2019. október 30., szerda

A keddi vásár: újabb német hármas


Itt vettem: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Tucher Helles Hefe Weizen – 8,99 lej (500 ml)
Schöfferhofer Dunkles Hefeweizen – 6,79 lej (500 ml)
Hasen Bräu Augsburger Original – 8,99 lej (500 ml)
    

2019. október 28., hétfő

Tarolnak a világos sörök Magyarországon


Fotó: www.szoljon.hu / Illisztráció
A Magyar Sörgyártók Szövetsége elemzéséből kiderült az is, hogy 2018-ban az öt legnagyobb gyártó – a Borsodi, a Dreher, a Heineken, a Carlsberg és a Pécsi Sörfőzde 6,29 millió hektoliter sört értékesített Magyarországon, ez pedig azt jelenti, hogy 2018-ban 15 millió palackkal több sört ittak, mint egy évvel korábban – írja a V4NA.

2019. október 26., szombat

La Chouffe Blonde

 
A legjobb belga sörök között tartják számon La Chouffe Blonde-t, s én mi mást tehetnék, minthogy egyetértsek ezzel a dologgal. Amikor először megpillantottam, majd kezembe vettem ezt a sört, az volt az érzésem, hogyha kimondom az aranysárga főzet nevét, akkor – mintegy varázsszóra – a ház valamelyik sarkából előbújik egy fehér szakállas, piros kucsmás törpe... Nem vicc, hiszen a serital címkéjéről és kupakjáról egy vidáman egykerekező bakarasznyi emberke (a szó jó értelmében) köszön vissza, amely a mesék világába próbál elkalauzolni minket.

2019. október 23., szerda

Fontos, a söröket érintő probléma oldódott meg


Egy innovatív pohár áll a háttérben. A legtöbb férfi hidegen szereti a sört, ám gyakran megtörténik, hogy mire a pohár aljára érünk, az utolsó néhány korty már megmelegszik, és kellemetlen élmény lesz az italozás. Erre kínál megoldást egy pohár, melynek gyártója azt ígéri, hogy hideg marad a folyékony kenyér, akkor is, ha hosszabb ideig szürcsölgetünk.

2019. október 22., kedd

Söralátét: Löwenbräu

   

Tiltott Csíki Vadmálna Vitaminsör


Mielőtt bármit is írnék erről a habos nedűről, el kell mondjam, hogy szerintem a Tiltott Csíki Vadmálna Vitaminsör inkább üdítő, „szuk” – ahogy mifelénk mondanánk. Ha divatos megnevezést kellene ráaggasszak, akkor azt mondom rá, hogy radler, ami fényévekre lekörözi a szintén a csíkszentsimoni manufaktúra által készített, Tiltott Csíki Jégáfonya Sört. Személyes véleményem alapján, nem is lehet és nem is szabad egy lapon emlegetni ezt a két terméket.

2019. október 19., szombat

Bizarr katasztrófa: több méteres hullámokban tarolta le London szegénynegyedét a sör

A londoniak nyugodt életét 1814. október 17-én, hétfőn egy (rém)álomba illő katasztrófa verte fel: a brit főváros legnagyobb sörfőzdéjének fatartályai felmondták a szolgálatot, aminek következtében másfél millió liter „folyékony kenyér” ömlött az utcára. A „sörcunami” 9 ember halálát okozta.


A Meux and Company Brewery 1810-ben a mai London központjának főútján, a Tottenham Court Roadon építette fel a „The Horse Shoe”-ra keresztelt sörgyárát. A komplexum legnagyobb tartálya 6,7 méter magas volt, benne pedig 135 ezer gallon (610 ezer liter) erjesztett barna sört tároltak.

2019. október 18., péntek

Ursus Black


Kategóriájában a legjobb nagyüzemi román sör, és nem mondok azzal nagyot, ha kijelentem, hogy az Ursus Black sok hazai kézművessört is leköröz. Sajnos ez a fekete habos nedű olyan, mint a fehér holló, mivel kevés helyen kapható, főleg az üveges változata. Dobozos kiszerelésben még itt-ott megvehető, de az üveges Ursus Black egészen hiánycikk.

2019. október 14., hétfő

Szereti a sört? Akkor ezt illik tudnia

Fotó: Studio KIWI / Shutterstock
A sör négy fő alapanyaga a maláta, a komló, a sörélesztő és a víz. Először többnyire árpa csíráztatásával malátát készítenek. Ebből lesz a cefre, amit leszűrve a komlóhoz adnak. Hogy gátolják a káros baktériumok elszaporodását, az erjesztésre hűtött helyiségben kerül sor. A főerjedés és a lefejtés után az utóerjedés következik: az ital fa- vagy fémhordókban akár több hónapig erjed még, s közben megtisztul, telítődik szén-dioxiddal, kialakul az íze és a habszerkezete. A végső szűrés után palackozzák.

Söralátét: Beck's (5)

            

2019. október 12., szombat

Lidl’s Patriot


A kézműves Lidl-es sörök harmadik tagja egy APA (American Pale Ale), ami egyértelműen kuriózumnak számít mifelénk. Azt hiszem, a Harghitán és most újabban a Csíki Sörön edzett székely felhúzta a szemöldökét, amikor meglátta ezt a habos nedűt a boltban, s biztosan oldalba bökte az asszonyát/a komáját és megkérdezte tőle, hogy mi a ménkű ez... Hát, majdnem én is így voltam vele, ám miután a sors összehozott a Fehér Nyúl APA-val már nem volt idegen számomra ez a sörtípus, és az egészséges kíváncsiságtól hajtva vettem egyet belőle.

2019. október 11., péntek

Söralátét: Bergenbier (3)


Lidl’s Warrior

 
Magyarul a Harcos. A sör címkéjéről egy komor arckifejezésű indián köszön vissza, akinek a fejdíszében egy sörnyitót is elrejtettek a lidlesek. Az üzletlánc fejesei, marketingesei még egy vékony szójátékot is megengedtek magunknak, hiszen a sör típusának az India(n) Pale Ale-t adták meg, ezzel is visszautalva a habos nedű nevére.

2019. október 8., kedd

A Budweiser be akarja venni a világ legnagyobb sörpiacát

A világ legnagyobb sörös cége, a Budweisert birtokló Anheuser-Busch InBev az ázsiai piacokon akar többséget szerezni, azonban jelenleg a helyi sörfőzdék uralják a hazai piacot – összegzi a CNBC.

Forrás: AFP / IMAGINECHINA / DYCJ
Miután múlt héten a cég részvényeit bevezették a hongkongi tőzsdére, az AB InBev elmondta jelenleg az ázsiai terjeszkedésre koncentrálnak. Az egész világon fogyasztott sörmárkák mintegy felét – például a Heinekent, a Carlsberget, valamint a Stella Artois-t – az AB InBev gyártja.

2019. október 6., vasárnap

Az eheti vásár: két német páros


Itt vettem: Lidl (Brassó)
Perlenbacher Gold – 1,99 lej (500 ml)
Perlenbacher Pils – 1,99 lej (500 ml)

Itt vettem: Amigo (Sepsiszentgyörgy)
Franziskaner Hefe-Weissbier Naturtrüb – 9,65 lej (500 ml)
Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel – 9,65 lej (500 ml)

2019. október 5., szombat

Lidl’s Eureka

 
A Lidl saját nagyüzemű sörei mellett nemrégiben három „kézműves” folyékony kenyérrel is előrukkolt, ezek közül most az Lidl’s Eureka Lager kerül terítékre. Sajnos, a seritalról nem derül ki az, hogy ki és hol főzi, így ezért nemes egyszerűséggel a származási helyének Romániát jelöltem meg. A címkéjén az áll, hogy Crafted for Lidl, ám ez roppant tág fogalom, s a mostani globalizált világban ez bármit jelenthet. De ne akadjunk fel ilyen apróságon, és foglalkozzunk inkább az Eurekával.

2019. október 2., szerda

MaDonna White Beer

 
A MaDonna White Beer opálos, világossárga színe nem lopta be magát a szívembe, így sok idő és még több öngyőzködés kellett ahhoz, hogy vásároljak egy üveggel belőle. A Kauflandban beszerzett habosnak egyáltalán nem mondható nedűt Galacon palackozzák, és címkéje szerint belga recept után készül. Továbbá kevesebb mint 2 lej 50 baniért árulják ezt a „tradicionális belga sört”, ami szinte lehetetlennek tűnt...

2019. október 1., kedd

Oktoberfest Szatmárnémetiben: csapra verték a hordót

Fotók: Maszol.ro
 „O’ zapft is!” A hordó megcsapolva! – hangzott két ütés után, szabad folyást engedve a sörnek és az általános jókedvnek a már kilencedik alkalommal megszervezett szatmári Oktoberfesten. Kilencedik éve jön házhoz a müncheni sörfesztivál, hiszen nagytestvérével egy időben zajlott Szatmárnémetiben a Sathmarer Oktoberfest. Hagyományosan a Svábház udvara alakult át miniatűr, de nem kevésbé hangulatos Theresienwiesevé.