2019. december 22., vasárnap

Sör karácsonykor? Miért ne!

Igazi sörissza ünnepekkor is ragaszkodik a betevő söréhez. Semmi kivetnivaló nincs ebben. Az év végi téli sör tradíciója több mint ezeréves.

Forrás: www.theadvocate.com
Már a vikingek, a kelták, a germánok és más pogány népek is megünnepelték a téli napfordulót. A germán törzseknél az ünnep rituáléjához tartozott a tűznézés és a vele járó közös lakomák nagy evészettel, sörözéssel. Amikor az európai népek felvették a kereszténységet, ezt a pogány szokást kapcsolták össze Krisztus születésének ünneplésével. A mai keresztény karácsonyi-újévi szokások egy része a „jul” ünnepségeiből származik. Svédül, dánul és norvégul ma is ,,jul” a karácsony neve.

2019. december 20., péntek

Tyskie Gronie 5%


Hogy őszinte legyek, nem is tudom, miért vettem meg ezt a sör Írországban, amikor a helyi seritalok választéka nagy volt a carrigalinéi Lidlben... Talán az hajtott engem, hogy kóstoljam meg a lengyelek kedvenc habos nedűjének mondott Tyskie Groniét. Azt is írhatnám, hogy bár ne tettem volna, mivel csalódást okozott, és csupán a vizezettsége maradt meg belőle.

2019. december 18., szerda

The Crafty Brewing Company Irish Pale Ale


Egy újabb bajuszos sör, amit volt szerencsém nem itthon, hanem az írországi Carrigaline-ban megvásárolni. És igen, ott is van Lidl, s messzemenően jobb a sörfelhozataluk. S ha már szóba került Írország, akkor el kell mondanom, hogy áprilisban barátainkat látogattuk meg ott, és a The Crafty Brewing Company Irish Pale Alével együtt összesen tizenöt különböző sört sikerült megkóstolni. A bebeszélgetett habos nedűk közül egy lengyel és egy amerikai volt, a többi viszont ízig-vérig ír volt.

2019. december 13., péntek

2019. december 12., csütörtök

Gösser Spezial 5,1%


Ha a Gösserre gondolok, akkor mindig a barátaim és megboldogult legénykorunk Szentgyörgy Pince-beli sörözései jutnak eszembe, hiszen a városban (Sepsiszentgyörgy) csak ott lehetett kapni ezt az osztrák habos nedűt, s annak is a csapolt változatát. Egyszerűen finom volt, s megunhatatlan.

2019. december 11., szerda

2019. december 6., péntek

Val-Dieu Triple


Úgy voltam a Val-Dieu Triple sörrel, mint borjú az új kapuval. Mivel még nem ismertem, csak bámultam rá, amikor megláttam a Kauflandban. Igazából nem fogott meg a minimalista külseje, így nem vettem belőle. Aztán kevéssel később ajándékba kaptam egy üveggel, s miután megkóstoltam, magamban gyorsan bocsánatot is kértem ettől a belga apátsági habos nedűtől.

2019. december 5., csütörtök

Megjött a Mikulás


Itt vettem: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Affligem Blond – 6.99 lej (330 ml)
Affligem Dubbel – 7.99 lej (330 ml)
Tennent’s Gluten Free – kaptam
            

2019. november 29., péntek

Tizedével többet költött sörre a magyarok

A múlt év októbere és ez év szeptembere között 146 milliárd forint értékben kelt el sör a magyarországi kiskereskedelemben, ami több mint 350 millió liternek felel meg – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a Nielsen. A piackutató kiskereskedelmi indexe szerint az előbbi adatok értékben 10, mennyiségben 2 százalékos növekedést jeleznek. A két mutató közti eltérés sokkal inkább a fogyasztók minőség felé fordulásának, mint a drágulásnak tudható be. Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy a legutóbbi felmérések szerint a magyar sörértékesítésnek csak 65 százaléka történik a kereskedelemben, a fennmaradó 35 százalék a vendéglátóiparba, pontosabban az éttermeket, kocsmákat, kisvendéglőket és szállodákat tömörítő HoReCa szegmensbe kerül.

Fotó: Skitterphoto | Pexels

Sörös címke: Bucegi


2019. november 22., péntek

A pénteki vásár: Bucur Bere Brună


Itt vettem: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Bucur Bere Brună – 4.19 lej (350 ml)
          

Szent András: Napkincs

 
A különféle barna sörök mellett mostanság egyre jobban tetszenek a búzasörök is. A németek felsőfokon művelik ezt a műfajt, ám manapság sokan mások is – legyenek azok multik vagy éppen kisebb manufaktúrák – próbálkoznak ezzel a típussal. A Szent András Sörfőzde Napkincse az első magyar búzasör, amelyet ez idáig megkóstoltam, s már előlegben el kell mondanom, hogy azért ittam már ennél jobbat is.

2019. november 19., kedd

Szent András: Magyar Vándor


Csak halkan mondom, hogy sokan ne hallják, ha egyébért nem is, de a sörökért mindig szeretem/szeretek bejárni a sepsiszentgyörgyi Merkúrba. Ott akadtam rá az anyaországi Szent András Sörfőzde által készített és Magyar Vándornak keresztelt habos nedűre. Korábban már sokat hallottam/olvastam róla, így tudtam, hogy egy jó seritallal van dolgom, s kóstolás után ezt én is határozottan megerősíthetem.

2019. november 17., vasárnap

Robbanásveszélyes sört hívtak vissza Svédországban

Robbanásveszély miatt kivont a forgalomból egy dobozos sört a Systembolaget svéd alkoholmonopólium. A cég pénteki közleménye szerint fennáll a veszély, hogy az Omnipollo Tetragrammaton sörösdobozok felrobbannak, néhány esetben ez már meg is történt az elárusítóhelyeken.

Forrás: www.reddit.com
Felszólították a fogyasztókat, hogy a már megvásárolt sört vigyék vissza a legközelebbi szeszesitalboltba. A robbanásveszélyes sört a monopolvállalat 445 üzletéből 128-ban árusították. A cég nem közölte, hogy mitől robbanhatnak fel a dobozok. Svédországban kizárólag a Systembolaget állami vállalat jogosult 3,5 százalékosnál magasabb alkoholtartalmú italok árusítására.

2019. november 11., hétfő

Berliner Kindl Jubiläums Pilsener



Kölyökkoromban, még a kábeltévé hajnalán a német RTL, a PRO7 vagy éppen a SAT1 reklámjai révén találkoztam először ezzel a sörrel, de még ennek ellenére is teljesen ismeretlen számomra a Berliner Kindl s ezen belül Jubiläums Pilsener. Annak ellenére, hogy a Berliner Kindl Brauerei-nél már 1872 óta főznek habos nedűt, a mostani tesztalanyunkat csak 1987-től készítik, ugyanis abban az évben ünnepelte Németország fővárosa fennállásának 750. évfordulóját, s a gyártó ezen termékével tisztelgett a Berlin és a jeles jubileum előtt.

Sörös címke: Silva Romanian Pale Ale

                        

2019. november 7., csütörtök

Stella Artois


Nagy vagy éppen sok hűhó semmiért. Azt hittem, hogy elegáns és prémium kategóriás külseje miatt a Stella Artois egy egészen jó, különleges sör, ám miután megkóstoltam, rá kellett jönnöm, hogy semmi különleges nincs benne. Nem mondom azt, hogy rossz ez a habos nedű, ám annak ellenére, hogy belga, nem nagy szám... Bocsánat, román, hiszen a Bergenbier ploiești-i gyárában főzik licenc alapján, ám úgy érzem, nem nagy szakszerűséggel. Bízom abban, hogy a sors egyszer egy igazi, belga Stella Artois-val is összehoz, s akkor majd kiegészítem a mostani véleményezésemet.

2019. október 30., szerda

A keddi vásár: újabb német hármas


Itt vettem: Kaufland (Sepsiszentgyörgy)
Tucher Helles Hefe Weizen – 8,99 lej (500 ml)
Schöfferhofer Dunkles Hefeweizen – 6,79 lej (500 ml)
Hasen Bräu Augsburger Original – 8,99 lej (500 ml)
    

2019. október 28., hétfő

Tarolnak a világos sörök Magyarországon


Fotó: www.szoljon.hu / Illisztráció
A Magyar Sörgyártók Szövetsége elemzéséből kiderült az is, hogy 2018-ban az öt legnagyobb gyártó – a Borsodi, a Dreher, a Heineken, a Carlsberg és a Pécsi Sörfőzde 6,29 millió hektoliter sört értékesített Magyarországon, ez pedig azt jelenti, hogy 2018-ban 15 millió palackkal több sört ittak, mint egy évvel korábban – írja a V4NA.

2019. október 26., szombat

La Chouffe Blonde

 
A legjobb belga sörök között tartják számon La Chouffe Blonde-t, s én mi mást tehetnék, minthogy egyetértsek ezzel a dologgal. Amikor először megpillantottam, majd kezembe vettem ezt a sört, az volt az érzésem, hogyha kimondom az aranysárga főzet nevét, akkor – mintegy varázsszóra – a ház valamelyik sarkából előbújik egy fehér szakállas, piros kucsmás törpe... Nem vicc, hiszen a serital címkéjéről és kupakjáról egy vidáman egykerekező bakarasznyi emberke (a szó jó értelmében) köszön vissza, amely a mesék világába próbál elkalauzolni minket.

2019. október 23., szerda

Fontos, a söröket érintő probléma oldódott meg


Egy innovatív pohár áll a háttérben. A legtöbb férfi hidegen szereti a sört, ám gyakran megtörténik, hogy mire a pohár aljára érünk, az utolsó néhány korty már megmelegszik, és kellemetlen élmény lesz az italozás. Erre kínál megoldást egy pohár, melynek gyártója azt ígéri, hogy hideg marad a folyékony kenyér, akkor is, ha hosszabb ideig szürcsölgetünk.

2019. október 22., kedd

Söralátét: Löwenbräu

   

Tiltott Csíki Vadmálna Vitaminsör


Mielőtt bármit is írnék erről a habos nedűről, el kell mondjam, hogy szerintem a Tiltott Csíki Vadmálna Vitaminsör inkább üdítő, „szuk” – ahogy mifelénk mondanánk. Ha divatos megnevezést kellene ráaggasszak, akkor azt mondom rá, hogy radler, ami fényévekre lekörözi a szintén a csíkszentsimoni manufaktúra által készített, Tiltott Csíki Jégáfonya Sört. Személyes véleményem alapján, nem is lehet és nem is szabad egy lapon emlegetni ezt a két terméket.

2019. október 19., szombat

Bizarr katasztrófa: több méteres hullámokban tarolta le London szegénynegyedét a sör

A londoniak nyugodt életét 1814. október 17-én, hétfőn egy (rém)álomba illő katasztrófa verte fel: a brit főváros legnagyobb sörfőzdéjének fatartályai felmondták a szolgálatot, aminek következtében másfél millió liter „folyékony kenyér” ömlött az utcára. A „sörcunami” 9 ember halálát okozta.


A Meux and Company Brewery 1810-ben a mai London központjának főútján, a Tottenham Court Roadon építette fel a „The Horse Shoe”-ra keresztelt sörgyárát. A komplexum legnagyobb tartálya 6,7 méter magas volt, benne pedig 135 ezer gallon (610 ezer liter) erjesztett barna sört tároltak.

2019. október 18., péntek

Ursus Black


Kategóriájában a legjobb nagyüzemi román sör, és nem mondok azzal nagyot, ha kijelentem, hogy az Ursus Black sok hazai kézművessört is leköröz. Sajnos ez a fekete habos nedű olyan, mint a fehér holló, mivel kevés helyen kapható, főleg az üveges változata. Dobozos kiszerelésben még itt-ott megvehető, de az üveges Ursus Black egészen hiánycikk.

2019. október 14., hétfő

Szereti a sört? Akkor ezt illik tudnia

Fotó: Studio KIWI / Shutterstock
A sör négy fő alapanyaga a maláta, a komló, a sörélesztő és a víz. Először többnyire árpa csíráztatásával malátát készítenek. Ebből lesz a cefre, amit leszűrve a komlóhoz adnak. Hogy gátolják a káros baktériumok elszaporodását, az erjesztésre hűtött helyiségben kerül sor. A főerjedés és a lefejtés után az utóerjedés következik: az ital fa- vagy fémhordókban akár több hónapig erjed még, s közben megtisztul, telítődik szén-dioxiddal, kialakul az íze és a habszerkezete. A végső szűrés után palackozzák.

Söralátét: Beck's (5)

            

2019. október 12., szombat

Lidl’s Patriot


A kézműves Lidl-es sörök harmadik tagja egy APA (American Pale Ale), ami egyértelműen kuriózumnak számít mifelénk. Azt hiszem, a Harghitán és most újabban a Csíki Sörön edzett székely felhúzta a szemöldökét, amikor meglátta ezt a habos nedűt a boltban, s biztosan oldalba bökte az asszonyát/a komáját és megkérdezte tőle, hogy mi a ménkű ez... Hát, majdnem én is így voltam vele, ám miután a sors összehozott a Fehér Nyúl APA-val már nem volt idegen számomra ez a sörtípus, és az egészséges kíváncsiságtól hajtva vettem egyet belőle.

2019. október 11., péntek

Söralátét: Bergenbier (3)


Lidl’s Warrior

 
Magyarul a Harcos. A sör címkéjéről egy komor arckifejezésű indián köszön vissza, akinek a fejdíszében egy sörnyitót is elrejtettek a lidlesek. Az üzletlánc fejesei, marketingesei még egy vékony szójátékot is megengedtek magunknak, hiszen a sör típusának az India(n) Pale Ale-t adták meg, ezzel is visszautalva a habos nedű nevére.