 ml)

2018. május 3., csütörtök

Így készül a kolozsvári magyar kézműves sör

Milyen a pilseni sör, ha magyarok főzik Kolozsváron, adalékanyagok nélkül, importált összetevőkből, betartva a hagyományos technológiát? Drágább, mint az ipari sörök. De jobb is.

Fotó: Facebook / Bere a la Cluj
A Kolozsvár Kisbács felőli határán álló, kissé lepukkant ipari épületről nem feltételezné az ember, hogy sört főznek benne, ráadásul nem is rosszat. Belépve malátás zsákokra esik a tekintetem, amelyeknek származási helye a feliratok tanúsága szerint Bajorország. Képzeletben adok egy jó pontot, ami a bajoroktól származik, és sörrel kapcsolatos, az kétes minőségű nemigen lehet. A következő teremben változatos formájú és méretű fémtartályok sorakoznak: ezekben főzik a sört, magyarázza Vígh Ferenc, a sörfőzde társtulajdonosa, abban szűrik, végül pedig átkerül amazokba, ahol heteken át érlelik, mielőtt a kézi palackozóval üvegbe vagy hordóba fejtenék. 

Ebben szűrjük a sört, mutatja Vígh Ferenc | Fotók: Pengő Zoltán
A Bere a la Cluj néven futó cég 2016 nyarán jelent meg a piacon, kezdetben Etyeken, bérben főzetett sörökkel. A Phaza Lunii, a Gaura Neagro és az Ursa Amaro már ismert márkáknak számítottak a kézműves sörök kolozsvári fogyasztóinak körében, amikor idén februárban beindult a termelés a Bácsi-úti sörfőzdében. 

„Ha bérben főzetsz, nincs gondod az adminisztrációval, ellenben saját főzés esetén könnyebben ellenőrzés alatt tudod tartani a munkafolyamatot, jobban oda tudsz figyelni a minőségre” – mondja Vígh Ferenc, hozzátéve, hogy a piac jobban elfogadja azokat a termékeket, amelyeket a gyártó maga főz. A berendezéseket Olaszországból és Kínából rendelték, az alapanyagokat pedig szintén külföldről szerzik be. 



„A román maláta nem elég jó minőségű, komlóból pedig kevés van, s az is csak pils jellegű sörhöz való” – magyarázza az iparos. A cégnek jelenleg öt terméke van: egy ale, Phaza Lunii, egy porter, Gaura Neagro, egy special bitter, Ursa Amaro, egy ipa, Pitica Roșie és újabban egy pilseni, a Cosmo Băut.

Ízlések és pofonok

A Bere a la Cluj termékeihez kizárólag a sör négy hagyományos alapanyagát használják, mondja Tankó György, aki a főzés szakmai részéért felel: árpából készített malátát, komlót, élesztőt és vizet. Adalékanyag nem kerül a sörbe, amelyet 8-9 órán át főznek, majd 25-30 napig erjesztenek. „Bármilyen receptet meg tudunk főzni” – hangsúlyozza Tankó, aki élelmiszeripari mérnökként, a gyakorlatban tanulta ki a sörfőzést. A sör aromáját alapvetően a maláta milyensége és mennyisége határozza meg, a komló inkább az illatát befolyásolja.

Vígh Ferenc szerint a kézműves sörök tipikus fogyasztója 25 és 45 év közötti hipszter. 45 év felett az emberek általában már kevésbé nyitottak az újra, ugyanakkor, mivel az ipari söröknél drágább termékekről van szó, a fogyasztói kört a jövedelemszint is meghatározza.



„Volt olyan idősebb ember, aki, amikor megkóstolta, nagyon dicsérte a sörünket, de hozzátette, nem engedheti meg magának, hogy rendszeresen igya” – mondja Vígh. A Bere a la Cluj Kolozsvár mellett Bukarestben, Nagybányán és Sepsiszentgyörgyön van jelen, lokálokban és boltokban egyaránt. A kolozsváriak és a fővárosiak az aromásabb termékeiket részesítik előnyben, Sepsiszentgyörgyön ellenben messzemenően a pilseni sörük fogy a legjobban. A közeljövőben mangós sört fognak piacra dobni. A természetes összetevőkhöz ennél is ragaszkodni fognak, nem szörpöt használnak majd hozzá, hanem pépesített mangót.

Az elmúlt hónapokban általában 2800 liter sört főztek, de a nyári hónapokban valószínűleg szükség lesz a 3500 literes maximális kapacitásra. A Bere a la Cluj ott lesz a májusban, a Bánffy-palota udvarán sorra kerülő Hype sörfesztiválon, valamint a Kolozsvári Magyar Napokon is. A piac messze van még a telítettségtől, véli Vígh Ferenc, ugyanakkor a kézműves sörök gyártói hátrányos helyzetben vannak a multinacionális nagyvállalatokhoz képest, amelyek törvénybe ütköző, exkluzív szerződéseket kötnek az éttermekkel, sörözőkkel, kizárva azokból a potenciális versenytársakat. (Forrás: MASZOL / Pengő Zoltán) 

丨Mi is az a kézműves sör?
A termékkategóriának idehaza nincsenek szabályokba foglalt precíz szakmai ismérvei, az Adótörvénykönyv szerint évi 200 ezer liter mennyiség alatt egy sör kézműves jellegű terméknek minősül, ami felettébb vitatható meghatározás. A kézműves jelzőt általában a kis tételben, hagyományos technológiával, kizárólag természetes összetevőkből gyártott sörre használjuk. Elterjedt téveszme, hogy a kézműves minősítést minőségi jellemzőnek tartjuk. Ez nem igaz, vannak pocsék minőségű kézműves sörök is. A kézművesként reklámozott legismertebb hazai sör az Igazi Csíki. A Lixid Project sörei minőségüket tekintve kétség kívül a prémium kategóriába tartoznak Magyarországon és Romániában is, ám, hogy kézműves termékek lennének, az nagyon is vitatható, lévén, hogy két ország többszáz lokáljában és boltjában kaphatók, köztük multinacionális áruházláncokban is.

Söralátét: Amstel


2018. május 2., szerda

Magyarországi sörmustra

Felpörgött a sörpiac az elmúlt időszakban: talán soha nem láttunk még annyi termékfejlesztést, amivel az elmúlt hónapokban jöttek ki a legnagyobb magyarországi gyártók. Az agrárszektor.hu összeszedte az újdonságokat.


Húsz millió korsóval több sört ittak tavaly

A Magyar Sörgyártók Szövetsége által közölt sörpiaci mutatók szerint 2017-ben 2%-kal több, összesen 6,2 millió hektoliter sört értékesített a magyar piacon a négy vezető sörgyártó: a Borsodi Sörgyár Kft., a Dreher Sörgyárak Zrt., a Heineken Hungária Zrt., a Pécsi Sörfőzde Zrt, valamint a piachoz import söreivel hozzájáruló Carlsberg Hungary Kft. Ez százezer hektoliter növekedés 2016-hoz képest, amely 20 millió korsónak felel meg. A magyarországi sörgyárak teljes, az importot is magában foglaló értékesítése meghaladta a 6,7 millió hektolitert.

A piacon folytatódott az átrendeződés a szegmensek között. A prémium sörök a tavalyelőtti szinten fogytak, míg jelentősen, 10%-kal növekedett a középkategóriás sörök eladása. 2016 után tovább szűkült a gazdaságos, saját márkás sörök piaca. A csökkenés mértéke tavaly 5% volt.

Többéves trend a sörfogyasztás elmozdulása a minőség felé. Tavaly különösen a piac középső kategóriája erősödött meg, elsősorban az olcsó, alsó kategóriás sörök rovására. Felpörgött a söripari innováció, élesedik a verseny az új típusú sörök piacán – értékelte a helyzetet Schillinger Attila, a Sörszövetség igazgatója.

Fotó: Pixabay
Érdemes hozzátenni, hogy január végén-február elején növelték átadási áraikat a meghatározó anyaországi sörgyártók. A három legnagyobb – a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt., a Dreher Sörgyárak Zrt. és a Borsodi Sörgyár Kft. – egyaránt drágította termékeit.

Idén sem látszik megtörni az innovatív trend

Úgy tűnik, hogy az idei évben is folytatódik a sörgyárak nyitása az újdonságok felé. Az agrárszektor.hu piaci forrásokból úgy értesült, hogy a Soproni 2017-ben akkora meglepetést okozott a piacnak saját IPA-jával, hogy a nagy gyártók úgy érzik, lemaradnának a hatalmas piaci versenyben, ha nem rukkolnának elő új, a klasszikus lager típusú söreiktől eltérő termékfejlesztésekkel. Emeli a tétet, hogy idén ismét lesz olyan sportrendezvény, ami biztosan megdobja a fogyasztást: már most látszik, hogy a nyári labdarúgó világbajnokságra komoly marketing-erőforrásokat fordítanak a gyártók.

Fotó: dreher.hu

A Dreher márciusban dobta piacra Pale Ale-jét: az új sör ízérzete komplexebb, markáns komlókeserűséget és virágos, citrusos hidegkomlózást lehet érezni benne. Kétféle árpamalátát és háromféle komlót használnak a gyártás során: Kazbek, Citra és Chinook komlóval készítik a sört, a tradícionálishoz legközelebb álló hidekomlózásos technológiával. A sörgyártó ugyanakkor nem kockáztat nagyot az új termékkel: a Pale Ale áll a legközelebb a Magyarországon legnépszerűbb láger sörök ízvilágához az ale-k közül. A Kőbányai Sörgyárban készülő termék csapolva és palackosan, HORECA-forgalmazásban (éttermekben, szórakozóhelyeken) a boltokban pedig palackosan és dobozosan is kapható. A Dreher újdonságai közé sorolhatjuk az Asahi-t is. Az Asahi Super Dry Japán legnépszerűbb söre, világszerte több mint 50 országban van jelen, a régióban a magyar az első piac, ahol bevezetésre kerül a termék. A bolti és a HORECA (az angol Hotels, Restaurants, Cafés – szállodák, éttermek, kávéházak – gyűjtőfogalom rövidítése) forgalmazás egyaránt 330 ml-es, üveges formátumban történik, csapolva egyelőre nem kapható a sör – ami egy olaszországi gyárból érkezik.

Fotó: kocsmaturista.hu
A Borsodi tavaly ősszel hozott egy érdekes terméket a magyar piacra: A Borsodi Nitro-val az volt a cél, hogy ne egy újabb ízt, vagy komlófajtát mutassanak be, hanem a piacon hosszú távon megmaradó gyártási technológiát vezessenek be. Különlegessége, hogy speciális membránkészülékkel a főzés után, a fejtés előtt kivonnak belőle szén-dioxidot, amit nitrogénnel helyettesítenek. A csapolás is részben nitrogénnel történik, így sokkal látványosabb lehet a folyamat. A csehországban gyártott sör csak csapolva kapható. A sörgyártó néhány hete kijött egy 2018-as újdonsággal: a Borsodi Mester a gyár 45. évfordulójára készült, országszerte üveges, dobozos és csapolt változatban kapható. A világos sör hagyományos eljárással készült, kétféle komló (Hallertau Magnum, Saaz) és kétféle maláta (Pilzeni típusú és Müncheni) felhasználásával – a címkén pedig Németh András, a cég sörfőző mesterének aláírása/ajánlása szerepel. Érdekesség, hogy a termékfejlesztésben olyan kolléga is dolgozott, aki az első, 45 évvel ezelőtti Borsodi főzet elkészítésében részt vett.

Fotó: 24.hu 
A Soproni tavaly novemberben jelentette be, hogy termékcsaláddá alakul a Soproni Óvatos Duhaj: a nyáron debütált innováció, a Soproni Óvatos Duhaj IPA után a gyártó barna söre is felvette a termékcsalád nevét, így Soproni Démon Óvatos Duhaj néven kapható. A Soproni az agrárszektor.hu-t a napokban úgy tájékoztatta, hogy idén nyárra egy nagy meglepetéssel készülnek. Azt ígérik, ismét egy olyan termékkel jönnek ki, amilyet nagyüzemi sörgyártó még nem csinált Magyarországon. Emellett pedig koncentrálnak a Soproni IPA és Démon minél szélesebb körű népszerűsítésére és a fogyasztói kereslet kielégítésére. (Forrás: agrárszektor.hu / Orosz Márton)

Tiltott Csíki Jégáfonya Sör


A Csíki Sör Manufaktúra csak úgy ontja magából az újabbnál újabb söröket: az elmúlt év végén piacra dobták a Tiltott Csíki Krémsört, majd következett a 100 napos Csíki Krémsör és nemrégiben megjelent a Tiltott Csíki Jégáfonya Sörük. Az első tetszett, a másodikban csalódtam, az utóbbiról, mit is mondjak... Szerintem – és ebben a véleményemben többen is megerősítettek – a Jégáfonya Sör bűngyenge. 

2018. május 1., kedd

Tiltott Csíki Söröző nyílik Budapesten

Május 3-án nyílik a Tiltott Csíki sörözője Budapesten. Hatalmas lépés ez az erdélyi sörmanufaktúrának, hiszen pár éve még csak a Főzdefeszten találkozhattunk a csíkszentsimoni folyékony kenyérrel. Emlékeznek, pár éve még a Főzdefeszten ihattak először Csíki Sört, akkor még Igazi Csíki Sör néven futottak.

Fotó: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap
Azóta sok víz lefolyt a Dunán. Ma már ott tart az erdélyi manufaktúra, hogy a hagyományos világos sör mellett (ami akkor hatalmas durranásnak számított, főleg az ízvilága miatt) ma már a 100 Napos Csíki Krémsör, a Tiltott Csíki Jégáfonya Sör, a Szűretlen Tiltott Csíki Sör, a Székely Sör, a Tiltott Csíki Mézes Sör, a Tiltott Csíki Barna Sör és a Tiltott Csíki Krém Sör is színesíti a csíkszentsimoniak kínálatát.

Ezen a héten, május 3-án pedig megnyitják első budapesti sörözőjük kapuját. Cím: 1085 Budapest, József körút 35. Az esemény kapcsán azt írják a szervezők, hogy rengeteg meglepetéssel készülnek, s a záróra miatt sem kell aggódni, vagyis: lesz idő végig kóstolni a kínálatot.

A Csíki Sör tehát itthon is otthonra talált. (Forrás: 888.hu / Nagy Gábor)