Az embernek olykor meg kell kóstolnia egy-két rosszabbacska sört ahhoz, hogy igazából értékelni tudja a jó habos nedűket. Az Argus Unpasteurised nem tartozik azon seritalok közé, amelyek megbuktak nálam, de közel állt hozzá. Talán az mentette meg attól, hogy 4 pontosra vagy az alá értékeljem, hogy lowcostos, diszkontos ivósörnek egészen jó, s még a kagylóba sem akartam önteni. Elfogyasztása nem nyújtott különösebb sörélményt, hiszen nem túl izgalmas... A mértékadó sörös portál, a RateBeer szerint Romániában és Bulgáriában kizárólag dobozos kiszerelésben lehet kapni ezt a lengyel Browar Łomża által készített aranysárga, szűretlen főzetet, de a magyarországi Lidl kínálatában is megtalálható ez a „konzervsör”.
2020. július 30., csütörtök
2020. július 29., szerda
Több mint 4,7 milliárd korona veszteség
Több mint 4,7 milliárd koronás (63,45 milliárd forint) veszteséget könyvelt el a cseh sörgyártás és kereskedelem március, április és május hónapban a koronavírus-járvány miatt elrendelt kormányzati intézkedések következtében - derült ki a cseh Gazdasági és Piaci Elemzések Központjának (CETA) tanulmányából, amelyet szerdán ismertettek Prágában.
Fotó: www.praguebeergarden.com |
A legnagyobb veszteség a vendéglátóipari egységeket érte, eladásuk az említett három hónap alatt 728 ezer hektoliterrel, azaz 55 százalékkal esett vissza. Ez 4,2 milliárd koronát (56,7 milliárd forint) jelent. Az élelmiszerboltokban viszont jelentősen – 794 millió koronával (10,7 milliárd forint) – megugrott üveges és dobozos sörök eladása. A CETA nem közölte, hogy ez milyen mennyiségű sört jelent.
2020. július 24., péntek
Belga sörökkel indul újra a sörfőzés Pannonhalmán
Hortobágyi T. Cirill főapát felszenteli a sörfőzdét |. Fotók: Marjanovic Mira / Index |
A Pannonhalmi Főapátság a 2003-ban újranyitott borászata mellett gyárt már ásványvizeket, dolgoz fel gyógynövényeket, július 17-én pedig megnyitott a sörfőzdéjük is. A magyarországi bencések évszázadok óta foglalkoztak sörfőzéssel, és a 18. századtól Pannonhalmán is működött sörfőzde, de olyan folyamatos, erős apátsági hagyomány, mint mondjuk egy belga kolostorban, itt nem létezik – a ma élőkön múlik, hogy mit tudnak kihozni az adottságokból és az egyre erősebb Pannonhalma brandből.
2020. július 23., csütörtök
Primátor Weizen
Mivel ízlett az English Pale Ale, a Dark Lager és a Stout, így különösebben nem haboztam sokat, és gyorsan lecsaptam a Primátor Weizenre, amikor egy péntek esti kocsmázás alkalmával – búzasört kérve a Teinben – ezt ajánlották nekem. Ízlett, így haza is vittem egy üveggel ebből a hatszorosan díjazott szűretlen habos nedűből. A cseh sörgyár ezen terméke legutóbb 2019-ben lett első helyezett a World Beer Awardson (ez a sörök világbajnoksága), ahol a bajor stílusú búzasör kategóriában zsebelte be a legjobbnak járó elismerést.
2020. július 22., szerda
A keddi vásár
Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
Steam Brew Imperial Stout – 3,99 lej (500 ml)
Steam Brew Imperial Stout – 3,99 lej (500 ml)
Steam Brew Imperial IPA – 3,99 lej (500 ml)
Steam Brew German Red – 3,99 lej (500 ml)
Steam Brew German Red – 3,99 lej (500 ml)
Archivist Blonde – 4,49 lej (500 ml)
Együtt készít söröket egy nagy sörgyár és egy kézműves sörfőzde
Magyarországon 10 hónapon át tartó együttműködés eredményeképp született meg a Kőbánya X névre hallgató márka alatt két új sör a Dreher Sörgyárak és a Mad Scientist összefogása révén - jelentette be a két cég vezérigazgatója. Vagyis egy 400-szor nagyobb sörgyár lett partnere az egyik legismertebb hazai kézműves sörfőzdének, egyelőre két új termék piacra dobására.
Fotók:Portfolio |
2020. július 19., vasárnap
Nem fogy jól a csapolt sör idén
Tíz százalékkal, 1,8 millió hektoliterre csökkent az öt legnagyobb magyar sörgyártó idei második negyedéves forgalma 2019 azonos időszakához képest a vendéglátó és a rendezvény szektor leállása és a vártnál lassabb helyreállása miatt - közölte Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének (MSSZ) vezetője. Hozzátette: különösen erős a visszaesés a csapolt söröknél, ahol az eladások az előző év második negyedévének mindössze 35 százalékát, alig 62 ezer hektolitert tettek ki.
Fotók: Pixabay |
2020. július 17., péntek
Straşnic
2020. július 16., csütörtök
A csütörtöki vásár - második felvonás
Itt vettem: Supeco (Sepsiszentgyörgy)
Cozia – 1,79 lej (500 ml)
Cozia – 1,79 lej (500 ml)
Paulaner Weissbier – 6,79 lej (500 ml)
Romániában 10 százalékkal csökkent a sörfogyasztás a járvány kezdete óta
Romániában 10 százalékkal csökkent a sörfogyasztás a koronavírus-járvány kezdete óta, a március-május közötti időszakban, de a gyártók arra számítanak, hogy a krízis leginkább a harmadik negyedévben fogja éreztetni hatását - közölte július 16-án a romániai sörgyártók egyesülete.
Fotó: www.gds.ro |
A gyártók aggodalmukat fejezték ki a romániai vendéglátóipar helyzete miatt, mert jelenleg a vendéglátópari egységek csak takaréklángon működnek, beltérben nem fogadhatnak vendégeket, csak teraszokon, és ott is korlátozott számban. Emellett Romániában az elmúlt időszakban nőtt a fertőzések száma, és a hatóságok bejelentették, hogy harminc nappal meghosszabbítják a veszélyhelyzetet.
A csütörtöki vásár - első felvonás
Itt vettem: Lidl (Sepsiszentgyörgy)
TRN – 6,49 lej (500 ml)
MaDonna Brune – 3,49 lej (500 ml)
TRN – 6,49 lej (500 ml)
MaDonna Brune – 3,49 lej (500 ml)
2020. július 14., kedd
Ennél belgább már nem lesz: egy sör, egy apátság és némi fintech
Az Ingenico olyan webboltnak épített fizetési szolgáltatást, amelyik még kiszállítással sem foglalkozik. Ráadásul a fő ügyfele nem a vásárlók, hanem az Úristen.
A belgiumi Szent Sixtus kolostor szerzetesei, akik a sörrajongók egy része szerint a világ legjobb sörét főzik, sokáig azzal hessegették el a türelmetlenkedő és üzletfejlesztést váró vásárlókat, hogy:
Az okságot fel kell dolgozni a rajongóknak, mert sok dolgot hoz magával. Például az, hogy a sörből – eláruljuk a nevét: Westvleteren 12 – nem lehet csak úgy venni. Sokáig csak egy telefonszám volt az apátság honlapján, amit bizonyos napok bizonyos óráiban felvettek, ilyenkor lehetett rendelést leadni. Persze, ha nem volt foglalt a vonal! Más időkben hiába csöngetett az ember, a szerzetesek egyéb dolgaikkal voltak elfoglalva.
Ez nem csak olyan sör. Ez az a sör! | Fotó: Craige Moore CC-BY-ND |
Mi nem sörfőzők vagyunk. Mi szerzetesek vagyunk. Azért főzünk sört, hogy szerzetesek lehessünk.
Az okságot fel kell dolgozni a rajongóknak, mert sok dolgot hoz magával. Például az, hogy a sörből – eláruljuk a nevét: Westvleteren 12 – nem lehet csak úgy venni. Sokáig csak egy telefonszám volt az apátság honlapján, amit bizonyos napok bizonyos óráiban felvettek, ilyenkor lehetett rendelést leadni. Persze, ha nem volt foglalt a vonal! Más időkben hiába csöngetett az ember, a szerzetesek egyéb dolgaikkal voltak elfoglalva.
2020. július 9., csütörtök
Bernard Černý Ležák 12°
A brassói Auchanban hozott össze a sors ezzel a barna seritallal, amit a csehországi Humpolecban főz és palackoz a Bernard családi sörgyár. Ennek a története 1597-ig nyúlik vissza, s akkortájt évi 2000 hektoliter habos nedű készült a Prágától 90 km-e található településen. A XIX. század végére nagyipari vállalattá nőtte ki magát Bernard, ám a vállalat mai formája az 1991-es privatizáció után alakult ki, és jelen pillanatban tizenötféle habos nedűt készítenek. De elég a történelemből, s térjünk vissza magához a sörhöz, amelyről ez idáig oly keveset tudtam.
2020. július 8., szerda
Bere á la Cluj: mi a titka a kolozsvári sörforradalmárok kézműves sörének?
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kézműves sörök, a külföldről hozott ínyencségek mellett a hazai piac termékei is feltörekvőben vannak. Kolozsvár határában egy kis manufaktúrában jártunk. Vállalkozói profil.
Fotó: Facebook | Bere à la Cluj |
2020. július 7., kedd
Régi idők sörei
Bámulom Tibodi Ferenc kollégánk Sörcsap című sorozatát. Amikor jó sört dicsér, szinte-szinte ujjongani tudnék, ha az egykor nagyon szeretett ital fogyasztásának dolgába nem szólna bele vércukorszintem ingadozása. Az bizonyos, hogy ennyi fajta és jó minőségű kézműves és gyári sör talán soha nem volt forgalomban mifelénk. Néhány, sörhöz kapcsolódó érdekességet szeretnék megemlíteni az alábbiakban.
A sepsiszentgyörgyi Wellenreiter-féle ház (Kós Károly út 11. szám) | Fotó: Albert Levente |
2020. július 6., hétfő
Elkészült Tihany hivatalos Levendulás söre
A Tihanyi Levendulás búzasör piacra kerülését rengeteg egyeztetés előzte meg, hiszen a Tihanyi önkormányzat, a Tihanyi Bencés Apátság, a magyar értékeket felkaroló Legendás Zrt. és a több nemzetközi díjjal is rendelkező magyar sörfőzde, a HopTop Brewery együttes munkájára és erőfeszítésére volt szükség, hogy megvalósuljon ez a projekt.
Fotó: Grósz Balázs |
Az Apátsági majorság és a tihanyi levendula
A nagy múltú Tihanyi Apátságot közel 1000 évvel ezelőtt alapította András király. Jelenleg 11 főből áll az a bencés közösség, aki jelenleg is ott laknak és életükkel mutatnak példát a valóban egyszerű, istenszerető életre. Az Apátság Alapító levélében részletesen említést tesznek az Apátsághoz tartozó gazdálkodó és egyéb területekről, így arról a 7 hektáros majorsági területről, ahol ma a gyógynövénykert található. A majorságban elsősorban levendulatermesztés folyik, amit az a 30 000 tő levendula biztosít, amit a bencés szerzetesek diákok és a helyi lakosság segítségével ültettek 2017-ben.2020. július 2., csütörtök
Primátor Stout (Irish Style)
Egy újabb remek cseh habos nedű, amely levetkőzve egykori nagyüzemiségét és mostanság a kézművesség köntösében öltözve hódít a sörkedvelők között. Úgy gondolom, hogy ez nem is annyira nehéz feladat, hiszen ami jó, az jó. Az English Pale Ale és a Dark Lager után következzék a roppant elegáns külsejű Primátor Stout, ami felső erjesztéssel, hatféle malátával, pörkölt árpával és zabbal készült ír típusú serital. A brassói Auchanben bukkantam rá erre a folyékony kenyérre, és egy picit magas ára ellenére sem gondolkodtam sokat azon, hogy vegyek-e egy üveggel belőle. Mintha már említettem, hogy szeretem a barna/fekete söröket, és ezt a stout-ot nem lehet, nem szeretni!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)