2021. december 30., csütörtök
Fix Dark
Új sörökre vadászva, a jó múltkorjában betévedtem a sepsiszentgyörgyi Supecóba (diszkontáruház), és láss csodát, itt fedeztem fel a Fix Darkot és testvérét, a Fix Hellast (utóbbit majd később vesézzük ki). Ez idáig teljesen ismeretlen volt számomra e két serital, de még így sem gondolkodtam sokat azon, hogy vegyek-e vagy sem belőle… Egy kis kutakodás után kiderült, hogy egykoron a Fix volt Görögország ikonikus habos nedűje, története pedig 1864-ig nyúlik vissza. Abban az évben a Münchenből hazatérő Karl Johann Fix (Karolos Ioannou Fix) Athénban alapította meg a sörgyárát, amely bő száz évig tudott monopolhelyzetet fenntartani a görög piacon.
2021. december 28., kedd
Mennyből az angyal...
Itt vásároltam: karácsonyi ajándék
Lucretia Schooner Your Czech Pilsner (330 ml)
Lucretia Schooner Your Irish Red Ale (330 ml)
Lucretia Schooner Your Best IPA (330 ml)
Lucretia Schooner Your English IPA (330 ml)
Kaiserdom Kellerbier (500 ml)
Kaiserdom Pilsener (500 ml)
Kaiserdom Dark (500 ml)
Cherry Choufee (330 ml)
Kaiserdom Hefe-Weißbier (500 ml)
2021. december 22., szerda
A társas sörözés 7000 éves nyomára bukkantak Izraelben
A Tel Caf dombon feltárt várost i.e. 5000 körül építették. Fotó: Haifai Egyetem |
A társas, közösségi sörfogyasztás 7000 évvel ezelőtti nyomára bukkantak Izraelben, a Jordán folyó völgyében lévő Tel Caf nevű régészeti lelőhelyen - jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál kedden. Az izraeli régészek szerint ez a társasági alkoholfogyasztás első ismert előfordulása az ókori Közel-Keleten. Véleményüket arra alapozzák, hogy alkohol előállítására használt gabonaszemek maradványait találták meg az ásatásokon.
2021. december 20., hétfő
The Crafty Brewing Company Irish Lager
Egy hónap híján két esztendővel ezelőtt teszteltem, véleményeztem legutóbb ír sört, így elérkezett az idő, hogy ismét górcső alá vegyek egyet. A The Crafty Brewing Company Irish Stoutja, Irish Pale Ale-je és Irish Red Ale-je után következzen a bajuszos márka egy újabb habos nedűje, az Irish Lager. Ha az előbbi három sert veszem alapul, akkor nincs különösebb okom az aggodalomra, és azt hiszem, csalódni sem fogok az elmúlt három évben kilenc nemzetközi díjat is bezsebelő habos nedűben.
2021. december 19., vasárnap
2021. december 15., szerda
Német trió: Erdinger, Franziskaner, Andechs
Itt vásároltam: Michell's Markt (Kőhalom Állomás/Rupea Gară)
Erdinger Pikanus – 6.50 lej (500 ml)
Franziskaner Helles – 5.50 lej (500 ml)
Andechser Doppelbock Dunkel – 6.50 lej (500 ml)
2021. december 12., vasárnap
Óriási siker lett a bizarr karácsonyi sör
Fotó: Facebook / RVK Bruggfélag |
2021. december 11., szombat
Sörfőzésbe fogtak a belga apácák…
Fotók: Reuters |
2021. december 10., péntek
Affligem Blond
Legutóbb júliusban véleményeztünk egy belga habos nedűt (Hoegaarden Witbier), így azóta, a sörvilág felfedezésében tett több hónapos körutunk után egy különleges serital erejéig térjünk vissza Belgiumba, mivel innen érkezett következő tesztalanyunk. Az Affligem Blond egy halvány aranyszőke belga apátsági sör, amelyet egyértelműen érdemes volt megkóstolni.
2021. december 8., szerda
Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel
Egy szó, mint száz, korábban nem ismertem a Franziskaner habos nedűit. Ám amikor a barátaim, a haverok kérdezték, hogy kóstoltam-e már a söreiket – mivel nagyon ott vannak a szeren, egyre kíváncsibb lettem és az első adandó alkalommal vásároltam is egy sima búzasört, valamint egy barna búzasört. Most az utóbbiról lesz szó, ami tényleg egy remekre szabott német habos nedű.
2021. december 7., kedd
2021. december 5., vasárnap
A pillepalack malmára hajtotta a vizet a járvány
Fotó: Digi24 |
2021. december 2., csütörtök
Magyar gyógynövénnyel főzött belga búzasört a Pannonhalmi Főapátság
Fotó: Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde |
Nagyjából fél év kísérletezés és receptfejlesztés után, kamillavirággal értelmezett újra egy többszáz éves belga búzasör stílust a Pannonhalmi Főapátság Sörfőzde.
Valamikor, több mint négyszáz évvel ezelőtt készítették el a mai Belgium területén az első belga búzasört, vagy másnéven witbiert. A sokszor csak fehér sörnek is nevezett típus a történelem viharaiban egy időre teljesen eltűnt, napjainkban azonban sosem látott népszerűségnek örvend a különleges sörök kedvelőinek körében.
A minap vettem: román kézműves sörök
Itt vettem: Carrefour (Sepsiszentgyörgy)
One Beer Later Albert is Wrong – 8.49 lej (330 ml)
Bârlog Coșmarul lui Baiazid – 7.99 lej (330 ml)
Olovina Pale Ale – 6.49 lej (330 ml)
Plan Beer BRed – 8.99 lej (330 ml)
2021. november 24., szerda
Black Friday : négy ír kézműves sör
Itt vettem: .beeracademy.ro (Bukarest)
O'Hara's Irish Red – 11.92 lej/szállítással: 17.67 lej (500 ml)
O'Hara's Leann Folláin – 12.56 lej/szállítással: 18.31 lej (500 ml)
O'Hara's Irish Stout – 11.92 lej/szállítással: 17.67 lej (500 ml)
O'Hara's 51 State IPA – 12.56 lej/szállítással: 18.31 lej (500 ml)
2021. november 16., kedd
Birra Moretti L’autentica
A kábeltévézés aranykorában sokan a német csatornákat nézték napi rendszerességgel, én viszont az olaszokra – Italia 1, Rete 4, Canale 5, RAI 1, vagy éppen RAI 2 – voltam rákattanva, hiszen még értettem is valamit belőlük. Így a reklámok révén már tizenéves kölyök koromban „megismerkedtem” a Birra Morettivel. Az első találkozásunkra viszont 2012 májusáig kellett várom, amikor párommal az első közös kirándulásunk alkalmából ellátogatunk az Olaszországban élő unokatestvéreihez. A Torinótól mindössze 40 percnyi autóútra lévő Ceresole D’albában eltöltött csodálatos napok egyikén, a sok sétától és a melegtől megszomjazva betértünk egy kis helyi kocsmába, ahol csakis Birra Morettit ihatott az ember. Egy-egy pohár sört gurítottunk le a torkunkon, de most majdnem tíz év távlatából visszagondolva az a csapolt sör köszönőviszonyban sincs a mostani tesztalanyunkkal. Arra gondolkodás nélkül adnék egy erős nyolcast, viszont a Heineken Románia Rt. által licenc alapján készített és palackozottat csak egy gyenge 5.5 ponttal jutalmaztam meg… Elfogult lennék? Nem hiszem!
2021. november 15., hétfő
Bers Nova No Indie Rock
A Tear of the Dark után következzen a nagyváradi Bers Nova egy újabb söre, a No Indie Rock, amely egy West Coast IPA. Ilyen típusú seritallal még nem volt dolgom, ezért utánaolvastam, hogy mit rejt magában ez a kifejezés. Az amerikai sörforradalom hozadéka a West Coast IPA, amely a sok komló és plusz a hidegkomlózás eredményeként a kétezres évek elején az USA nyugati partján született meg. Erre a sörtípusra viszonylag a magas alkoholtartalom, a testesség, a karakteres keserűség a jellemző, ám ugyanakkor a több komló miatt ezt egy aromabombának is tekintik. Akárcsak testvérét, ezt is ajándékba kaptam, a Bers Novánál pedig amolyan zászlóshajóként tekintenek rá. A partiumiak bevallása alapján a No Indie Rock sörük egy IPA-kiáltvány, s ahogy az indie rock a klasszikus rockzene alternatívája, így remélik, hogy ez a hagyományos India Pale Ale-nél szelídebb, visszafogottabb, meglátásuk szerint „csendesebb” serital is elnyerheti a fogyasztók tetszését.
2021. november 14., vasárnap
Koronavírus: sör készült szagláskárosultaknak
Fotó: Instagram / thebeerlantern |
Egy francia kézműves sörfőzde olyan sört készített, amely segíthet visszaszerezni a COVID-19 fertőzés során elveszített szaglást. A cég limitált kiadású termékcsaládját közvetlenül a szaglás rehabilitációjával kapcsolatos tanulmányok ihlették, amelyekből kiderült, hogy egy ismerős illat rendszeres szagolgatása segíthet a szaglóérzék helyreállításában - írta a Creative Review.
2021. november 13., szombat
Sörgyártással javítanák a nők helyzetét egy afrikai államban
Fotó: Instagram / kwezacraftbrewery
Az Africanews számolt be róla, hogy három ruandai nő, Josephine Uwase, Jessi Flynn és Debby Leatt egy olyan kézműves sörüzemet alapítottak, amellyel fő céljuk, hogy fellendítsék a helyi söripart és egyben a helyi nők helyzetének javítására is törekednek.
2021. november 12., péntek
Szent András Black Rose
Kapva kaptam az alkalmon, amikor felfedeztem a sepsiszentgyörgyi Merkúrban a Szent András Sörfőzde újabb különlegességét, és gyorsan vettem belőle egy üveggel, majd magamban meghúztam a hatodik képzeletbeli strigulát a magyarországi műhely neve mellett, hiszen a mintegy 25 sörös repertoárjukból már a hatodik habos nedűt kóstolhatam meg. A Szent András Black Rose egy duplabak sör, amelyet négyféle árpamalátával és hallertau perle komlóval főznek és jócskán van alkohol benne, hiszen szívmelengetősen 9 százalékos. Akárcsak a Szent András Könnye, a Szilvás Sör és a Meggyes Sör, a Black Rose is elnyerte a tetszésemet, s csak halkan jegyzem meg, hogy a teszt óta már többször is volt szerencsénk egymáshoz.
2021. november 5., péntek
2021. november 3., szerda
2021. november 1., hétfő
2021. október 27., szerda
Bers Nova Tear of the Dark
A párom volt kolléganőjének férjétől – aki maga tervezte a partiumi sör címkéjét – kaptam ajándékba a nagyváradi Bers Nova porterét, ami a Tear of the Dark névre hallgat. És igen, nekem is az Iron Maiden, a nagynevű kelet-londoni heavy metal együttes világszerte ismert album névadó dala, a Fear of the dark jutott eszembe. A magyarázat egyszerű: saját bevallásuk szerint a határ menti főzdénél szeretik a klasszikus rockot, és a névválasztással arra próbálják sarkalni a sörissza embereket, hogy ne féljenek a fekete sörtől. A Bers Nova kaland – ahogy a sörműhely portálján olvasható – valamikor 2012-ben indult egy garázsban, ahol néhány barát az általuk megálmodott és megalkuvások nélküli serek elkészítésébe vágott bele. Az ihletet a jó zenéből kapták, s 2019 óta már egy modern főzdében állítják elő kézműves söreiket.
2021. október 26., kedd
Pécsi termék lett egy csehországi sörverseny kedvenc búzasöre
Több mint 1400 sör közül választották a negyedik legjobbnak a Pécsi Sörfőzde Prémium Búzasörét, amely saját kategóriájában a legkedveltebbnek bizonyult a České Budějoviceben rendezett nemzetközi, Arany Sörpecsét versenyen.
2021. október 25., hétfő
2021. október 22., péntek
Karlovačko
Ajándékként került hozzám ez a sör, amelyről addig semmit nem tudtam. Most egy picivel okosabb vagyok, hiszen a mindent is tudó Google elárasztott rengeteg infóval, amikor rákerestem a Karlovačkóra. A horvátok az Ožujskót tartják az első számú sörüknek, ám a mostani tesztalanyunk az adriai ország legnagyobb sörgyárában készül, és töretlen a népszerűsége. A Horvátország szívében, Karlovacban (magyarul Károlyváros) található Karlovačko Pivovarát 1854-ben alapította Nikola Vranyczany-Dobrinović, egy helyi földesúr. Majdnem másfél évszázad múlva, azaz 2003-ban a Heineken International többségi részesedést szerzett a sörgyárban, és jelen pillanatban e név alatt hétféle sört palackoznak. A Karlovačkóról előlegben még azt kell tudni, hogy 2005-ben a Nemzetközi Söripari Nagydíjon (Brewing Industry International Award) első helyezést ért el a 4,5–5,5% alkoholtartalmú sörök kategóriájában, de más díj is fémjelzi hírnevét.
2021. október 19., kedd
Stiegl Columbus 1492 Pale Ale
Születésnapi ajándékként került hozzám ez a sörkülönlegesség, amelyet a salzburgi Stieglbrauerei készít. A sörgyárról azt tartják, hogy ez Ausztria legnagyobb magánkézben lévő főzdéje, amely egyben Salzburg egyik legkedveltebb látványossága is. De mi a közös a „sógorok” egyik népszerű seritala és az Újvilágot felfedező Kolumbusz Kristófban (Cristoforo Colombo)? Hát az 1492-es szám, azaz inkább esztendő…
2021. október 10., vasárnap
Hat hangulatos sörház, ahol a Budapest legkiválóbb kézműves söreit kóstolhatjuk
Fotó: Pexels / ELEVATE |
2021. október 8., péntek
Még tart a szülinapom!
Itt vettem: ajándék
Mammut Mosaic (330 ml)
Mammut Pilsner (330 ml)
Mammut ICE (330 ml)
Mammut Prime (330 ml)
2021. október 7., csütörtök
Șapte Coline Pils
Biztos, volt úgy már mindenki, hogy valami első látásra megtetszett és akkor, durr bele Balázs módjára meg kellett azt venni. Hát a Șapte Coline sörökkel egyáltalán nem ilyen a történetünk, sokáig idegenkedtem tőlük, szemezgettem velük, amíg végül vettem egy üveggel a jászvásári habos nedűből. Ez volt a Pils, majd utána következett a Șapte Coline Neagră, a Bere De Casă és az Elixir, de még három hátravan. Most a legelsőt vesszük górcső alá, a többiről majd később ejtünk szót. Mielőtt belevágnánk a Șapte Coline Pils kivesézésébe, nézzük, hogy mit is érdemes tudni a főzdéről, amely készíti ezt a seritalt.
2021. október 4., hétfő
Egy újabb ajándék: grivicai négyesfogat
Itt vettem: ajándék
Bere Grivița Hazy IPA (500 ml)
Bere Grivița Black Lager (500 ml)
Bere Grivița Gold (500 ml)
Bere Grivița Hawai IPA (500 ml)
2021. szeptember 29., szerda
La Blonde De Ch’Nord
2021. szeptember 27., hétfő
Sikerült a sofőrvizsgám és szülinapom volt...
Itt vettem: Carrefour (Sepsiszentgyörgy)
Mc CHOUFFE – 13.10 lej (330 ml)
Chimay Red – 12.99 lej (330 ml)
Chimay Gold – 13.49 lej (330 ml)
Chimay Blue – 16.49 lej (330 ml)
St. Feuillien Brune Réserve – 14.70 lej (330 ml)
Saját söre lesz a Forma-1-es világbajnoknak
Fotók: Instagram / Blue Coast Brewing |
2021. szeptember 22., szerda
2021. szeptember 17., péntek
Faxe Premium Collector’s Item 5%
Egyből lecsaptam erre a sörre, amikor megláttam a boltban, s még a borsos ára ellenére is beletettem a bevásárlókosaramba. A díszdobozos – a gyűjtők nagy örömére – Faxe Premium nemcsak az egyliteres mivoltával hívta fel magára a figyelmet, hanem a sörösdobozon lévő rajzzal/festménnyel is, amely révén a viking mitológia egy-egy története elevenedik fel előttünk. Egy kis nyomozással kiderítettem, hogy 2017 és 2020 között összesen tizennyolc legenda került fel a dán dobozokra. A sör ma is tartó „sikertörténete” 1901-ben kezdődött, amikor is Nikoline és Conrad Nielsen megalapította a Fakse Dampbryggerit. A főzdét 1914-ben átkeresztelték Faxe Bryggerire, amely akkortájt leginkább az erős exportsöreiről volt ismert. Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc évében részvénytársasággá alakult át a korábbi családi vállalkozás, majd 1989-ben a Faxe Bryggeri egyesült a Jyske Bryggerierrel, s ezáltal megalakult Dánia második legnagyobb sörgyára, a mai Royal Unibrew.
2021. szeptember 16., csütörtök
Megtalálhatták az európai sör bölcsőjét
A mai Csehország területén főzhettek legrégebben sört gyógynövényekből. Ennek bizonyítékát találták meg cseh régészek abban a bronzedényben, amelyet 2017-ben fedeztek fel a kelet-csehországi Pardubice melletti Kladina településen.
2021. szeptember 14., kedd
Megvan, melyik országban a legdrágább sört inni
A sör a világ egyik legtöbbet fogyasztott itala a víz, a tea és a kávé mellett. Ez pedig nem is meglepő, mivel az emberiség már sok ezer éve műveli a sörfőzés tudományát. A tevékenység mára hatalmas iparággá vált, és számos óriásvállalat működik a szektorban. Egy elemzés most megnézte, a világon az aktuális viszonyok mellett, melyik országban a legdrágább sört inni.
Fotók: Pexels |
2021. szeptember 11., szombat
Ajándék: montenegrói és román sör
Akademija Piva Vrhunski magistar (330 ml), Hop Hooligans Crowd Control (500 ml),
Akademija Piva Profesor Doktor (330 ml)
2021. szeptember 9., csütörtök
Perlenbacher Premium Pils
A Zimbru (1,73 lej), a Ciucaş (1,9), a Bucegi (1,8), a Perlenbacher Pilsener (1,25), a Noroc (1,5), az Argus Strong (1,65), a Zimbru Premium (1,99), a Steiner (1,99), az Argus Unpasteurised (1,99), az Albacher Winter (1,65) és a Perlenbacher Gold (1,99) után következzen egy újabb 2 lej alatti sör, ami nem más, mint a Lidl számára főzött és palackozott Perlenbacher Premium Pils. Úgy gondolom, hogy a sörtesztelés nemcsak a közép- és felsőkategóriás nagyüzemi vagy éppen a kézműves sörök kóstolásában, véleményezésében merül ki, hanem néhanapján le kell merülni a proli, a diszkont serek kétes minőségű, az olcsóságtól fortyogó bugyrába is. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy Perlenbacher ezen tereméke egy rossz folyékony kenyér lenne, még annak ellenére sem, hogy az ára ezt sugallná, inkább azt, hogy mindig vannak kivételek. És igen, a Premium Pils kilóg a sorból, mivel ebben az árkategóriában egy elfogadható ivósör.
2021. szeptember 6., hétfő
Bolgár vásár: két orosz és egy cseh
Itt vettem: ALDO Supermarkets (Aranyhomok, Bulgária)
Afanasiy Porter – 3.69 léva/9.36 lej (500 ml)
Praha – 2.10 léva/5.30 lej (500 ml)
Afanasiy Marochnoe Svetloe – 3.39 léva/8.50 lej (500 ml)
2021. szeptember 3., péntek
Már kilencezer éve elkezdődhetett a sörkészítés Kínában
Fotók: journals.plos.org |
2021. augusztus 23., hétfő
2021. augusztus 20., péntek
2021. augusztus 19., csütörtök
A tökéletes csapolt sör titka
A sör csapolása nem olyan egyszerű dolog, mint hinnénk. Ha igazán finom sört szeretnénk inni, sok mindenre kell figyelni. Megkerestük az Magyarország három sörnagykövetének és csapolómesterének egyikét, hogy mutassa meg, mit lehet nagyon elrontani, és hogy lehet igazán finom sört csapolni. (Forrás: nlc.hu)